Cinsiyete Göre Saat Hangi Kola Takılır ? Sebebi Nedir ?

Cinsiyete Göre Saat Hangi Kola Takılır ? Sebebi Nedir ?
Mayıs 08 11:57 2016

Kol saatleri ilk kez 1790 yılında insan hayatına girdi. Eminim o günlerde insanlar hangi kola takmalıyım diye düşünmüyordu ama günümüzde kol saatinin gündelik hatta sürekli kullanılan bir aksesuar olması ve moda hareketlerinden etkilenmesi şu soruyu doğuruyor. Kol saati hangi kola takılır ? Kadınlar saati hangi koluna takar ? Bu yazımızda cinsiyete göre saatin hangi kola neden takıldığını irdeleyeceğiz.

Kol saatininin hangi kola takılacağını saatin kendisi belirler bu sebeple genellikle hem erkekler hem de kadınlar başlarda kol saatlerini hep sol bileklerine takmışlardır çünkü saatlerin kurma kolu yani saat ayarı yapılan küçük pim saatin sağ tarafında yer alıyor ve tam tersi şekilde takarsanız bu ayarı kolaylıkla yapamazsınız. Buradan da anlaşıldığı gibi kurma kolu genellikle sağda olduğundan saat sol kola takılır.

Farklı Akımlar Da Mevcut…

Saatini sağ kola takan bayanlar;

Bazı bayanlar saatin yüzü bileğin içine gelecek şekilde takarlar. Saate bakacakları zaman sol bileklerinin içine bakmış olurlar. Bu moda akımı bayanlar için daha nazik ve karşı tarafa daha kadınsı bir izlenim bırakması sebebi ile çok yaygınlaşmıştır.  Tahmin edeceğiniz gibi erkekler saati bile içine doğru çevirip asla kullanamaz. Erkek saatleri bileğin dış tarafında durur.

Saatini sağ kola takan erkekler;

Bazı erkekler ise saatlerini sağ bileğe takarlar. Saat yine bilek dışında kalır. Kurma kolu sağda olmasına rağmen neden sağ kola takıyorlar ? Bunu sebebi vücut dilidir. Genellikle pazarlamacılar, bankacılar, iş adamları ve ticari ilişkiler ile yoğun zaman geçiren erkekler saati sol kola takar. Tabiki burada amaç gösteriştir. Karşı tarafa genellikle sağ el uzatılır, ilk intiba sırasında bilekte kaliteli bir saat olması.

  Foldhome Sistemi Nedir ? Oda Ekleme Nasıl Oluyor ?
Yorum Yap

1 Yorum

  1. havva aydın
    Temmuz 11, 11:37 #1 havva aydın

    Ben bir bayan olarak dol kola takıyorum. Çünkü o bana daha uygun geliyor

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.