Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?
Ekim 27 12:10 2019

Aslında yaşadığımız evde veya işyerlerinde alınacak bazı küçük önlem ile doğalgazdan yüksek oranda tasarruf sağlanabilir. Halk arasında petek kapatma tasarruf olarak bilinir ve Ev veya işyerinden çıkarken tasarruf olsun diye petekler kapatılır. Aslında bu bir tasarruf yöntemi değildir. Aksine bu aç/kapa durumu daha fazla yakıt sarf etmenize sebep verecektir.

 Bunu yapmak yerine kombi cihazınızı düşük derecede çalıştırmanız evinizin veya işyerinizin sabit bir sıcaklıkta kalmasını sağlayacaktır. Genelde kış mevsimi geldiği zaman doğalgaz kullanan vatandaşlarımız, tasarrufun ilk hamlesi olarak sık kullanmadıkları odaların peteklerini kapatırlar. Ancak bu durum da bir odanızın sıcak bir odanızın da soğuk olması tasarruf ve konfor sağlamayacağından bu duruma hiç gerek yoktur.

 Doğalgaz Faturasından nasıl tasarruf edilir diye düşündüğünüzde aklına ilk gelen şey petek kapatmak veya kombiyi kapatmak olmamalıdır. Kombi kullanırken burada önemli olan durum odalarda konforu sağlamaktır.

Tasarruf için yapılacaklar

 Evinizden veya işyerinizden çıkarken kombinizi kapatmak tasarruf yerine ekstra maliyetler doğuracaktır. Doğalgaz Faturasından nasıl tasarruf edilir diye düşünüyorsanız tasarruf sağlamanın ilk kuralı, kombi cihazınızı düşük ısıda tutabilir veya varsa oda termostatını belli bir dereceye ayarlayarak yapabilirsiniz. Yapılan bu durum kombinin gün içerisinde daha az çalışmasını sağlamaktadır. Evinize veya işyerinize geldiğinizde kombinizi istediğiniz dereceye aldığınızda cihazınız istediğiniz derecedeki ısıya ulaşmak için fazla enerji ve güç sarf etmeyecektir.

 Ayrıca, odaların soğuk kalmasını sağlamaktansa belli bir derecede sabit kalmasını sağlamanız faydalı olacaktır.

 Bazen kombinizin dışında alınacak başka tedbirlerde pek çok işe yarayabilir. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir. Evinizin veya işyerinizin bina mantolaması iyi bir şekilde yapılırsa, evinizin veya işyerinizin oda camlarının çift cam yapılması veya pencerelerin sızdırmaz kenarlı olması gerekmektedir. Ayrıca odalarınızda bulunan kombi peteklerinin üzerlerinin ve etrafının kapalı olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca odalarınızda mutlaka oda termostatı kullanılması odanın belli bir sıcaklıkta kalmasını sağlayacağından gereksiz ısıtma durumu söz konusu olmayacaktır.

  Android'den iOs'a Rehber Taşıma

Tasarruf faturaya ne oranda yansır?

 Uzmanların yapmış olduğu hesaplamalarda kombinizi 1 derece bile düşürmek faturanızda ortalama %6 tasarruf yansıması demektir. Tabi bunun tam tersi de 1 derece fazlalaştırdığınızda da faturanıza %6 ilave edilmiş demektir. Bu sebeple kombi ortamında oda termostatının bulunması önemli bir durumdur. Kış mevsimine girmeden önce mutlaka kombi cihazlarına bakım yapılmalıdır. Bakım yapılmadığı zaman hem kışın ortasında arıza durumu ile karşılaşılır hem de bakımsız cihazlar fazla yakıt yakarlar. Düzenli bakım yaptırmanın önemi büyüktür.

 Ayrıca kombi cihazlarında bulunan havalandırma kanallarının da açık tutulması çok önemlidir.Karbonmonoksit ile ilgili zehirlenmenin önüne geçmek için bu durum da çok önemlidir. Bacalarda cihazlarınızın bakımı kadar önemlidir. Periyodik bakım zamanında mutlaka kombi cihazlarınızın baca bakımlarının da yaptırılması hem yakıt hem de zehirlenmeme durumları için çok büyük önem arz etmektedir.

Yorum Yap

1 Yorum

  1. süleyman
    Nisan 23, 22:53 #1 süleyman

    Ne tasarrufu kardeşim görmüyor musunuz ne kadar yüksek faturalar geliyor hak mı bu faturalar. Ne yaparsan yap düşmüyor hatta site yönetimleri üzerine kar bile koyuyor bıktık artık

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.