Bir Telefonda Depocu Diğerinde Müşteri

Pazarlamacı bey telefon görüşmesi yapmaktadır. Bir telefonda depocu Ahmet bir telefonda müşteri Mehmet. Böyle bir görüşmeyi aynı anda yaptınız mı hiç ? Müşteri sol kulakta “yarın yüklecek tır için siparişteki beyaz A ürününü 20 koli mi yapsak” der, bir dakika Mehmet abi, Ahmet abi 10 koli daha beyaz A var mı ? Yok. Yokmuş Mehmet Abi. Peki pazarlamacı bey, kahverengi A ürünü koyalım 10 koli o var mı” sorayım abi, ahmet abi 10 koli kahverengi A var mı ? 5 koli var pazarlamacı bey….. sürer gider.

Şu konuşmaları ve iki kulağında iki telefonla görüşme yapan bir pazarlamacıyı hayal etmenizi rica ediyorum.

Pazarlamacı o an, müşterisine hızlı hizmet ettiğini düşünerek eş zamanlı olarak depocu ile görüşüp anında bilgi vermeye çalışıyor. E kaldı ki, al depocunun numarasını vereyim sen görüş demek de rezillik olur.

Peki bu durumu incelersek ne sonuçlar çıkarırız bunun üzerinde duralım;

  • Günümüz şartlarında oldukça verimsizdir.
  • Müşteri memnuniyeti açısından yetersizdir, müşteri şikayet belirtmese de global skalada bu memnuniyetsizliktir.
  • Pazarlamacı açısından oldukça streslidir, kafa karışıklığına yol açar, başka bir işi var ise hata yapma ihtimalini yükseltir. Pazarlamacının stresi ofis ortamında gerginliğe neden olabilir.
  • Depocu açısından, stres yaratır, müşteriyle aktarımlı olarak eş zamanlı görüşmek zorunda kaldığı için hoşnutsuz olur.
  • Müşteri açısından buruk bir hoşnutsuzluk oluşturur. Rakip firma ERP programı kullanıyorsa, sizdeki eksikliği hemen fark eder.

Kabaca incelediğimizde bile yaşanan görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyemeyiz. Peki doğrusu nedir ?

Doğrusu şu şekilde olmalıydı.

Müşteri arar. Pazarlamacı telefonu açar; – A var mı ? – Bakıyorum şu kadar var. – B var mı ? – Bakıyorum şu kadar var. – Peki şundan şu kadar ekleyin lütfen siparişime. – Şuan ekliyorum, işlem tamamdır. – Teşekkürler – Ben teşekkür ederim.

Hepsi bu. 

Peki doğru durumu yaşamak için neye ihtiyacımız var ? Bir ERP programına, tüm modülleri içerecek bir yazılıma bütçe ayıramıyorsak bile hiç değilse online bir Customer Relationship Management (CRM) yazılımı hizmetine abone olabilirsiniz. Kısacası artık şirketler büyümek istiyorsa bilgisayarlardan yani bilgisayar programlarından sonuna kadar faydalanmalı. Bunun başka bir yolu yok. ERP programları şirketlerin sistemli bir şekilde saat gibi çalışmasını sağlar.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments