Egzoz Ucu Ne İşe Yarar ? Faydaları ve Zararları

Egzoz Ucu Ne İşe Yarar ? Faydaları ve Zararları
Mayıs 28 16:00 2016

Otomobillerin çoğu fabrikadan egzoz ucu olmadan çıkar. Bunun birlikte bir çok spor otomobilin ise spor krom egzoz uçları ile üretildiğini görüyoruz. Bu bilgiler ışığında şunu tahmin etmek mümkün, egzoz uçlarının çoğu sonradan taktırılıyor. Peki egzoz ucu ne işe yarar ? Normal bir egzozdan farkı nedir ? Egoz ucu değiştirmek zararlı mıdır ? Bu konuda bazı bilgiler payalaşacağım. Öncelikle egzoz kelimesi çok farklı varvasyonlarda kullanıldığı için ben egzoz’u seçtim bunu belirteyim ve devam edeyim.

Bir arabada egzoz ucunun değiştirilmesi o arabaya performans, yakıt tüketimi gibi teknik konularda hiç bir etkide bulunamaz çünkü egzoz uçları artık tüm işi bitmiş yakıtın gaz halinde çıkarken öylece içinden çıkıp gittiği bir borudur. Dikkatinizi çekmek istiyorum, egzoz ucundan bahsediyoruz bazı performans amaçlı egzoz sistemleri motorun çıkışından ucunda kadar değiştirilmektedir bu sistemler daha pahalı ve aracı etkiler.

Egzoz ucu takarken dikkatli olmalısınız, aracınıza en çok yakışan ucu taktırırken egzozcuya açıyı ve mesafeyi doğru ayarlamasını söyleyin. Aksi taktirde egzozdan çıkan gaz artık tamponunuzu karartmaya başlayacaktır. Egzoz ucu takıldıktan sonra elinizi tampona yapıştırdığınızda tampon ısınmıyor olmalıdır. Isınan tampon sürekli üzerine fön makinesi tutuyor gibi olur, üzerinde yağ kir pislik ısınan boyanın da etkisiyle yapışır. Tek çare pasta cila yapmak. Bu sebeple bunu belirtin ki kaynak esnasında egzozcu bunu uygulasın. Zaten çoğu egzozcu bunu bilir ve müşterisini oyalar.

Egzoz uçları genellikle yere doğru bakar ki sıcak hava araca değmesin.  Ayrıca dışarıya yakın olur ki egzoz dumanı tamponun altına birikip içeriye sızmasın. Bu teknik ayrıntılara dikkat edin. Sonuç olarak egzoz uçları görsel olarak daha güzel görüntü elde etmek için kullanılır.

  Lastik Değişince Rot Ayarı Gerekir Mi ?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.