Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir ? Nasıl Geciktirilir ?

Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir ? Nasıl Geciktirilir ?
Kasım 30 00:01 2015

  Erkeklerin çoğu kendini partnerine güçlü göstermek için telaşa kapılır. Nefes nefese farklı yöntemler dener ve aslında olmaması gereken sonuçlarla karşılaşır. Sağlıklı bir erişkin erkek erken boşaldığını düşünüyorsa bunun başlıca sebepleri bellidir fakat ana prensip psikolojik duruma dayanmaktadır. Erkek, relax olma durumundan uzaklaştıkça stres haline girer ve stres erken boşalmanın bir numaralı sebeptir.

İlişki sırasında rahatlamaya çalışmak, ilişki süresini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar da yıllardır hep aynı kanaate varmaktadır. Erkek cinsel deneyim boyunca “Bu anın tanıdı çıkarmalıyım, rahatlamalıyım, eşimin ruhunu hissetmeliyim.” tarzında telkinler yaparak ve gerçekten ilişkinin amacının bir erkeklik ispatı olmadığını anlayarak kendini bu stres durumundan kurtarabilir. Stres altında olmayan hormonal sistem erken boşalmayı ortadan kaldırmaktadır. Öte yandan vücut beyne sürekli, şartlar çiftleşmek için uygun değil hemen meniyi aktar sinyalleri göndermektedir.

Eğer erken boşalmanın bilinen sebeplerine şöyle bir göz atacak olursak, şu maddelerle karşılaşmaktayız.

 1. Erkeğin ergenlik ve sonrasında vücudunu alıştırdığı masturbasyonlar. Genel olarak genç bireylerde, yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu masturbasyonlarda en önemli şey bir an önce boşalıp, hemen hazza ulaşmaktır.

Vücudunun tepkilerini doğal durumdayken, yapay ayarlara getiren yine insanın kendisidir. Korku ve zaman kaybı düşünceleri içerisinde yapılan masturbasyonlar ileri zamanda cinsel ilişkiye giren erkek için ciddi sorunlara yol açabiliyor. Penis’in alıştığı sürtünme yüzeyi ile vajina arasında var olan doku, koku, kayganlık ve sıcaklık farkının yanı sıra masturbasyonda tek başına olan erkek, kadının yanında yalnız olmadığını da görerek heyecana kapılmaktadır. Bu da beyinde farklı varvasyonlara sebep olup erken boşalma ile sonuçlanmaktadır.

 2. Uzun zaman süren cinsel perhiz, erkekte biyolojik ve psikolojik birikimlere yol açmaktadır. Bu birikimlerin etkisiyle girilen cinsel ilişki daha kısa sürebilmektedir.

  Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur?

Erkek vücudu için perhiz süresi çok kısadır. 3 tam gündür. Bu rakam kısırlık testlerinde spermin olgunluğa oluşması için bile yeterli kabul edilmektedir. 3 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemiş bir erkek bile ilk cinsel birleşmesinde erken boşalma yaşayabilir. Bu bir sorun değildir, aksine normaldir. 3 gün bile genel olarak düşünüldüğünde kısa bir zaman dilimidir, buna dayanarak günlerce veya aylarca spermini boşaltmamış bir erişkinin erken boşalmasının bir sorun olmadığını belirtebiliriz.

3. Para karşılığında girilen cinsel ilişkiler, hissiyattan uzak bir deneyim yaşatarak erkeği fiziki olarak değil ama psikolojik olarak yalnız bırakmaktadır. Hissiyattan uzak ve masturbasyon kadar verimsiz geçen bu birleşmelerin ardından erkek, hisleri ile yakınlaştığı eşiyle sorunlar yaşayabilmektedir.

erken boşalma tedavisi

Yine beynin alışkanlıkları ile alakalı bir durum. Masturbasyona alışan hormanlar ilk cinsel ilişkide, paralı ilişkiye alışan hormonlar ise ilk gerçek hisli ilişkide afallamaktadır.

Toplumumuzu yakından ve ileri derecede ilgilendiren ilk 3 ana neden bunlardı. Bunun yanında değişik sebeplerde bulunmaktadır. işte kısaca o liste;

 • Gebe bırakma korkusu,
 • Cinsel hurafelere olan inanç,
 • Cinsel ilişki konusunda bilgisizlik ve tecrübesizlik,
 • Yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik,
 • Cinsel uyarım eksikliği, karşı cinsin erkeği yeterince cezbedememesi.
 • Rahatlamayı sağlayan koşulların sağlanamaması,
 • Nefeslerin ve ilişki sesinin diğer bireyler tarafından duyulma korkusu,
 • Günah işleme veya suçluluk duygusu,
 • Hastalık kapma korkusu,
 • Partnere aşırı sevgi ile gelen ekstra heyecan,
 • Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı,,
 • T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar,
 • Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb.
 • Partneri anne gibi görmek,
 • Partnere kızgın olmak.

Sonuç olarak erken boşalmanın zaman zaman sorun olmadığını ama genel olarak yaşanıyorsa bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Çözümü ise ilk önce pskolojik sebepleri tespit etmektir. Eğer sağlıksal anlamda gerçekten fonksiyonunu yerine getirmeyen bir birim var ise en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.  Genel olarak toplumumuzda sık görülen bu durumu aslında kişi kendi kendine düzeltebilmektedir. Gençlerde daha çok yaşanmaktadır ve yukarıdaki hususların üzerinde iyice durularak kendi kendine düzeltilebilir.

  Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur?
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.