Bilgisayarın Sürekli Açık Kalmasını Sağlamak

Bilgisayarın Sürekli Açık Kalmasını Sağlamak
Mayıs 28 18:27 2016

Bilgisayarın sürekli açık kalmasını sağlamak için bazı optimizasyonlar ve kontroller yapmak gerekir. Bu yazacaklarım server hizmeti veren profesyonel makinalar için değil günlük yaşamda evde kullanılan bilgisayarlar içindir. Aslında onlarda da mantık ayn ama daha fazla husus hakkında geliştirme ve iyileştirme yapılıyor keza sürekli açık kalmaları amaçlanarak tasarlandıkları için zaten hiç bir şey yapmasanız bile sorun çıkmaz. Buna karşın bu çabaların sebebi, profesyonel makinalarda performansı arttırmaya yöneliktir.

Örneğin ortam sıcaklığı, işlemci sıcaklığı, elektrik tesisatı, internet bağlantı hızı canlı olarak her an izlenir. Sizin için bir de ekran görüntüsü buldum. Aşağıda bir server’dan elde edilmiş görüntü var. Ne kadar süredir kapatılmamış olduğunu görebilirsiniz. Tam 16 yıldır açık.

6030 Gün 5 Saat 21 akika 19 Saniye’dir hiç kapatılmamış bir server.

Kimler neden bilgisayarı sürekli açık tutmak ister ?

  • Server, hosting vs. yani sunucu hizmeti verenler
  • Bilgisayarını sunucuya çevirerek eğitim amaçlı kullananlar,
  • Bilgisayarlarından birini muhasebe yazılımı için sunucuya çevirenler,
  • Uzun sürecek bir dosya indirme işlemi yapanlar
  • Uzun sürecek oyun/yazılım güncellemesi yapanlar
  • Bilgisayarını kapatmayı bilmeyen kullanıcılar (Genelde yaşlılar)
  • Modifiye meraklıları; bu grup özel soğutma sistemleri ve ekipmanlar tasarlarlar forumlarda birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunurlar. Sadece süre değil performansa da önem verirler.

Bilgisayarın sürekli açık kalmasını sağlamak için yapmanız gereken şeyleri ikiye ayırabiliriz. Birinci kısım bilgisayarın uyku modunu iptal etmek, yani bilgisayara “asla kapanma” diyeceğiz. İkinci kısım ise, elektrik ve ısı problemini çözmek.  Uzun süre açık kalacak bilgisayarlar için fazla ısınmalarını engellemeliyiz ve elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için kesintisiz güç kaynağı kullanmalıyız.

Birinci bölüm, uyku modunu iptal etmek.  Başlat’a tıklayın ve Denetim Masası’na girin. Sağ üstteki arama kısmına “Güç seçenekleri” yazın ve ilk sonuca tıklayın. Güç seçenekleri sayfasına girdiniz şimdi hangi plan seçiliyse onun yanındaki “Plan Ayarlarını Değiştir” e tıklayın.  Bilgisayarı uyku moduna geçir seçeneğini asla / hiç bir zaman olarak belirleyin. Ekran ayarlarınıda asla yaparanız ekran kararmasını iptal etmiş olursunuz.

İkinci bölüm ise bilgisayarın rahatlığını sağlamak uzun süre çalışacak bilgisayarların komforunu arttırmak için eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız mutlaka fanların çalıştığından emin olun hatta imkanınız var ise bir adet fan daha taktırın. Laptoplar için ise altına konulacak soğutuculardan alabilirsiniz. Bu uzun vadede aşırı ısınmayı engelleyecektir ve performansı arttıracaktır. Elektrik meselesine geliyoruz. Kesintisi güç kaynağı alıp bilgisayarınıza bağlarsanız bilgisayarınız elektrik kesilmelerinden etkilenmez. UPS’in gücü ne kadar uzun süre güç verebileceğini belirler fakat fiyat da  o kadar yükselir. Makul bir UPS alın işinizi görecektir.

  Araç Takip Cihazı Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Son bir tavsiye daha bilgisayarınızın elektrik kablolarının sağlam olduğunu kontrol edin, laptop kullanıyorsanız uzun süreli kullanımlarda yan sanayi yerine orjinal adaptörler tercih edin.

Blogumu beğendiyseniz abone olmayı unutmayın lütfen, yardım isterseniz aşağıdan yorum yapabilirsiniz, kolay gelsin.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.