CRM Nedir ?

CRM Nedir ?
Nisan 29 16:55 2018

CRM, müşteri ilişkileri yönetimi anlamına gelmektedir. İngilizcesi Customer Relationships Management. Müşteri ilişkileri yönetimi bir diyettir buna karşın CRM denilince günümüzde bilgisayar yazılımları gelir. Her alanda olduğu gibi bu alanda da bilgisayar programları çok gelişmiştir ve iş yükünü azaltarak sağlıklı veri işleme imkanı sunar. CRM programları tek başına kullanılabildiği gibi bir ERP yani kurumsal kaynak planlama programının içinde modül olarak da kullanılabilir. Her iki durumda da görevini yerine getirebilir.

CRM programı kullanan şirketlerde özellikle satış ve pazarlama departmanları bu programı aktif olarak kullanırlar. Şirket çalışanlarına eksiksiz ve sürekli olarak bilgi girişi yapmalarını söyler. Burada temel amaç, personel gitse veya değişse bile müşteri ile kurulan bağın tüm ayrıntılarıyla incelenebilmesi. Yani aynı müşteriye başka bir pazarlamacı tayin edildiğinde bu programı kullanarak, hemen tüm ayrıntıları ve süreci kısa bir süre içinde inceleyip bilgi sahibi olabilir. Bu bilgiler nelerdir ?

Söz konusu müşteriyi ilk defa kim ve varsa kimin aracılığı ile buldu, bu müşteriye hangi tarihlerde ziyaretler gerçekleştirildi ve neler görüşüldü, müşteri daha önce neler satın aldı, hiç sorun yaşandı mı, yaşandıysa müşterinin başına neler geldi, müşterinin istek veya şikayetleri daha önce işlendi mi, müşterinin fiziksel adresleri neler, müşteri firmanın hangi departmanına kimler bakıyor, yetkili isimleri neler vs. Gördüğünüz gibi bu liste uzar gider, kısacası müşteri hakkında ayrıntılarıyla her türlü bilgiye ulaşabilir, bilgi girişi yapabilir, raporlar hazırlayabilisiniz.

CRM programları kullanmak kurumsal firmaların olmazsa olmazıdır, profesyonel şirketler müşterilerinin bilgilerini şirketten ayrılacak bir personelle birlikte kayıp etmeyi göze almazlar. CRM programlarını hazır paketler olarak satın alabileceğiniz gibi, yerli bir şirketten size özel entegrasyon yapmasını da isteyebilirsiniz. Artık CRM yazılımları satın alınabilir fiyatlarla ile piyasaya sürülüyor bu da kullanım alanın yaygınlaşması demek. Eğer ilk satın almada güçlük çekiyorsanız, kişi başı aylık ödeme yapılan online program hizmetlerini de inceleyebilirsiniz. Şunu asla unutmayın ki CRM gibi kurumsal kaynak planlama yazılımlarına yapılan yatırımlar asla heba olmaz, kısa zamanda amorti edilir ve şirketi artıya geçirir. Müşteri memnuniyetinin özellikle önemli olduğu bir sektörde çalışıyorsanız, kesinlikle CRM programlarından birini kullanmalısınız.

  İthalatçılar İçin Zarar Etme Dersi
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.