Depremde Telefonlar Neden Kilitlenir ?

Depremde Telefonlar Neden Kilitlenir ?
Mayıs 25 15:00 2014

25.05.2014 tarihinde meydana gelen depremde yine hepimiz telefona sarıldık çünkü herkes evini, arkadaşını, annesini, babasını aradı ve iyi olup olmadıklarını öğrenmek istediler. Bu doğal bir olay bunda bir terslik yok, ama telefonlar neden kilitleniyor ? Her reklamda kapasitemizi bin kat arttırdık, yerin dibine girseniz telefonunuz çeker diyen GSM operatörleri tırt oldu çıktı.

Telefonlarımızın şebekelerini sağlayan baz istasyonları aynı anda bütün telefonları kaldıracak kapasitede değil, olsa bile veri transferi sağlama sırasında uyduya gidip gelen bilginin genişliği bunu kaldıramaz. Bant genişliği dediğimiz şey tam olarak bu, bütün bilgisayarların aynı anda bir internet sitesine bağlandığını düşünün. Yine aynı şey oluyor.

Telefonların kilitlenmesinden sonra BTK bir açıklama yaptı ve sorunun tamamen bant genişliğinden kaynaklandığını normal olduğunu söyledi. Peki bu sorunu nasıl çözdüler? Diğer data diplerinin alanını daraltarak sesli arama yapan kullanıcılara daha fazla alan ayırmışlar yani 3g/mms/m2m gibi veriler kısıtlandı. Sadece sesli arama yapacak olan kişilerin sayısı arttırılmış oldu.

  MightyText Nedir? Ne İşe Yarar ? PC’den SMS Gönderme Uygulaması
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

4 Yorum

 1. Ziyaretçi
  Mayıs 31, 15:55 #1 Ziyaretçi

  herkes bi yandan aradı içindir belki

  Bu yoruma cevap ver
 2. Hediye
  Haziran 09, 14:44 #2 Hediye

  GSM Şirketleri televizyonlarda her gün reklam yayınlatmakta fakat iş icraata gelince hava civa hepsinin amacı insanların cebindeki parayı nasıl alırız düşüncesiyle yapılan kelime oyunları vb.

  Bu yoruma cevap ver
  • Teknobilim
   Ekim 21, 23:43 Teknobilim Yönetici

   Haklısınız hizmet satarken gösterdikleri güler yüzü, onlardan hesap sorarken de göstermeliler.

   Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.