Çeki Listesi Nedir ? Çeki Listesi Nasıl Hazırlanır ? Örnek Dosya

Çeki listesi, sadece dış ticarette kullanılan bir evrak değildir yurtiçi satışlarda da karşı taraf  bizden çeki listesi talep edebilir. Bu yazımda sizlere çeki listesi hakkında bilgi vereceğim. Konu başlıklarından bahsedecek olursam çekli listesi nedir, kimler ister, çeki listesi nasıl hazırlanır, çeki listesinde bulunması gereken bilgiler ve son olarak çeki listesi ile packing list’in farkı nedir ? Şimdi açıklamaya başlayalım.

Çeki Listesi Nedir ?

Çeki listesi ingilizce cheking kelimesinden geliyor. Checking yani kontrol etme listesi demektir. Müşteriler satın aldığı malların koli sayısını ve adetlerini kontrol etmek için satıcıdan çeki listesi isterler, aynı şekilde yüklemesi yapılan malların hangi üründnen kaç koli yüklendiğini belli etmek için gümrük gibi kurumlara da verilir.

Çeki listeleri sayesinde bir konteyner veya bir miktar malın nelerden meydana geldiği neyden kaç adet ve kaç kap olduğu neyden kaç metre yüklendiği belli olur. Çeki listeleri satıştan itibaren hem depocuların hem de nakliyecilerin işini kolaylaştırır. Bu sebeple önemli bir evraktır. Kaşelenmediği sürece ise bir resmiyeti yoktur.

Çeki Listesini Kimler İster ?

  • Çeki listesini sizden şirketin depocusu isteyebilir çünkü malları hazırlaması için kendisine bir sipariş listesi verilmek zorunda genellikle fiyatları içermemesi sebebiyle şirketler proforma yerine çeli listesini depo görevlisine teslim eder.
  • Gümrük müşaviriniz ister, ihracat işlemleri sırasında beyanname açılacak müşteriye irsaliye ve fatura kesersiniz ve faturanız ile beyanname açılması için faturadaki bilgilerden daha fazlasına ihtiyaç vardır. Örneğin kaç kilo oldukları, kaç kap oldukları gibi. Oysa bildiğiniz gibi faturalarda genellikle sadece adet birim fiyat ve tutar yer alır.
  • Müşteriniz ister çünkü kendisine yolladığını mallar koli içlerinde olduklarından sayımı kolaylaştırmak adına nakliyeciden teslim alınırken çeki listesi ile yola çıkılır.
  • Nakliye şirketi ister, genellikle nakliye şirketleri toplam koli sayısı ve toplam ağırlıklarla ilgilenir fakat bazı transferli durumlarda malların karışmaması ve eksik giderek karışıklığa yol açmamasına adına çeki listesi istenebilir.

Çeki Listesi ile Packing List Arasındaki Fark Nedir ?

Aslında mantıken iki evrak da aynı işi görür fakat packing listlerde yükleme limanı, yükleme adresi varış adresi mal menşesi gibi ibareler bulunur. En önemli fark birinin ürün isimleri dahil

Türkçe diğerinin ise İngilizce olmasıdır. Nasıl ki çeki listesmizi gümrük müşavirimize faturanın yanında çekiyi de gönderiyoruz aynı şekilde commercial invoice gönderdiğimiz yerlere de packing list göndeririz.

Çeki Listesi Nasıl Hazırlanır ?

Hazırlamak istediğiniz belgenin 3 kısmı var. Header yani başlık, body yani gövde ve footer yani alt kısım. Body ile başlayalım, iyelimki faturda 15 kalem ürün var. Aynı sıra ile bunu alıp excele atıyoruz. her ürünün karşısına adet / kap /net kilo/ toplam net kilo/brüt kilo / toplam brüt kilo/ m3 / toplam m3 / tedarik-imalat durumu bilgilerini dolduruyoruz. Eğer kapasite raporunuzda üreticisi olduğunuz ürünler var ise bunların karşısına İMALAT, dışarıdan alıp sattığınız ürünler var ise karşısına TEDARİK yazılır. Dikkat ! tedarik-imalat bilgisi sadece ihracat işlemlerinde gümrük müşavirine gönderilen çeki listesinde belirtilir aksi taktirde belirtmeyiniz. Bu şekilde 15 kalemin de karşısı dolmuş olacak.

Daha sonra en alt kısıma footer’a geçiyoruz. Bu alanda toplam satırı açıyoruz  bu satırda ise yukarıdaki 15 ürünün toplam kap sayısı / toplam net kilosu / toplam brüt kilosu ve toplam m3 yani metreküpü yer alacak. Toplam satırı bitince bir altına sola dayalı şekilde teslimat şekli, yükleme limanı, çıkış gümrüğü, nakliye şirketi gibi mevcut olan bilgileri ekleyin.

Son olarak en basit kısma geçtik yani header’a. En üste kocaman “ÇEKİ LİSTESİ” yazın. Sağ üst köşeye tarih atın, tarihin altına ise zorunlu olmamak ile birlikte bir çeki listesi numarası verin ki ben genellikle fatura numarasının başına C koyup yazıyorum böylesi daha sağlıklı oluyor. İşte çeki listeniz hazır. Eğer bu dosyayı gümrük müşavirinize gönderiyorsanız excel olarak direkt mail atabilirsiniz. Müşteri istiyorsa PDF olarak veya çıktı alıp gönderiniz. Çeki listesinde kaşe basıp basmamanızda genellikle bir problem çıkmaz.

Bazı çeki listesi örnekleri;  ÇEKİ-LİSTESİ-ÖRNEĞİ


2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.