Cuntacı Ne Demektir ? Kimler Cuntacıdır ?

Cuntacı Ne Demektir ? Kimler Cuntacıdır ?
Temmuz 23 09:30 2016

Türkiye’de darbe girişimi sonrası, olaylı geçen günlerde medyada sıkça duyulan “cuntacı” kelimesi ne demektir ? Kimlere cuntacı denir ? Cunta kelimesinin terim olarak anlamını vererek başlayalım. Cunta, yönetime kuvvet ve zor kullanarak el koyan, müdahale eden askeri ya da siyasi gruplara verilan addır. Kısacası idare mekanizmasına fiziksel güç uygulayarak manipüle edenlere cuntacı denilmektedir. Genellikle bu müdahelenin sebebi, yönetim kararlarını beğenmemek, başka fikri savunan yasaları aktif etmek, yönetim ile aradaki çıkar farkının gözetilmesi, düşmanlık, karşıt düşünce savunmasıdır.

Eğer bu müdahaleci grup askeri birimlerden oluşuyorsa bu oluşuma “askeri cunta” denilmektedir. Kelimenin kökenini icelersek Latince jungere yani “katılmak” sözcüğünden türemiş olan terimin orjinalı İspanyolca juntadır  ve Türkçe dahil bir çok dile de bu dilden girmiştir.

Medya’da cuntacılar diye kimden bahsedilmektedir ? Darbe girişimi sonrası püskürtülen, devlet yönetimini kabul etmeyen ve kendi fikirlerini savunan diğer askerlerler ile yandaşları bulunan siviller, okullar, hakimler, akademisyenler ve iş adamlarından cuntacılar diye bahsedilmektedir.

  Medeniyetsiz Yüzbinlerce İlkel Kabile Yaşıyor: İşte Yaşamları
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.