Dönüşlerde Otomatik Yanan Sis Farı Uygulaması Yöntemleri

Son zamanların modası olan ve özellikle lüks otomobil piyasasının gözde opsiyonu haline gelen otomatik yanan sis farlarından bahsedeceğim. Artık bir çok lüks otomobilde araç dönüş yaparken direksiyon manevrasına göre dönülen taraftaki sis farı otomatik olarak yanmaktadır. Böylelikle yolun aydınlatılması daha iyi hale gelmiş olur. Peki bu sistem sonradan taktırılabilir mi ? Bu yazımda size bu sistemi uygulayabilmeniz için bir kaç sistemi belirtip, bu sistemlerin artılarıyla eksilerini ele alacağım.

Forumlarda bu sistemi uygulamak isteyen herkes birbiriyle bilgi paylaşımı yapmakta ve herkes harıl harıl çözüm aramakta. Ben size şuan hali hazırda uygulanan sistemleri yazmaya başlayayım. Fikirlerden hangisi kafanıza yatarsa o yönde adım atarsınız.

1 – Sinyal ile Sis Farını Bağlatmak

Bu sistemde elektrikçi tesisatı inceler ve sis farınızı önce kendi içinde ikiye ayırır daha sonra sis farını kendi tarafındaki sinyal lambası kablosuna bağlar. Uygun zamanlı bir role takar. Böyleylikle, sinyal verdiğiniz tarafın sis farı yanar.

Bu sistemde şu metotlar izlenir besleme farlara bağlanırsa siz hiç bir lambayı yakmamışsanız sinyal verdiğinizde sis yanmaz. Kısa parklara bağlanırsa farlarınız 1.kademeden itibaren sislere besleme verir ve sinyal verdiğinizde o taraftaki sis yanar.

Bu sistemi kendiniz de uygulamak isterseniz geceucusu.com’da devre resimlerine bakabilirsiniz.

Bu sistemin kötü tarafı şunlardır;

 • Dörtlüleri yaktığınızda sis farlarınız da yanar.
 • Yüksesk hız düşük hız fark etmeksizin her sinyal verdiğinizde sis yanar.
 • Her zaman sinyal vermediğiniz için her zaman bu görsellik ortaya çıkmaz.

2- Performance Adaptif Sis Farı Modülü

İnternette hepsiburada’da bile bulabileceğiniz bir modüldür. Küçük bir kutudur. Aracınıza bağlatılır ve bunu bir elektrikçi yapmalıdır. Çalışma prensibi sinyal lambalarını bağlamak ile aynıdır. Fiyatı yaklaşık 50 TL’dir.

Google’da adını aratıp hemen bulabilirsiniz.

Ürün açıklaması şöyledir;

 • Bu modül ile aracınızla karanlıkta dönüş yaparken sinyal verilince, sinyal verdiğiniz taraftaki sis lambası yanar ve sinyal kapatıldıktan 2 saniye sonra söner.
 • Bu sayede dönülen tarafta çok daha geniş açılı bir aydınlatma sağlanır.
 • Bu modül sayesinde karanlıkta dönüşler daha rahat ve güvenli olur.
 • Modül sadece park lambaları veya kısa farlar açıkken çalışır.
 • Modül 12V ile çalışır ve su geçirmez.

Bu sistemin kötü tarafı şunlardır;

 • Dörtlüleri yaktığınızda sis farlarınız da yanar.
 • Yüksek hız düşük hız fark etmeksizin her sinyal verdiğinizde sis yanar.
 • Her zaman sinyal vermediğiniz için her zaman bu görsellik ortaya çıkmaz.

3- Direksiyon Sensörlü Sis Modülü

En sevdiğim yöntem budur, bu yöntemin çalışma prensibi şöyle direksiyon miline takılan bir açı sensörü sayesinde direksiyonu ne kadar çevirdiğinize bakıyor ver çevirdiğiniz taraftaki sis farını yakıyor  direksiyon tekrar düzeldikten 3-4 saniye sonra da sis farı söndürüyor. İstediğiniz zaman devre dışı bırakabiliyorsunuz.12 Volt tüm araçlar ile uyumlu.

Montajı için bir elektrikçi bulmanız gerekiyor. Eğer Ankara’da iseniz üretici kendisi montaj ediyor. Montajın püf noktası ise açı sensörünün direksiyon miline sorunsuz ve güzel bir ustalıkla takılması. Akabinde lüx otomobillerin fabrika çıkışlı hali gibi orjinal bir sistem çıkıyor ortaya.

Ürün satın almak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz;  (SATICININ SİTESİ KAPANMIŞ, ESKİDEN OTOSENS ADIYLA ULAŞILIYORDU)

Güncelleme: Kapanan sitedeki indekslenmiş bilgilere şuradan ulabilirsiniz, https://web.archive.org/web/20160222084358/http://www.otosens.com/index.php?islem=urun&ID=36

Bu sistemin kötü tarafı şunlardır;

 • Yüksek fiyat: sadece modül ve sensörü 200 TL + KDV (2015 fiyatı)
 • Bu işi göğüsleyecek sağlam bir elektrik ustası bulmak gerekiyor.

GÜNCELLEME: Yukarıdaki ürünlere sanırım artık erişilemiyor. Yeni çıkan viraj aydınlatma modülleri var. Aşağıya buldukça ekleyeceğim. Eğer sizin bildikleriniz de var ise yorumlarda paylaşın lütfen herkes ulaşabilsin.

1- SeCo-Group Viraj Aydınlatma Modülü

Firma Bursa’da. “seco-group.com.tr” Web sitesinde satışa sundukları viraj aydınlatma modülü hakkında detaylı bilgilere ve montaj şemasına ulaşabilirsiniz. Ürünün başlıca özellikleri; Viraj kör nokta aydınlatması, gündüz farları, ev yolunun aydınlatılması (follow me home özelliği).

Ben bildiğim bütün yöntemleri size aktardım, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kafanıza takılan olursa aşağıdan yorum yazmayı unutmayın. Blogumu beğendiyseniz lütfen abone olun. Takipte kalın.


5 comments

 • Simdi hocam yazdığıniz site açılmıyor 3 numarali secenek yani direksiyon miline baglanarak uygulanan sistem gayet guzel fakat ne urune ulasabildik nede urun hakkinda bilgi alabildik eger bu konudada yardimci olursaniz cok guzel olur.

 • 3 numaralı seçenekteki site açılmıyoooorrr… Link Ölmüş Lütfen Yardım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.