Cinsiyete Göre Saat Hangi Kola Takılır ? Sebebi Nedir ?

Kol saatleri ilk kez 1790 yılında insan hayatına girdi. Eminim o günlerde insanlar hangi kola takmalıyım diye düşünmüyordu ama günümüzde kol saatinin gündelik hatta sürekli kullanılan bir aksesuar olması ve moda hareketlerinden etkilenmesi şu soruyu doğuruyor. Kol saati hangi kola takılır ? Kadınlar saati hangi koluna takar ? Bu yazımızda cinsiyete göre saatin hangi kola neden takıldığını irdeleyeceğiz.

Kol saatininin hangi kola takılacağını saatin kendisi belirler bu sebeple genellikle hem erkekler hem de kadınlar başlarda kol saatlerini hep sol bileklerine takmışlardır çünkü saatlerin kurma kolu yani saat ayarı yapılan küçük pim saatin sağ tarafında yer alıyor ve tam tersi şekilde takarsanız bu ayarı kolaylıkla yapamazsınız. Buradan da anlaşıldığı gibi kurma kolu genellikle sağda olduğundan saat sol kola takılır.

Farklı Akımlar Da Mevcut…

Saatini sağ kola takan bayanlar;

Bazı bayanlar saatin yüzü bileğin içine gelecek şekilde takarlar. Saate bakacakları zaman sol bileklerinin içine bakmış olurlar. Bu moda akımı bayanlar için daha nazik ve karşı tarafa daha kadınsı bir izlenim bırakması sebebi ile çok yaygınlaşmıştır.  Tahmin edeceğiniz gibi erkekler saati bile içine doğru çevirip asla kullanamaz. Erkek saatleri bileğin dış tarafında durur.

Saatini sağ kola takan erkekler;

Bazı erkekler ise saatlerini sağ bileğe takarlar. Saat yine bilek dışında kalır. Kurma kolu sağda olmasına rağmen neden sağ kola takıyorlar ? Bunu sebebi vücut dilidir. Genellikle pazarlamacılar, bankacılar, iş adamları ve ticari ilişkiler ile yoğun zaman geçiren erkekler saati sol kola takar. Tabiki burada amaç gösteriştir. Karşı tarafa genellikle sağ el uzatılır, ilk intiba sırasında bilekte kaliteli bir saat olması.

  Scholl Velvet Smooth İşe Yarıyor Mu ? Kullandık İnceledik

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.