Bilgisayardan Nasıl Faks Gönderilir ?

bilgisayardan faks gönderme

Bu yazımda bilgisayar kullanarak fax makinesine ihtiyaç duymadan nasıl fax gönderebileceğinize dair bilgiler vereceğim.

Bugün bankacımız artık elektronik posta üzerinden işlem yapmayacağını sadece faks ile gönderilen talimatları işleme alacağını söyleyince faks makinesini kurdum ama eski olduğundan çok verimsizdi hangi faksın gittiğini hangisinin gitmediğini anlamak sinir bozucuydu, kartuş hatasından sorun çıkarıp 2 dakikalık faks gönderme işlemini 10-15 dakikalık maceralara çeviriyordu.

Faks işlerini bilgisayar üzerinden takıp daha verimli şekilde faks gönderme ve alma işlemi için kolları sıvadım. Sonuç başarılı olunca sizlerle de bu bilgileri paylaşmaya karar verdim.

Şimdi sırayla tüm bilgileri açıklayarak nihai sonuca varacağız.

Faks Nedir ?

Faks karşılıklı iki cihaz arasında ses sinyalleri üzerinden belge aktarma teknolojisidir. Aslında Türkçe’mize belgegeçer olarak geçmiştir ama halk arasında İngilizce “FAX” kelimesinin okunuşu olan FAKS daha etkin şekilde kullanılır. Fax kelimesinin kökenine baktığımızda Latince fac similar yani “benzer bir şey yapmak” kelimesinden türediğini görüyoruz. Kaynak: Wiki

Faks Makinesi İle Faks Nasıl Gönderilir ?

Faks makinesine belge yerleştirilir, gönderim yapılacak telefon numarası yazılır ve gönder tuşuna basılır. Tabi bu işlemler makineden makineye farklı şekillerde yapılır. Kimisinde tarayıcı camına evrak yerleştirir, kimisinde evrak alma bölümüne evrak sürülür.

Bilgisayardan Nasıl Faks Gönderilir ?

Bilgisayardaki 56K fax modemine telefon hattı takılır. Windows’un “Windows Faks ve Tarama” programına istenilen telefon numarası girilir ve gönder tuşuna basılır. Şimdi bu konuyu biraz daha açalım. Öncelikle bilgisayarınızda 56K fax modemi olması gerekir. Masaüstü bilgisayar ise kasanın arkasına veya laptop ise etrafına bakarak telefon hattı giriş yeri olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa 99% modemli bir bilgisayara sahipsiniz demektir.

Ben masaüstü bilgisayara telefon kablosunu takmaya karar verdiğimde hat girişi göremedim ve 56k faks modemi olmadığını anladım. Daha sonra aşağıdaki gibi bir kart temin ettim (eski bilgisayar parçalarının olduğu kutudan buldum) ve bilgisayarıma taktım.

Yukarıda gördüğünüz bir faks modem kartıdır. Aslında bir üst slota (kart takma yeri) takacaktım ama üstteki kartın fanına engel olacağını düşünüp bir alta takmaya karar verdim. Kartı takacağım slotun sol tarafında kasanın arkasında kalan çıkış kapalıydı orayı tornavida ile kastırarak kolayca açtım. Kartı taktıktan sonra kasa ile işimiz bitiyor. İsterseniz kasanın kapağını da kapatabilirsiniz.

Ben ilk denememi yaptıktan sonra bir sorun olmadığını gördüğüm zaman kapattım kasayı ve yerine yerleştirdim. Siz bilirsiniz. Sonraki işimiz bu modeme faks hattı bağlamak.

Faks hattı nedir ?

Faks hattı normal telefon hattıdır. Genelde iş yerleri iki telefon hattı kullanırlar bir numarayı telefon numarası olarak diğerini faks hattı olarak faks cihazında kullanırlar. Kısacası faks hattı dediğimiz hat sıradan bir telefon hattıdır, siz bir hattı faks hattı olarak kullanmaya karar verdiğinizde adı faks hattı olur.

Taktığım modem kartının arkası böyle görünüyor faks hattınızı yani faks olarak kullanmak istediğiniz telefon hattınızı LINE yazan yere takın.

Donanımsal olarak yapacaklarımız bu kadardı. Şimdi Windows’da yapacaklarımıza geçelim. Bilgisayar açıldıktan sonra sağ altta donanım bulundu uyarısı çıkacak internetiniz var ise otomatik olarak sürücü yazılımı bulunup yüklenecek yok ise kartın CD’sini takıp driver kurmanız gerekiyor.

Windows’da Faks Nasıl Gönderilir ?

Başlat’a tıklayıp “faks” diye aratın “Windows Faks ve Tarama” programını açın. Sol üstte bulunan “Yeni Faks” tuşuna basın. İlk kullanım olduğu için aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Faks modemine bağlan‘a tıklayın. Altdaki seçenek faks sunucusu olan ağlar için geçerli.

Daha sonra sizden bir isim vermenizi isteyecek istediğinizi yazın FAKS veya Şirket Adı vs yazabilirsiniz. Basit ayarları doldurup geçin. Şimdi en güzel yere geldik…

Faks Nasıl Gönderilir ?

Bilgisayarınızda göndermek istediğiniz herhangi bir resim, yazı veya PDF dosyasını sağ tıklayın, Gönder satırına gelin açılan sekmede “Fax alıcısı” seçin. İkinci bir seçenek de “Windows faks ve tarama” programını açın sol üstteki “Yeni faks” butonuna tıklamaktır. Her ikisi de aşağıdaki pencerenin açılmasın sağlar.

Pencerede eğer dosya göndermek istiyorsak ataç resmine tıklayıp dosyamızı seçiyoruz. Kime bölümüne alıcının telefon numarasını yazıyoruz. Konu bölümüne konuyu kısaca yazıyoruz ve sol üstteki “Gönder” butonuna tıklıyoruz. Hepsi bu kadar. Durum izleme penceresinden aşamaları izleyebilirsiniz ama gerek yok bilgisayar varsayılan faks karşı tarafa başarı ile ulaşa kadar 3 kez deneme yapar.

Faks Gönderirken Alan Kodu Yazılır Mı ?

Aynı şehirdeyseniz yazılmaz, farklı şehirdeyseniz yazılır. Eğer siz İstanbul’daysanız sizin alan kodunuz 212’dir. Alıcı da aynı şehirdeyse ve numarası 0212 123 45 67 ise aşağıdaki gibi 1234567 yazacaksınız. Eğer alıcı Ankara’da ise ve numarası 0312 123 45 67 ise kime bölümüne 03121234567 yazacaksınız.

Not: Bu örnekler bir santrala bağlı olmayan direkt duvardan veya splitter’ın phone çıkışından gelen hatlar için geçerli. Bir hat duvardan çıkıyor ve splitter’a giriyor ise DSL yazan çıkış internet modemine gider, Phone yazan çıkış ise telefon veya faks kullanılan yere gider.

Eğer modemin ne iş yaptığını canlı olarak izlemek isterseniz aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Araçlar’daki Faks durumu izleme tuşuna basın. Faks durumu izleme pencere açılacak. Burada örneğin faks gönderdiğiniz zaman “Falanca numara aranıyor… Belge gönderiliyor… Belge gönderildi.. Faks başarıyla gönderildi..” yada “Falanca numara aranıyor.. Yanıt vermiyor… Tekrar deneniyor..” gibi satırlar belirecek.

Windows Faks ve Tarama Nasıl Kullanılır ?

Programı açtıktan sonra fax göndermek isterseniz “Yeni Faks” butona basın ve yukarıda anlatıldığı gibi faks gönderin. Sol bölümü de sırasıyla açıklayalım.

  • Gelen: Bu klasör o an henüz gelişi tamamlanmamış ama gelmekte olan faksları gösterir.
  • Gelen Kutusu: Faks alım işlemi tamamlanmış, size gelen tüm faksları gösterir.
  • Taslaklar: Henüz göndermediğiniz taslak olarak bıraktığınız faksları gösterir.
  • Giden: Gönderdiğiniz ama henüz başarıyla gönderilmemiş ve bilgisayarın sıraya soktuğu faksları gösterir.
  • Gönderilen Öğeler: Başarı ile karşı tarafa ulaşmış faksları gösterir.

Bilgisayarınızda “Windows Faks ve Tarama” Yok ise…

Eğer Windows’unuzda faks ve tarama programı yok ise aktif etmek için. Denetim Masası’na girin > Program Ekle Kaldır’ a girin > Windows bileşenlerini Ekle / Kaldır’ı seçin > Açılan bileşen sihirbazında Faks Hizmetleri’ni bulun eğer kutusu onaylanmamış ise onaylayın ve ileri deyip tamamlayın işlemi.

Laptop’dan Faks Gönderilir Mi ?

Evet eğer dizüstü bilgisayarınızda yani laptop’ınızda telefon hattı takılacak yer yok ise harici bir modem alıp USB üzerinden takabilirsiniz. Aşağıda örneklerini ekliyorum. Bu harici usb modem ile laptop üzerinden faks gönderebilir ve alabilirsiniz. Google’da usb 56k modem yazarsanız hemen bulabilirsiniz.

Renkli Faks Gönderilir mi?

Evet hem göndericinin hem alıcının cihazı destekliyorsa fakslar renkli olarak gider.

Online Faks Gönderme Hizmetleri Nedir ?

Online faks servisleri sayesinde sadece web tarayıcınızı kullanarak istediğiniz numaraya faks gönderebilirsiniz. Dijital faks denen bu hizmetlerden birine aylık abone olduğunuzda, fax hattınızı çağrı merkezini arayarak onların belirttiği bir numaraya yönlendirmenizi isterler.

Daha sonra dünyanın her yerinden internete bağlanıp onların verdiği adrese kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra kendi hattınızdan gönderiyormuş veya alıyormuş gibi faks alabilir veya gönderebilirsiniz.

Ben daha önce online bir faks hizmeti kullandım ama hiç memnun kalmadım gelen ve giden faksların çözünürlükleri düşüktü, piksel piksel görünüyorlardı şikayette bulundum ama hiç bir fayda sağlamadı.

Takıldığınız yer olursa aşağıda sorun. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler yorum yapmayı unutmayın.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir