Canlılar Arası İletişim: Bölüm 2, Tüm Canlılar İletişim Kurabilir

Canlılar Arası İletişim: Bölüm 2, Tüm Canlılar İletişim Kurabilir
Haziran 25 13:00 2016

 Canlılar Arası İletişim yazı dizimin ilk bölümünde yaratılışın ve dizaynın nasıl da ortak noktalar içerdiği üzerine yazdım. Şimdi sizi biraz daha derine çekmek istiyorum. Bu denli ilginç ve düzenli bir benzerlik sizce de iletişime işaret etmiyor mu ?  Her hangi bir canlının gözlerine bakarak iletişim kurabiliyoruz. Duvara bakmanın hiçbir anlamı olmadığı ne kadar açık ise bir canlının gözlerine bakarak zerre kadar da olsa birşeyler anladığımız tartışılmaz bir gerçektir.

 Özellikle gözler, kulak ve burun adeta modern çağın kablosuz teknolojisi gibi muhteşem iletişim araçlarıdır. Arada hiç bir kablo olmadan gözden göze iletişim kurulduğunda mesafe kısa, anlamlar daha detaylı olurken, mesafe biraz daha arttığında kulaklar devreye girip biraz daha detaysız bilgi aktarımı sağlıyor ve çok daha uzun mesafelerden de koku ile iletişim kurulabilmekte. Modern çağın hiçbir zaman erişemeyeceği kadar çok veri aktarımı binlerce yıldır tüm canlılar arasında gerçekleşmektedir.

 Hiç, bir hayvan ile göz göz geldiniz mi ? Mesela bir köpek ile göz göze gelip neler hissettiğinizi düşünmenizi istiyorum. Hayvanların davranışları ister şartlandırılmış olsun ister olağandışı bizim üzerinde durduğumuz konu bize birşeyler anlatabiliyor ve sezdirebiliyor olmalarıdır. Bu bir yetenek mi yoksa tüm canlıların birbiriyle bakışarak birşeyler hissetmesinın altında başka bir sebep mi var ?

 İnsaoğlunun en büyük arzusu, sıfır tehlike altında yaşamak. Bu arzu artık önü alınamaz bir takıntıya dönüşmüş durumda. Bu uğurda canlıları ve doğayı katletme hakkını bize kim verdi  ? Bu doğaya aykırı davranışlar bizi nereye kadar götürebilir ? Bugün gelişmiş medeniyet dediğimiz şehirlerde beton ile kaplanan doğa ile insan vücudu arasında hiçbir bağ kalmamıştır. Toprağa dokunmuyor, basmıyor kuş seslerini duymuyoruz.

 İletişim; biz, ait olduğumuz doğa ve diğer tüm canlılar ile aramızdaki koparılamaz bir bağdır. Nasılki elektronlar atom çekirdeğinin etrafında durmadan dönüyor ve bu işi yapmaktan vazgeçemiyor ise, bu bağ da koparılamaz ve reddedilemezdir.  Öyle görünüyor ki, canı olan yani canlı olan tüm yaratıklar birbiri ile iletişim kurabilmektedir.

  Garanti Ugi Nasıl Alınır ? Nerede Satılır ?

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.