Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?
Ekim 27 12:16 2019

Elektrik Faturasından nasıl tasarruf edilir diye düşünüyorsanız, pek çok şekli mevcuttur. Dikkat ederek yapacağınız tüketimler faturanızda ciddi anlamda tasarruf meydana getirebilir. Öncelikle piyasada bazı markalarda üretilen ve yaklaşık bir ampul kadar tüketim sağlayan cihazlar bulunmaktadır. Bunlardan düşünebilirsiniz. Ancak bazı yapacağınız değişiklikler ile de bu tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Alınacak tedbirler

Yazın pencere açıp dışarıdaki sıcak sıcak havayı içeri aldığınızda klima cihazınız veya vantilatörünüz ortamı soğutmak için veya serinletmek için yoğun şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple yazın perdeleri kapalı tutarak güneş ışınlarının odalara fazla girmesini engelleyebilirsiniz. Perdeleri açmak için havanın serinlemesini beklemek yapılacak olan doğru davranıştır.

Evinizde veya iş yerinizde iseniz bulunduğunuz ortamdaki klimanın bakımını mutlaka düzenli olarak yaptırmalısınız. Gerek filtrelerin temizlenmesi gerekse de yıllık bakımları klima cihazınızın hem verimli şekilde çalışmasını sağlayacak hem de soğutmak için fazla enerji harcamayacaktır.

Ayrıca evinizde veya iş yerinizde kullandığınız elektrikli cihazlarınız kumandadan veya düğmesinden kapatsanız dahi fişi prize takılı olduğu müddetçe bir miktar elektrik tüketmeye devam edecektir. Bu nedenle televizyonunuzun, laptopunuzun, akıllı telefon şarjları prize takılı kaldığı sürece elektrik harcamaya devam edecektir. Bunun için cihazlarınızın fişlerini prizden mutlaka çıkartın.

Kullanmış olduğunuz elektrikli veya elektronik aletler eski tipte ise yeni nesil tasarruflu cihazlar değil ise bu cihazlarınızın da zamanla tasarruflu ve ekonomik cihazlar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Evinizde veya iş yerinizde kullandığınız bozuk olan ev aletleri de elektrik tüketimini fazla yapmaktadır. Örneğin, arıza durumu bulunan buzdolabı cihazınız soğutma adına daha fazla enerji tüketecektir.

Ampuller tasarruf sağlarmı?

Tasarrufsuz olan eski tip ampullerin yerini mutlaka tasarruflu ampuller ile değiştirin. Özellikle led ampuller eski tip ampullere göre daha fazla enerji tasarrufu yapacaktır. Ayrıca şofben kullanıyorsanız mutlaka termostatlı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Belli bir dereceye ayarlayarak sürekli bu derecede kalmasını sağlamanızda belli bir oranda tasarruf sağlayacaktır.

  Şifreli Kanal Çözen Uydu Alıcıları

Çamaşır Makinesi İçin Ne Yapmalı

Çamaşır makinelerinizi ve bulaşık makinelerinizi yıkarken cihazlarınızı düşük dereceye ayarlamanız önerilmektedir. Düşük derecede yıkandığı zaman cihazlar daha az enerji tüketecektir. Ayrıca bu tip çamaşır ve bulaşık yıkama cihazlarını saat 22.00 dan sonra çalışmanız da tasarruf sağlayacaktır. Çünkü bu saatten sonra kullanılan elektrik tarifesi daha ucuzdur. Çamaşır makinesi, buzdolabı veya bulaşık makinesi alırken mutlaka A+ olan enerji tasarruflu olanlar tercih edilmelidir.

Led Ampuller Tasarruf Sağlıyor

Eski tip ampulleri bir günde 3 saat kullanarak yaklaşık 30tl harcarken, led ampulü aynı süre içerisinde kullanınca yaklaşık 11 tl civarı tutmaktadır. Bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri tam kapasitesine ulaşınca çalıştırılırsa bu durumda ayrı bir tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca buzdolabı cihazlarınızı güneş görmeyen yerde konumlandırmanız da tasarruf sağlayacaktır. Çünkü dolabınız soğutma yapmak için daha fazla enerji tüketmeyecektir. Bütün bu önerilen durumlar göz önüne alındığında küçük ama etkili çözümler ile elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir diye düşünmenize gerek kalmayacaktır.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.