Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

Ocak 2017 tarihi itibari ile yeni çiplik kimlik kartlarına geçilecek. Çipli kart nasıl alınır ? Çipli kimlik kartları ne kadar zaman içinde alınmalıdır ? Ocak 2017 itibari ile 3 yıl içerisinde herkes çipli kartlara geçmek zorunda.

Çipli kimlik kartlarındaki en büyük avantaj dolandırıcılık ve sahtecilik uygulamalarını sıfır seviyesine çekmek olacak. Öyle ki eski nüfus kimlik kartları basit kağıtlardan meydana gelmiş vaziyette ve kopyalanması basit matbaacılık hileleri ile çok kolay. Bu kolaylık dolandırıcıların ağzını sulandırmaya yetiyor. Nüfus kimliği kopyalayan dolandırıcılar sahte kimlik kartları ile bankaya gidip hiç bir şey olmamış gibi kredi bile çekebiliyorlar.

Çipli kimlik kartları bu basit dolandırıcılık hikayelerini bitirecek, peki çipli kimli kartı nasıl alınır ?

Ocak 2017 tarihi itibari ile https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/ adresine girip, randevu al linkine tıklayıp TC Kimlik No, Ad ve Soyad bilgisi ile istediğiniz adresten randevu alın. Randevu aldığınız nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanınız ve var ise ehliyet, pasaport ve diğer belgelerinizle başvurun. Böylelikle yeni nesil çipli kimlik kartınızı alabilirsiniz.

Çipli Kartlartın Avantajları Ne olacak ?

Çipli kimlik kartları, şifre ile birlikte çalışacak. Bürokratik uygulamalarda işlemlerin daha hızlı olması için büyük kolaylık sağlayacak, elektronik imza olarak kullanılabilecek. Kamu binalarında elektronik sistemlerle birlikte kullanılabilme imkanı sunacak.

Elektronik nüfus cüzdanı uygulaması daha önce bir kaç pilot ilde kullanılmaya başlamıştı. Yeni yıl ile birlikte tüm Türkiye’de kullanılmaya başlayacak. Acele etmenize gerek yok fakat 3 yıl içerisinde mutlaka yeni nesil elektronik kimlik kartınızı almalısınız.

Yeni kimliklerdeki çip nedir ?

kimlikteki-cip-ne-ise-yarar

Kredi kartı ve SIM kartlarda olduğu gibi, yeni nüfus kimliği kartları da çipli sunulacak. Bu çipler kıymetli metaller ile kaplanmıştır böylelikle çok uzun yıllar boyunca çalışmaya devam edebilirler. İçlerinde çok sayıda bilgi taşıyabilirler.

  SAÇ EKİM UYGULAMALARI

1 Yorum

  1. Yeni çipli kimlik kartların içinde elektronik sertifikada yüklenebilmesi çok iyi olmuş. Şahsi olarak aldığım elektronik imzamı e-devlet girişinde ve uyap sisteminde kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.