Borsa Nasıl Oynanır ? Nasıl Para Kazanılır ?

 Bu yazımızın konusu, borsa nasıl oynanır ? Borsa ile nasıl alım satılır yapılır ve en önemlisi borsada nasıl para kazanılır ? Yazımı dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıyı okuyanların borsanın ne olduğunu bile bilmediğini, sadece borsadan para kazanılıyormuş duyumunu aldıklarını varsayarak anlatacağım. Tekrarlıyorum eğer dikkatli okursanız, bu yazıyı okuduktan sonra artık sizde borsanın nasıl oynandığını öğrenmiş olacaksınız !

Hiç teknik terimlere ve felsefeye girmeyeceğim. Borsa nedir diyerek başlayalım. Borsa nedir ? Borsa; yaklaşık 600 şirketin hisselerinin alınıp satıldığı, fiyatların taleplere göre belirlendiği bir pazardır. Borsa oynamak deyimi ise aslında borsada işlem yapmak anlamına gelse de, halk arasında borsa kafası basmayan insanlarca kumar olarak görüldüğünden “kumar oynamak” deyimindeki oynamak ile özdeşleşmiştir. Aslında bakacak olursanız risk bakımından kumar gibidir, fakat burada çalışan bir matematik var yani siz yazı tura atarak borsa oy-na-ya-maz-sı-nız !

Borsa nasıl oynanır?” yerine “Borsada nasıl para kazanılır?” demeyi tercih ediyorum.

Borsada nasıl para kazanılır ?

Borsada para kazanmanın en basit şekliyle anlatımı şöyledir. Hisse adı vermek istemediğimden A diye bahsedeceğim. A hissesinden 1000 lot alırsanız ve her bir lot 3,5 TL olursa cebinizden yaklaşık 3500 TL çıkar, bu hisse yükselip 4 TL olursa, hepsini satarsanız cebinize yaklaşık 4000 TL para girer. Ne oldu ? Yaklaşık 500 TL kar ettiniz. Borsada nasıl para kazanılır diyenlere en basit şekliyle anlattım. Şimdi mesele gerçekten borsa işlem yapmak isteyenler için daha da derinleşecek.

 Borsada para kazanmak için kafanıza takmanız gereken bazı konular var, işte o sorular;

  • Hangi hisseyi almalıyım ?
  • Bu hisseyi şimdi almalı mıyım yoksa biraz daha düşer mi ?
  • Bu hisse ne zaman yükselecek ?
  • Bu hisse temettü verecek mi ?
  • Bu hisse hakkında internette yazılan yorumlar doğru mu ?
  • Bu hisse temettü verir mi ?
  • Bu hisse senedi neden düşüyor ?
  Aslan İle Kaplanın Melez Yavruları

En önemli soru, hangi hisseyi alacağınız. Cepte para var, borsada işlem yapmaya kararlısınız fakat hangi senedi alacağınızı bilemiyorsunuz. Günümüzde borsada işlem yapmaya karar verenler için en zor an bu andır. Genelde borsa işlemlerine başlayanların büyük bir kısmı eşi dostu sayesinde yönlendirilmekte birlikte hareket etmekte. Eğer sizden daha tecrübeli bir tanıdığınız yoksa daha riskli haldesiniz. Peki siz ne yapmalısınız ? En güvenli limanlarla başlayın.

Belirtmem gerekir ki, borsada risk arttıkça kar oranı ve zarar oranı da o denli artmaktadır. Yeni başlayanlar bence mutlaka banka hisseleri ile başlamalı. Eğer ülkemizin en meşhur bankalarının senetlerine dikkatlice bakarsanız uzun vadede yükseldiğini, kısa vadede ise fazla oynama olmadan aşağı yukarı yönde oynadığını görürsünüz. Yani uzun vadede kar etme olasılığınız yüksek ama yükselme olmadan çıkmak zorunda kalırsanız, zamanınız ve kazanma ihtimaliniz olan para çöpe gidecektir.

Bu yazımda kısaca borsa nasıl oynanır, anlatmış oldum. Blogumdaki diğer yazılarımı da okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz bir konu olursa aşağıdaki yorumlardan yazabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Burada anlatılanlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.