Dyson V12 Mi V15 Mi ? Karşılaştırma

dyson v12 mi v15 mi

Son zamanlarda kablolu klasik süpürgemizin yorucu olduğunu ve araştırarak kaliteli, sarjlı ve dikey bir süpürge almamız gerektiğini düşünüyordum. Araştırmaya başladım çoğu markanın dikey ve şarjlı süpürge çıkardığını gördüm. Hepsi hakkında videolar izledim, teknik özelliklerine ve tasarımlarına baktım.

Sonuç olarak Dyson almaya karar verdim çünkü gerçekten kullanıcı yorumları, tasarım ve kalite olarak açık ara önde. Peki hangi Dyson modelini aldım ?

Dyson almaya karar verdikten sonra en iyi Dyson hangisi ise onu alırım diye düşünüyordum. Sayısal olarak görüntüye baktığımda V15’in 15’i en büyük sayı olduğu için en iyisi o olmalıydı. V15 ve onun 3 model altı gibi görünen V12 arasında kalınca özelliklerini karşılaştırdım.

V15 Detect Absolute’ün emiş gücü V12 Detect Slim Absolute’den fazla diye okuyunca kafamda olayı bitirdim. Büyük ihtimalle V15 alacağım dedim.

Dyson mağazasına gittim.

Mağazada V12 ile V15’i inceledim ve satış personeli ile görüşüp tüm detayları öğrendim. İyi ki gittim ve iki modeli de denedim. İnternette V15’in sadece yarım kilo daha ağır olduğunu okumuştum ama iş kullanmaya gelince o yarım kilo dağlara dönüştü.

Ben ve eşim hem V12’yi hem V15’i kısa süre kullanıp mağazada dolandık, korkunç bir ağırlık farkı var. V15 bileğimizi yordu. Peşinden V12’yi kaldırınca sanki elimiz boş gibi hissettik o kadar fark ediyor yani.

V15’in haznesi daha büyük ama bizim için V12 fazlası ile yeterli. Emiş gücü ise ikisinin de aynı ! Nasıl mı? Elektronik olarak emiş gücü otomatik ayarlanıyor ve her iki model de EKO ve ORTA modlarında aynı tip yüzeylere aynı emiş gücünü uyguluyor.

Günlük hayatta pek kullanmayacağımız maximum güç modunda V15 daha iyi çekiyor ama gelin görün ki V12’de çok iyi çekiyor yani kağıt üzerindeki güç farklı pratikte bir önem arz etmiyor. Zaten cihazların maximum güç modunda şarjları 10 dk civarı gidiyor ve pek kullanılan bir mod değil.

Günlük temizlikte genellikle EKO bazen de ORTA modu kullanıyorsunuz. Sadece EKO mod ile lazerle de kontrol ederek tüm evinizi temizleyebilirsiniz. 60 dk’ya kadar dayanabiliyor EKO mod.

Mağazaya iyi ki gidip iki modeli de denedim.

V15 bariz şekilde daha ağır, V12 ise oldukça hafif ve bileğimizi hiç yormadı. Yerdeki tozları çektik elimizle makinaların ağzını kapatıp gücüne baktık. V15 ile V12 arasında emiş gücü farkı arasında bir fark göremedik. Şarj süreleri aralarında bariz bir fark da yok.

Klasik süpürgeden Dyson’a geçme sebebim eşimin hiç yorulmamasını istemem idi bu yüzden hafifliği ile beni cezbeden V12 Detect Slim Absolute’u almaya karar verdim.

Daha ağır ve daha büyük olan ama hayatımıza daha fazla yararı olmayacak olan V15’den vazgeçtim. Güya V15 almaya gitmiştim.

Cihazı aldıktan sonra…

Eve gelip kutuyu açtım ve cihazı çalıştırmadan şarja taktım. Yeni ürünlerde ilk kullanımdan önce mutlaka pilinizi tamamen doldurmalısınız. Şarj 45% seviyesindeydi sanırım yaklaşık 1 buçuk saatte 100% oldu.

İlk denememizde youtube videolarında olduğu gibi hayretler içerisinde halı ve koltuklardan hiç görmediğimiz kirleri yumak yumak çıkarıp çöpe attık.

Eski süpürgemizle evi süpürmek tam bir eziyetti. İyi bir markaydı ama kabloyu çek, ordan çıkarı oraya tak, devriliyor, hortumu yatağın başlığına yetişmiyor, kablonun üzerine çıkıyor, hızlı çekiyorsun bir yere çarpıyor, oradan kaldırıyorsun oraya koyuyorsun, çubuğunu kısalt uzalt, yere eğil, ince halıya yapışmasın diye makinaya eğil gücünü düşür, kan ter içindesin… Anlatırken bile yoruldum.

İlk kullanımda ne oldu biliyor musunuz ?

Klasik süpürge ile 40 dakikaya yakın süren ve insanı terleten temizlik işi, Dyson V12 ile tam 9 dakika sürdü. Şok oldum. Hem lazerle bütün pislikleri tozları görerek her yeri temizliyorsunuz hem hiç yorulmuyorsunuz hem de sadece 9 dakikada süpürge ile işiniz bitiyor.

Keşke daha önce bu kararı verseydim. Aslında uzun zamandır aklımdaydı ama farklı markaların ürünleri nasıl olacak diye merak ediyordum. Dyson’a karar vedikten sonra da kesin V15 alırım diyordum ama gidip yaklaşık yarım saat cihazları test edince 1 tek şüphem bile olmadan V12 almaya karar verdim.

Son olarak model isimleri yüzünden şöyle bir önyargım vardı V12 çıkmış da V13 geçmiş V14 geçmiş de V15 çıkmış hem de lazer teknoloji ile çıkmış sanıyordum. Aslında Dyson kafa karıştırıyor, bir yere V12 Detect Slim başka yere de V12 Detect Slim Absolute yazmış. Sanki absolute başka bir model gibi.

Gidince öğrendim ki V12 ve V15 aynı zamanda çıkmış ikisininde teknolojileri de başlıkları da lazerleri de aynı. Siz de bu hataya düşmeyin.

Ben V12 aldım ve tek keşkem şu; keşke daha önce alsaydım.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments