Blog Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Yol Haritası

Blog yazarak para kazanmak mümkün. Blog yazarak para kazanabilirsiniz tıpkı diğer binlerce kişi gibi. Ayda yüzlerce bin liralara kadar uzanan bir yolculuk olacak. Bu yol haritası ile yola çıkabilirsiniz. Bir veya bir kaç kişi tarafından içeriği üretilen web sitelerine blog denilmektedir. Bu yazarlar ise blogcu olarak anılmaktadır.

Günümüzde blogların popülerleşmesi ve reklam modellerin gelişmesi ile para kazanma ihtimali oldukça yükselmiştir. Bu da blogculara baktığımızda öncelikle para kazanmak için yazanları görmemize neden olmaktadır. Bunun kötü bir yanı olmamakla birlikte zaman zaman para kazanma hırsı ile interneti çöplüğe çevirdiklerine de şahit olunmaktadır.

Blog yazmaya başlamak artık çok daha kolay bir hale geldi, tek derdi yazmak olan bir kişi yaklaşık 3 dakika içerisinde kendine ait bir bloga sahip olabilir hatta ilk yayınını yapabilir.

Ücretsiz blog açma siteleri: Blogger , WordPress

Önemli olan bu işe verilen ciddiyettir, küçük ölçekli bir blog ve para kazanma amacı olmayan bir blogcu bir araya geldiğinde büyük başarılar beklemek yanlış olur.

Özellikle odaklanmış bir konu etrafında içerik üreten bloglar daha kısa sürede markalaşmakta ve sponsor bulabilmektedir. Hobileriniz üzerine, uzmanlık alanınız üzerine, film ve dizi eleştirisi yapmak üzere, oyun veya program incelemek üzere, eğitim vermek üzere ve aklıma gelmeyen onlarca konu üzerine blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Haftada belli bir süre ayırarak bu işe başlamak mümkün. Peki içerikleri yayınlarken nasıl para kazanacaksınız ?

  • Blogunuzda içeriğiniz zenginleştikçe ilk iş Google Adsense başvurusu yapar ve onaylanırsa reklamları sitenize yerleştirerek,
  • Blogunuzda ücret karşılığı tanıtım yazısı yayınlayarak,
  • Blogunuzda ücret karlışığı bir siteye link vererek,
  • Blogunuzca ücret karşılığı bir ürünü inceleyip tanıtarak,
  • Blogunuzda ücret karşılığı banner denilen küçük reklamları yayınlayarak para kazanabilirsiniz.
  • Ayrıca her geçen gün yeni reklam yöntemleri çıkıyor ortaya.

Profesyonellik nerede başlıyor ?

Sırf para kazanmak için yola çıkmasanız da yolun sonu her zaman maddi konulara çıkmaktadır. Bu da masrafları karşılamak adına profesyonel bir hayata geçişi zorunlu kılmaktadır.

Öncelikle popülerleşen bir blogcunun başına gelebilecekleri sıralayalım; Artan ziyaretçi sayısı beraberinde bandwith sorunlarını ortaya çıkaracaktır. Sıradan bir hosting ile işe başlayan blogcu bandwith sorunları ile karşılaştığında hosting şirketi kendisine küçük ve anlık cezalar uygulayacak ve blogcunun ziyaretçi kaybetmesine sebep olacak.

Kaybın sebebi, yoğun talebe cevap veremeyen sitelerin Google tarafından daha aşağı sıralara itilmesidir. Bu hit kaybı yani kazanç kaybı demektir.

Hosting şirketi aynı ücreti ödeyen müşterilerinden sadece birine tüm donanımsal kaynaklarını harcamak istemez. Sıradan hosting paketlerinde çok sayıda web sitesi aynı CPU ve RAM gibi kaynakları kullanır.

Daha sonra blogcu daha büyük bir paket seçecektir fakat bu da yetmeyecek, ta ki kendi server sistemine veya en azından VPS denilen sanal sunuculara geçene kadar sıkıntılar yaşayacak ve ziyaretçi kaybedecektir.

Kendi sistemini kullanan blogcu, artık server ayarlarını öğrenmek veya yapamıyorsa teknik destek almak zorunda kalacaktır.

Bunlar sizi korkutmasın, zaten popülerleştikçe para kazanacaksınız, kazandığınız para ile bir hosting firmasından destek alarak, bu sorunu kolayca aşabilirsiniz. Yeter ki sağlam ve işini bilen firmalarla çalışın.

Teknik konular bir tarafa dursun, artan ziyaretçi sayısına içerik yetersiz gelmeye başlayacak….

İçerik sorununu çözmek için ya maaş vererek yazar istihdam edeceksiniz ya da makale üreten şirketler ile anlaşıp blogunuz için içerik satın alacaksınız. İkinci yöntem düşük maliyetli ama verimsiz bir yöntemdir. Bu tarz hizmetlerde genelde hep aynı konular tekrar tekrar yazılıp size gönderiliyor. Başka bir siteye satılan içerik, başlık ve biraz da içerik değiştirilerek size sunuluyor. En verimlisi, bir yazar kadrosu çalıştırmaktır, tabi ki maliyeti yüksek olacaktır ama uzun vadede daha çok büyürsünüz.

Teknik alt yapı sorunları ve içerik yetmezliği ile uğraşan bir blogcunun diğer bir derdi de SEO’dur.

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO bir nevi pazarlama olarak adlandırılabilir. Blogun pazarlamasıdır. Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için başlıktan içeriğe, dahili linklerden harici linklere kadar, blog tasarımından ziyaretçi analizine kadar bir çok parametre işin içine giriyor.

Alt yapısı çalışan, içeriği üretilen bir blog bu içeriği tüketecek okurlara ulaşmak için reklam vermeye başlayacak, sosyal medya kampanyaları yaratacak ve anlaşmalar yapacaktır.

Tüm süreç zor gibi görünse de işini severek yapanlar için bu bir yaşam tarzı haline gelecek ve 7/24 hem sizi yoracak hem de para kazandıracak güzel bir serüven olacaktır.


2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.