Çin Seddi Uzaydan Gözüküyor Mu ?

Çin Seddi Uzaydan Gözüküyor Mu ?
Mayıs 08 17:50 2016

Cevabı açıklamadan önce size soralım. Sizce çin seddi uzaydan görünüyor mudur ? Cevap vermenize yardımcı olmak için bazı veriler paylaşayım çin seddi diye bilinen duvarın uzuluğu tam 8852 kilometre. Bu uzuluğu anlamak isterseniz şöyle kıyaslamalar yapabilirsiniz. Türkiye’nin kara sınırlarının uzunluğu  2648 kilometre yani çin seddi Türkiye’nin etrafında 3 kereden fazla tur atabilir. Başka bir örnek, sıkı durun. Dünyanın doğal uydusu olan ayın çapı 3476 kilometre yani çin seddini aya saplasaydık yarısı içeride yarısından fazlası da dışarıda kalacaktı. Aman tanrım !

Şimdi gelelim asıl konumuza. Çin seddi gerçekten uzaydan bakınca görünüyor mu ? Bu sorunun cevabını bulmak için ilk aklıma gelen Astronotlar’ın söylediklerine ve yazdıklarına bakmak oldu. Şencou-6 (Kutsal Tekne-6) adlı uzay gemisiyle Çin’in ikinci insanlı uzay yolculuğunu gerçekleştiren astronotlardan Fey Cunlong, Şanghay’da öğrencilerin sorularını yanıtlarken, uzaydan Çin Seddi’ni göremediklerini, set ile çevresi arasında çok az fark olduğunu söylemiş. Ne büyük hayal kırıklığı ! Bizim için değil ama Çinli kardeşlerimiz üzülmüştür. Daha önce uzaya çıkmış olan  bazı Amerikalı astronotların röportajlarına baktım onlar da Çin Seddi’nin uzaydan görülmediğini açıklamışlar.

Yani efsanemiz yalan oldu; Çin seddi, Ay’dan gözüken tek insan yapıtı değilmiş.  Çünkü uzaydan görünmüyor. Tümüyle yalan ve yanlış bir önermedir. Ne zaman ortaya çıkmıştır ve kim ortaya atmıştır belli değil.

çin seddi uzaydan görünür mü

İşin biraz daha ayrıntısına girelim; meşhur çin seddi değil aydan, dünyanın yörüngesi kadar yakından bile gözükmesi mümkün değilmiş. Dünya yörüngesine oturtulan Mekiğin Astronotu Jay Apt 180 mil yükseklikte (takribi 288km) iken Kennedy Uzay İstasyonu için tuttuğu tutanaklarda şunları yazmış;

“Çin seddini arıyoruz. Küçük havalimanlarını dahi görmemize rağmen, duvar gözükmüyor. rengi araziye çok benzediği için sanırım. Bu şeyin aydan gözüktüğüne dair hikayeler duymuştum, oysa sadece 180 mil yükseklikteyiz ve neredeyse görünmez.” Bir hayal kırıklığı daha, üstat Jay yine yaktı bizi. Aslında şunu anlayabiliriz çin seddi toprak rengine zıt bir renkte olmuş olsa idir bu kadar uzun olmasa bile gözükecekti fakat şu halde rengin dolayı uzaydan fark edilemiyor. Aynen Jay Apt’ın dediği gibi 180 mil uzaklıkta görünemeyen bir nesne Ay’dan, yani 237bin mil öteden yaklaşık 379 bin kilometreden de görünemez.

  Rus Uyku Deneyleri (+18)

Bulduğumuz sonucu daha fazla sağlamlaştırmak için Apollo 12 pilotu Alan Bean‘in sözlerine de baktık; “Aydan gördüğümüz tek şey o muhteşem güzellikteki küreydi, beyaz bulutlar, okyanusun mavisi, sarı çöl yamaları, ve herşeyden önce bitki örtüsünün yeşilliği. Hiç bir insan yapısı gözükmüyordu. Gerçekte dünya yörüngesinden ilk ayrıldığımızdan beri yani bir kaç bin mil öteden itibaren hiç insan yapısı görülmüyordu.”

Çin seddinin teş suçu rengi mi ? Şimdilik cevap evet. Birde atmosferin dışına, uzaya altı kere giderek, en çok gitme rekorunun sahibi, Gemini ve Uzay Mekikleri uçuşlarının da ilk komutanı olan John Young, hiçbir uçuşunda Çin Seddi’ni göremediğini, gören birisini de bilmediğini, çin seddin uzaydan görülebilecek kadar belirgin şekil ve renk farkı oluşturmadığını, ancak 250 kilometre yükseklikten Piramitleri ve Rusya’da Baykonur’daki Uzay Merkezini, hatta karla kaplı düzlüklerde temizlenmiş geniş yolları görebildiğini söylüyor.

Kaynakça;
Apt, Jay. Orbit: NASA Astronauts Photograph the Earth.
National Geographic Society, 1996. ISBN 0-792-23714-5.
Burnam, Tom. More Misinformation.
New York: Lippincott & Crowell, 1980. ISBN 0-690-01685-9 (p. 100).
Halliburton, Richard. Second Book of Marvels, the Orient.
Indianapolis: Bobbs-Merrill, 1938.
Pogue, William R. How Do You Go to the Bathroom in Space?
Yorum Yap

3 Yorum

 1. Pınar
  Mayıs 08, 19:55 #1 Pınar

  Hani uzaydan gözüküyordu hep yalan söylemişler demek

  Bu yoruma cevap ver
 2. Selma
  Mayıs 09, 00:46 #2 Selma

  Bence gözükür ayrıca niye resim çekmemişler

  Bu yoruma cevap ver
 3. Kübra
  Haziran 30, 23:16 #3 Kübra

  Atmosfer yeryüzününden 500 km yukardadır. Uzaydan değil sadece atmosferin en üst tabakasından bakılırsa bile Çin seddinin gözükmesini beklemek büyük mucizedir. Böyle efsaneler sadece turist çekme amacıyla kullanılıyor.

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.