CarPlay Kullanırken iPhone Bataryası Zarar Görür Mü?

carplay şarj etmek telefona zarar verir mi

Carplay kablosu ile iphone şarj etmek, carplay bataryaya zarar verir mi, iphone carplay pile zarar verir mi, kablolu carplay kullanırken pil zarar görür mü ? Bu konu hakkında bilgi vereceğim.

Kablolu CarPlay kullanırken Apple marka telefonunuz bir yandan da şarj olur. Hızlı şarj ile şarj ettiğimiz iPhone’lar CarPlay kablosu takılı iken de şarj olurlar. Peki bu şarj sırasında USB’den gelen akım iPhone bataryasına zarar verebilir mi ? Sürekli araba kullanırken CarPlay kullanmanın batarya açısından bir zararı olur mu ? Bu konuyu araştırdım ve bulduklarımız sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Apple’ın kendisi bu konuyu daha iyi bilir diyerek Apple sitesinde araştırma yapmaya başladım. Gördüm ki Apple forumlarında bu konu sıkça sorulmuş.

Cevapların bazıları Apple Uzmanları tarafından bazıları da kıdemli üyeler tarafından verimiş. Bazı cevaplar konu ile alakasız iken bazıları ise daha açıklayıcı. İşte forumdan bazı cevaplar.

Batarya Sağlığı Üzerinde Kablolu CarPlay Etkisi

Soru cevabın geçtiği link: https://discussions.apple.com/thread/253679681?answerId=256893720022#256893720022

Kısaca soru: Kablolu CarPlay özelliği olan yeni bir araba aldım. Eskiden batarya sağlığım 85% idi. Ortalama günlük 30 dk CarPlay kullanıyorum, fark ettim ki batarya sağlığı 80%’e düşmüş. Kimse aynı sorunu yaşadı mı?

Cevap 9. Seviye bir üyeden gelmiş: USB ile CarPlay’i kullanmaktan zarar gelmez.

CarPlay Şarjı Ve Batarya Sağlığı

Soru cevabın geçtiği link: https://discussions.apple.com/thread/252389385

Kısaca soru: Bazen navigasyon ve müzik için 10 saat CarPlay kullanıyorum ve telefonum şarj oluyor. Zararı var mı ?

Cevap bir topluluk uzmanından gelmiş ama net değil. Kısaca cevap, pilinin sağlığı hakkında endişe ediyorsun ama piller doğası gereği eskiyen bileşenlerdir, pil sağlığı; sadece pilin yaşından değil, aynı zamanda şarj döngülerinin sayısından, olumsuz sıcaklıklara maruz kalmadan, yoğun kullanımdan ve cihazın nasıl bakım yapıldığından etkilenir.

CarPlay Şarjı iPhone Bataryasını Aşırı Şarj Edip Zarar Verir Mi ?

Soru cevabın geçtiği link: https://discussions.apple.com/thread/250915209

Kısaca soru: CarPlay iPhone’umu aşırı şarj edip zarar verir mi ?

Cevap 10. seviye bir üyeden gelmiş: Bir iPhone’u aşırı şarj edemezsin.

CarPlay Batarya Ömrüne Zarar Verir mi ?

Soru cevabın geçtiği link: https://discussions.apple.com/thread/253729864

Kısaca soru: Carplay kullanmak iPhone bataryamın ömrüne zarar verir mi ?

Cevap 10. seviye bir üyeden gelmiş: Hayır, CarPlay’in pil ömrünüz üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Apple forumlarında bu sayfaları inceledikten sonra başka sitelere de bakmaya karar verdim.

Quora’da bir soru cevap buldum.

Soru: Arabaya her bindiğinizde telefonunuzu Apple CarPlay gibi şeylere takmak telefonunuzun piline zarar verir mi?

Cevap: Hayır. Arabaya her bindiğinizde telefonunuzu Apple CarPlay’e takmanız pilinize zarar vermez. Uzun süre şarj cihazında bırakmak, pilin uzun süre %100’de kalacağı anlamına gelir; bu, uzun süreli saklama için çok iyi değildir, ancak normal kullanım için iyidir. (Kaynak linki) Ayrıca bir kaç kişi daha bu yanıta benzer şekilde yorum yapmış.

Sevdiğim yanıtlardan biri: Apple ürünlerini ve CarPlay sistemini birbirine zarar gelmeyecek şekilde tasarlamıştır. Bu yorum da Quora’da yapılmış.

Başka bir açıklama da StereoUpgrade’de yapılmış. Yazar Alex sayfasında CarPlay ile iPhone şarjı meselesi hakkında şöyle yazmış; “CarPlay’i USB üzerinden kullanmak telefonunuzun piline zarar vermez. iPhone’unuz %100 şarj olduğunda pilin şarjı durur. iOS 13 ve sonraki sürümlerde, belirli durumlarda şarjı %80’den fazla geciktiren Optimize Pil Şarjını etkinleştirebilirsiniz.”

Sonuç olarak

Çoğunluk zarar gelmeyeceğini yazmış, iPhone 13 Pro cihazım var ben de hiç önemsemeden arabaya biner binmez kablolu CarPlay kullanmaya başlıyorum ve neredeyse 1 yıl oldu bir zararını veya pil sağlığı düşmesini görmedim. Ben de “Apple CarPlay’i tasarlarken her şeyi düşünmüştür.” fikrini benimsiyorum ama araba sizin telefon sizin… karar da sorumluluk da size kalmış.

Yazımı okuduğunu için teşekkürler, daha fazla bilgi almak için Apple forumlarını araştırabilir veya doğruda Apple’a bir e posta gönderebilirsiniz belki içiniz rahat eder.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir