Epson L3151 Kafa Tıkanıklığı Çözümü

epson L3151 mürekkep seviyesi

Evimizde oğlumun dersleri için kullandığımız mürekkep tanklı bir Epson L3151 Wi-Fi yazıcı var. Son zamanlarda oğlum ödevlerini yazdırırken renklerin bozuk olduğunu söylüyordu. Neden diye sorduğumda ise 2 tane mürekkebi bitmiş diyordu. Bugün bu sorunu çözmek için yazıcının karşısına geçtim.

Mürekkep seviyelerine baktığımda siyah %70’e sarı %80’a yakındı fakat en sağdaki iki renk %100 mü %0 mı anlayamadım. Mürekkep kontrol seviyesi bölümüne led ışık tuttum yazıcıyı biraz salladım nafile. Bir türlü anlamak mümkün değil.

Emin olduğum tek şey bu iki rengin kesinlikle bitmemiş olduğu. Yazıcı alındığında 1 set mürekkep yüklemiştim siyah ve sarı bu seviyede ise Magenta (M) ve Cyan (C) bitmiş olamaz. Büyük ihtimalle M ve C mürekkepleri bir dönem hep siyah-beyaz baskı aldığımız için tıkanmış veya donmuş.

Mürekkep seviyesi full dolu iken tam boş mu yoksa tam dolu mu anlamak kafa karıştırıcı olabiliyor yukarıdaki resimde dikkatli bakarsanız dolu olmayan tank beyaza çok yakın bir renkte olur.

Eğer beyazlık yok ise doludur mürekkep. Bu resmi tüm işlemlerden sonra çektiğim için seviye belli oluyor. En başta M ve C renkleri tam doluydu belirsiz görünüyordu.

Söz konusu renklerin mürekkep tanklarının dolu olduğu ama kafada bir sorun olduğu kanaatine varınca bilgisayarda denetim masasından yazıcıma sağ tıklayıp yazdırma tercihlerine girdim. Bakım sekmesine girdim.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz Kafa Temizleme işlemini yaptım ve püskürtme denetimi sayfası yazdırdım ama hiç bir şey değişmedi. Bu işlemi 3 kere yaptım yine fayda etmedi. M ve C renkleri hiç yazılmadı.

Epson Software Installer L3150 olarak eklemiş fakat önemli değil tüm sürücüler ve ayarlar aynı.

EPSON L3151 Güçlü Temizleme

Servise götürmeye karar vermeden önce bir de güçlü kafa temizleme modunu denemek istedim ve başarılı oldu. Tıkanık olan iki renk de açıldı. Sorunsuz bir baskı kalitesi elde ettim. Bu işlem 10 dakikaya yakın sürdü.

İşlem bittiğinde tüm renklerden yaklaşık %25 mürekkep harcanmıştı. Ayrıca bakım pedinin de ömrü kısalıyor. Bunları bilerek Güçlü Temizleme işlemi yapın.

Sonucu göstereyim, sizin için tıkanık durumda bastığım ve Güçlü Temizleme sonrasında bastığım iki kağıdı yan yana koyup resmini çektim, aşağıdan bakabilirsiniz.

epson L3151 güçlü temizleme
Solda sadece 2 renk başarılı – Sağda 4 renk de başarılı

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, aşağıdaki yorumlar kısmından soru sorabilir veya ekleme yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments