Bilgisayarın Sürekli Açık Kalmasını Sağlamak

Bilgisayarın sürekli açık kalmasını sağlamak için bazı optimizasyonlar ve kontroller yapmak gerekir. Bu yazacaklarım server hizmeti veren makinalar değil günlük yaşamda evde kullanılan bilgisayarlar içindir. Bilgisiyarın sürekli açık kalmasını sağlamak için yapmanız gereken şeyleri ikiye ayırabiliriz. Birinci kısım bilgisayarın uyku modunu iptal etmek, yani bilgisayara asla kapanma diyeceğiz. İkinci kısım ise, elektrik ve ısı problemini çözmek.  Uzun süre açık kalacak bilgisayarlar için fazla ısınmasını engellemeliyiz ve elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için kesintisiz güç kaynağı kullanmalıyız.

Birinci bölüm, uyku modunu iptal etmek.  Başlat’a tıklayın ve Denetim Masası’na girin. Sağ üstteki arama kısmına “Güç seçenekleri” yazın ve ilk sonuca tıklayın. Güç seçenekleri sayfasına girdiniz şimdi hangi plan seçiliyse onun yanındaki “Plan Ayarlarını Değiştir” e tıklayın.  Bilgisayarı uyku moduna geçir seçeneğini asla / hiç bir zaman olarak belirleyin. Ekran ayarlarınıda asla yaparanız ekran kararmasını iptal etmiş olursunuz.

İkinci bölüm ise bilgisayarın rahatlığını sağlamak uzun süre çalışacak bilgisayarların komforunu arttırmak için eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız mutlaka fanların çalıştığından emin olun hatta imkanınız var ise bir adet fan daha taktırın. Laptoplar için ise altına konulacak soğutuculardan alabilirsiniz. Bu uzun vadede aşırı ısınmayı engelleyecektir ve performansı arttıracaktır. Son olarak elektrik meselesine geliyoruz. Kesintisi güç kaynağı alıp bilgisayarınıza bağlarsanız bilgisayarınız elektrik kesilmelerinden etkilenmez. UPS’in gücü ne kadar uzun süre güç verebileceğini belirler fakat fiyat da  o kadar yükselir. Makul bir UPS alın işinizi görecektir. Son bir tavsiye daha bilgisayarınızın elektrik kablolarının sağlam olduğunu kontrol edin, laptop kullanıyorsanız uzun süreli kullanımlarda yan sanayi yerine orjinal adaptörler tercih edin.

  TinyScan Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.