Cloud Hosting Nedir ? Cloud Server Nedir ? Farkları Nelerdir ?

Cloud Hosting Nedir ? Cloud Server Nedir ? Farkları Nelerdir ?
Mayıs 17 09:14 2016

Cloud hosting, çok sayıda bilgisayarın birlikte işlem yapması prensibine yani bulut bilişime dayalı bir sunucu hizmetidir. (Bknz: Cloud Computing, Bulut Bilişim) Cloud hosting ve cloud server servislerinin avantajı kullanıcıya daha düşük maliyetle, daha performanslı ve ölçeklenerek hızlı değişen kaynak taleplerine anında cevap verebilmesidir. Bulut bilişimde kaynak güç oluşturan makinalar aynı yerde olmak zorunda değildir. Dünyanın iki ucundaki bilgisayar tek bulut altında çalışabilir.

Cloud hosting ve cloud server‘ın farkı temelde sadece yetkiden ibarettir. Yani cloud hosting aldığınız zaman sadece size ayrılmış, FTP protokolü ile bağlanabileceğiniz bir alana sahip olursunuz. Sunucunuzun üzerindeki programların hangileri olacağına karar verme, arıza ile ilgilenme, bakım, program hataları, teknik güncelleme gibi yetki ve sorumluluklarınız olmaz.

Bulut bilişim hakkında biraz daha açıklama yapalım. Böylelikle kafanızda bulut biraz daha belirgin hale gelsin. Bu sistem tüm teknolojilerde olduğu önce hayal edildi. Yazılım ve donanım geliştiriciler, çok büyük dosyaları işleyebilmek için birden fazla bilgisayarın birlikte çalışabileceğini hayal ettiler. Bu hayal herkesin kafasını kurcalıyordu. Peki büyük dosyalar derken neyi kastediyorum ? Şimdi biraz gerçek örnekler verelim;

Standart bir ev bilgisayarında yaklaşık 500 GB sabit disk bulunmaktadır. Peki siz video üreten bir şirke olsaydınız ve senede 1000 x 500 GB kadar dosya üretseydiniz kaç tane bilgisayar ve bilgisayar kullanan personel işe alacaktınız ? Bir dakika ! Taşınabilir diskler çıktı onlardan alırım ! Tamam tek bir bilgisayarınız var ve 1000 tane taşınabilir diskiniz var . Filmleriniz üzerinde montaj yapacaksınız ? Hangi sahne hangi diskte ? İşte bu temel ve büyük bir sorun. Eğer 1000 tane diski bir bilgsayara bağlama şansımız olsaydı, işlemcimiz saliseler içerisinde bloke olurdu.

Bilişim büyük bir sorun ile karşı karşıya, devasa depolama alanları inşa edilse bile bu bilgi işleyebilecek güçte bir blgisayar yok. Yalnızca Amerikan menşeili bir kaç dev şirketin, şubelerini ve personelleri besleyen gelişmiş bilgisayarlar vardı ve bunlar sadece ortalamanın biraz üstünde olmasına dudak uçuklatan fiyatlara sahipti.

  WPA3 Nedir ? Wi-Fi İçin Neden Daha Güvenli ?

Başka bir örnek; Bugün çocuklarımızın keyifle izlediği animasyon filmlerin RENDER alınlması yani tasarlanan çizimlerin çıktılarını almak için çok fazla işlem gücü gerkemektedir. Standart bir bilgisayarın 1 dakikalık bir sahnenin çıktısını alması saatleri bulabilir. Peki 90 dakikalık animasyon filmlerin çıktılarını hangi bilgisayarlar alıyor ? Hiç bir bilgisayar bu kadar güçlü değildi. Gerçek anlamda bulut bilişim bu sorunu aştıktan sonra ortaya çıktı çünkü daha öncei talep muhasebe, ortak ofis proramları ve belgelerini paylaşmak adına geliştirilirken bu kadar deva sa boyutlu işlemci ve RAM gücüne ihtiyaç yoktu.

Peki bir bilgisayara kaç adet CPU ve RAM takılabilir ? 1000 Adet işlemci ve 1000 Adet Ram’i taşıyabilecek bir anakart gördünüz mü ? Hayır. Nihai fikir 2000’lere doğru son şeklini almaya başladı. Bulut bilişim bilgisayarların CPU, RAM ve Depolama Alanlarını birleştirmek üzere doğdu. 100 Adet bilgisayar anında iş paylaşımı yapıp birlikte çalışırlarsa devasa CPU gücü gerektiren dosyalar işlenebilecekti.

İlk bulut bilişim hizmetleri, RENDER almak isteyen animasyon stüdyoları için verildi. Data Center denilen veri çiftliklerin yanında daha güçlü işemciler ile donatılmış adeta CPU çiftlikleri kuruldu. Bir canavar hayal edin ! Hayallar gerçeğe döndü. Cloud computing yani bulut bilişim 2000’lerde gerçekleştirildi. Bulut yazılımı yüklenen makinalar birlikte çalışmayı başardı.

Bulut bilişimin başarılı olması son kullanıcıya yani bizlere GMAIL ile ulaşmıştır. Hiç görülmemiş depolama hizmetlerini ve veriye ulaşma hızını biz GMAIL ve Google Drive ile gördük. Google e-posta servisi biz kullanıcıların deneyimlediği ilk bulut bilişim hizmetidir. Milyonlarca kullanıcıya anında, hızlı ve  kesintisiz hizmet vermek ancak bulut bilişim ile sağlanabilirdi. Aklına bir atasözü gelen var mı ?

“Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı ise başkalarının aklını.”

Bulut bilişimin kaynak kullanımına getirdiği devrimsel yeniliği açıklamış oldu. Kısacası bulut bilişim çok sayıda CPU, RAM ve Depolama Alanı’nın tek bir bilgisayarda çalışıyormuş gibi yönetilmesini sağlayan teknolojinin adıdır. Şimdi işin Web üzerinden Hosting ve Server hizmeti kullanarak yayın yapanlar için olan kısmına geçelim.

  Klavye Hız Testi [ Ayrıntılı Analiz]

Cloud Hosting’in Normal Hosting’den Farkı Nedir ?

Normal hosting’de bir server içerisinde bulunan size ayrılmış alanı kullanırsınız. Kullandığınız alana dosya yüklemek ve size tanınmış veri tabanı hakkını kullanmaktan başka hiçbir yetkiniz yoktur. Hosting alanınızı belirtilmiş uygulamalar haricinde kullanamazsınız.

Cloud hosting’de de yetkileriniz ve haklarınız aynıdır. Farkı ise değişen talebe göre CPU, RAM ve Depolama Alanınızı arttırıp azaltabilirsiniz. Bu esneklik sizi taşınma gibi büyük bir dertten kurtarır. Ayrıca ziyaretçiye en yakın kaynaklar kullandırılıp daha hızlı ulaşım imkanı sağlar.

Normal hosting’de kaynak kullanımı belirlenmiştir ve aşılamaz. Aşılırsa web siteniz durdurulur. Diyelim ki sitenize anlık hep 5-6 kişi giriyor. Aynı anda 300 kişi girerse ne olacak ? Siteniz diğer sitelerin hakkını yemesin diye 1 işlemcinin performansının %25’inden fazlasını kullanırsa kullanım dışı olur. Aynı şekilde RAM de öyle. Hosting’de çoğu zaman kaç GB RAM’İ paylaştığınızı bilmezsiniz bile.  Eğer bu kaynakları aşarsanız demekki daha büyük kaynağı olan hostinge geçmeniz gerekecek yani taşınmanız. Cloud hostingde de limit aşımı diye birşey var fakat siteniz çökmez ve kapanmaz hemen kaynak arttırılır daha fazla işlemci gücü ve RAM verilir  ardından size ne kadar aşmışsanız o kadar fatura edilir.

Sonuç olarak cloud hosting kullanırsanız birden hit almaya başlayan siteniz SUSPENDED olmaz yani limit aşımından kapatılmaz ve taşınma gibi bir derdi olmadan kullandığnız kaynakları arttırabilirsiniz

Cloud Server ( Bulut Sunucu) Nedir ?

Cloud server hizmeti, çok sayıda makinanın oluşturduğu bulut bilişim gücünden kullandığımız kadarını ödediğimiz servistir. Cloud server’in alternatifi ya “dedicated” sunucu ya da “VPS” sunucudur.

cloud server nedir

Cloud Server, Deticated Server ve VPS’in Farkı Nedir ?

Deticated sunucu kiraladığınızda size bir makina tahsis edilir. Bu makinada örneğin 2 CPU, 4 GB RAM ve 500 GB depolama var ise bu donanımlar tamamen size aittir.Bütün kaynaklarınızı sonuna kadar kullanabilir, istediğiniz yazılımı yükleyebilir, isterseniz panel yükleyip hosting alanlarına bölüp satış bile yapabilirsiniz. Tabiki bu kadar yetki sorumluluk da getiriyor. Sunucunuzun elektriği, temizliği, güvenliği, internet erişimi, güç kaynağı desteği, yedek parça tedariği, yedek parça değişimi vs kiralama yaptığımız şirket tarafından karşılanır fakat sunucunuzun içine kesinlikle müdahale edilmez.

  Scholl Velvet Smooth İşe Yarıyor Mu ? Kullandık İnceledik

Dedicated sunucu nedir

VPS sanal sunucu ise bir makinanın sanal birkaç makinaya bölünerek kiralandığı hizmet türüdür. Yukarıdaki makinayı tam ortadan ikiye bölerseniz ne olur ? 1 CPU, 2 GB RAM ve 250 GB depolama alanı. Alın size 2 adet VPS server. Dışardan bakınca 1 makina var fakat aslına iki ayrı kişiye iki ayrı dedicated sunucu gibi tüm yetkileri olan sunucu.

 

Sonuç olarak bu 2 sunucunun farkını izah edelim. Cloud server’ı bir tarafa deticated ve VPS ‘i bir tarafa alın. Deticaded ve VPS’de size ayrılan kaynaklar bellidir. Eğer aşarsanız limiti değil donanımı aşmış olacaksınız. Evdeki bilgisayarınıza fazla yüklenince ne oluyor ? Donuyor, kapanıyor, ağırlaşıyor. Serverdaki kaynaklar yetmeyince ne olacak ? Aynı şeyler. İşte bulut bilişim imdadımıza yetişiyor.

Cloud server’ın farkı ölçeklenebilir olması. Kendinize ait bir sunucunuz var diğerleri gibi yüm yetkileriniz var ister panel kurun, ister depolama alanı yapın, ister uygulama çalıştırın ister sadece wordpress kurun ne yaparsanız yapın. Kiralık sunucudaki yapabildiğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz ve kaynakları istediğiniz kadar arttırıp kullandığınız kadar ödeyebiliyorsunuz. Sunucunuz yetersiz olduğu zaman normalde başka daha güçlü olana taşınırsınız. Bulutta ise müşteri panelinize girip bir işlemci veya 2 GB ram eklemek bakkaldan ekmek alır gibi kolay. Adeta denizden su çeker gibi kaynak temin ediyorsunuz.

Ben VPS firması olarak VULTR öneriyorum.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.