Elektronik Sigara Neden Patlar ? Bu Sebeplerden !

Elektronik Sigara Neden Patlar ? Bu Sebeplerden !
Ocak 27 22:35 2017

Son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Elektronik sigara patladı ! Elektronik sigara yangın çıkardı ! Peki elektronik sigara neden patlar ? Bu yazımızda bu konu üzerinde duracağız. Dünya genelinde milyonlarca e sigara kullanıcısı var hepsi bu patlama konusundan dolayı tedirgin olmuş durumda. Haklılar da! Hiç kimse durduk yere yüzünün, cebinin, evinin veya arabasının yanmasını istemez ! Üstelik geleneksel sigaralardan kaçarken başka kötü bir durumla karşılaşınca insan ister istemez, sağlıklı olayım derken ölecek miyim ? diyor. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak gibi.

Kullanıcılar genellikle elektronik sigaraları geleneksel sigaralardaki zararlı etkenlerden kaçınmak fakat yine de bu zevkten mahrum kalmamak için tercih ediyorlar. Zira bir çok kişi bağımlılığını sona erdiremediği için hiç değilse elektronik sigaraya geçeyim diye düşünüyor.

 Elektronik sigaralar gerçekten geleneksel sigaralardan daha mı tehlikesiz ?

Elektronik sigaralarda da normalindeki miktar kadar olmasa da nikotin  likit kısımda bulunur. Buda elektronik sigara sağlığa zararsızdır tezini çürütmeye yetiyor.

İnsanların zihinlerini meşgul eden bir sorunu ortadan kaldırmak gerekiyor. Elektronik sigara neden patlar ve nasıl önlenir ? Böyle bir araştırma yapmak hem yaşanacak sorunları azaltmak hem de zihin meşguliyetini önlemek için çok önemli.

Elektronik sigaralar neden patlıyor ?

FEMA’ya göre (Federal Acil Durum Yönetim Kurumu,ABD) e-sigaraların yüzde 80’i sarj sırasında patlamış. Kurumun sigara patlamaları hakkındaki raporunu buradan inceleyebilirsiniz.

Dünya genelinde Lithium-ion polimer bataryalar taşınabilir cihazlar için vazgeçilmez güç kaynakları olarak tercih edilmekte. Bunun ilk sebebi istatistiksel olarak bu tarz pillerin patlama gibi olaylara nadiren karışmış olmaları. Buna karşın aslında medyada çok kez laptop, akıllı telefon veya medikal cihaz gibi elektronik aygıtlardaki pillerin patladığı duyuruldu.

Silindir şeklindeki bir lityum-iyon pil, sarmal dönüşümlü delikli katmanlardan oluşur. Hücreler diğer pil sistemlerinde olduğu gibi enerjiyi üretmek ve depolamakla görevli üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar anot, katot ve elektrolittir. Anot bileşen negatif elektrot, katot bileşen ise pozitif elektrot olarak görev alır.

  İşte Yumurtanın İçindekiler [Resimli]

Pilin şarjı ve boşalması sırasında Li iyonları pozitif ve negatif elektrotları arasında karşılıklı olarak yer değiştirirler. Li iyonları ise organik bir çözelti olarak likit yani sıvı bir halde bulunurlar.

Elektrolit bileşen, pilin içerisinde korunmuş bir vaziyette, metal gövdenin içerisinde muhafaza edilir. Eğer metal gövde bu sıvıyı sızdıracak olursa yanıcı olan çözelti aşırı sıcaklıkta kolaylıkla alevlenebilir, gazların sıkıştırılamamasından dolayı da patlama etkisi yaratır.

Kısacası, elektronik sigaralar işte bu yüzden patlar. 

Bilim adamları halen yanıcı olmayan elektrolitler üzerinde çalışıyor fakat henüz tüketici pazarında bu ürünler kullanıma sunulmuş değildir.

Bunca elektronik cihaz varken sadece elektronik sigaralarda mı piller patlıyor ? Tabi ki hayır, hatta son zamanlarda ünlü bir cep telefonu üreticisinin yüz binlerce cihazı geri iade almak zorunda kaldığını çok sayıda kişinin telefonunun patladığını işittik. Elektronik sigaralarındaki, en yaygın patlama sebebi artık eskimiş olan bataryanın akma yapması ile cihazdaki aşırı kullanım ile ortaya çıkan aşırı ısının birleşmesidir.

Patlamalar için nasıl önlemler alınmalı nasıl bilinçlenmeli ? 

Eğer elektronik sigaranızı uzun süredir kullanmadıysanız veya çok sık kullanıyorsanız;

Mutlaka bataryanın durumunu gözle kontrol edin etrafında bir akma veya anormal durum var ise mutlaka üreticisine danışın. Eğer modüler olmayan bir elektronik sigara kullanıyorsanız. Yani pili çıkarılamıyorsa, kullanma klavuzundaki şarj etme bölümünü dikkatli okuyun, yanlış şarj cihazları ve uyumsuz adaptörler kullanmak pilin beklenenden farklı tepkiler vermesine yol açar.

Ayrıca buhar çıkarmasını sağlayan tuşa en çok ne kadar basmanız gerektiği gibi ayrıntılar kullanma klavuzunda yer almıyorsa mutlaka üreticiye danışın. En büyük etkenin ise üretici tarafından onaylanmamış şarj cihazlarını ve yöntemlerini kullanmak olduğunu kesinlikle unutmayın.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.