Borsa Yatırımı ile Nasıl Para Kazanılır?

Borsa Yatırımı ile Nasıl Para Kazanılır?
Mayıs 14 17:00 2016

Günümüz para piyasalarının en büyüğü olan, ticaret amaçlı malların ve kıymetli evrakların alınabilip satılabildiği borsa, eğer iyi öğrenilirse gerçekten büyük kazançlar sağlayabilir ve hiç ummadığınız büyüklükte bir ticaret hacmine ulaşabilirsiniz. Tabiki bunun için mantıklı davranmak, araştırma yapmak ve öngörülü olup tüm piyasa haberlerini takip etmek zorundasınız.  Peki, borsada nasıl para kazanılır? Borsada sürekli para kazanmak  istiyorsanız başucunuzda bulunması gereken altın kurallar var. Bu yazımızda da bu kurallar sayesinde borsada nasıl para kazanılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

forex nedir nasıl borsa

Borsaya yatırım yaparken her şeyden önce hangi piyasada alım satım yapacağınıza karar vermenizde fayda var. Borsada kar edebilmek için borsa piyasasını iyi bilmeniz gerekir.  Nasıl iyi öğreneceksiniz ? Okulumu var ? Kendinizi geliştirmek için borsa eğitimleri alabilirsiniz. Profesyonel eğitimler biraz pahalıdır. Hiç olmaz ise  borsa konferanslarına gidebilir, borsa eğitim kitapları alabilir, borsa üzerine bloglar okuyabilirsiniz. Elinizin ucunda internet gibi büyük bir kaynak var aslında azimli ve kararlı olursanız kendinizi sadece internetle bile geliştirebilirsiniz. Ayrıca pratiğinizi geliştirmek ve eksikliklerinizi görmek açısından sanal borsada kendinizi denemelisiniz. Demo borsa hesapları ile denemeler yapabilirsiniz. Borsada kısa vadeli yatırımlar daima risk içerir bunu unutmayın ama bazen bir haber çıkar ve hisse bir günde tavan yapabilir haberin etkisi gitmeden tekrar satıp kar edebilirsiniz ama unutmayın ya alıcı olan olmazsa ?  Bu yüzden sürekli bir borsa kazancı için uzun vadeli yatırımlara yönelmeniz gereklidir.

Hisse senedi ile yatırım yapmak isteniyorsa, o zamanda hisse senedi alınacak şirketleri iyi seçmelisiniz. Alınacak hisse senedi iyi değerlendirilmeili, hissenin en büyük sahibi olan şirketin politikaları, gelecek ile ilgili projeleri, şimdiki yatırımları, hisse senetlerinin 1 yıllık değer endeksleri gibi değerler mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Genellikle adı duyulmamış ve hisse senet değerleri derin olmayan şirketlerin hisse senetleri yerine adı duyulmuş, sık tercih edilen, sürekli büyüyen hisse senetleri tercih edilmelidir. Yine borsada sürekli kazandıracak diğer bir yöntem ise yatırımların birkaç kolda paylaştırılmasıdır.  Böylelikle riskinizi küçültmüş olursunuz. Diyelim ki elimizde ki paranın bir kısmını hisse senetlerine bir kısmını da altın yatırımı yaptık, hisse senetlerinde kayıp olsa bile altında ki kar etmenizi sağlayacak veya zarar etmenizi engelleyecek.

  Telegram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması

Genel olarak borsada alım yapılacak zamanlar hisse senetlerinin taban seviyelere düştüğü seanslardır. Ülkede kötü bir haber olduğunda, seçimler ile ilgili sorunlar çıktığında, hükümet cephesinde anlaşmazlıklar çıktığında veya güçlü bir ülke Türkiye hakkında kötü konuştuğunda piyasalar karışır ve borsadaki hisseler hemen düşüşe geçer. Piyasaların ne zaman toparlanacağını tahmin etmek sizin işiniz ama bu karışık piyasalar en karlı dönemlerdir. Her zaman doğru seçmeniz para kazanmanız açısından en önemli etken olacak.. Borsada manipülasyon çok olduğu için şu hisse senedi çıkacak, inecek gibi söylemlere göre hareket edilmemelidir. Sadece grafikleri inceleyin ve haberleri takip edin. İnternette genellikle herkes kendi hissesi hakkında iyi yorumlar yapar. Alın uçacak derler fakat kelin merhemi olsa kendi başına sürer unutmayın.

Başka bir örnek daha, çok çıkan hisse düşer, çok düşen hisse çıkar.  Buna genellikle silkeleme derler. Burada sizin yapmanız gereken trendleri takip ederek yatırımlarınızı akıllıca yönlendirmek. Yine klasik bir kuralda yıl sonu, ay sonu, nisan ayı gibi zamanlar vergi dönemleridir ve piyasanın nakit ihtiyacı vardır. Bu yüzden borsadan nakit çekilir ve endeks düşer. Bu zamanlarda alacağınız önlemler sayesinde borsada kazanmaya devam edersiniz. Yıllar sonra bir bakmışsınız ki tüm yatırım zamanları kafanızda belirlenmiş ve fırsatı gördüğünüz zaman para patıran ve karı görünce para çeken bir yatırımcı olmuşsunuz.

Son olarak bir borsacının sözünü paylaşmak istiyorum. Serveti ile dünyanın en zengin üç insanından biri olan Warren Buffett diyorki; “Hiçbir ağaç cennete kadar uzamaz. Kazancın da bir sonu vardır. ’Yatırımlarda alma ve satmanın zamanı iyi ayarlanmalı ve daha fazla kazanç için yatırımlar riske atılmamalıdır.” Herkese bol kazançlar diliyorum.

Burada paylaşılan bilgiler yardım amaçlıdır. Yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.