ERP Nasıl Öğrenilir ?

ERP Nasıl Öğrenilir ?
Nisan 29 17:13 2018

Erp nasıl öğrenilir ? Bu yazımızda erp uzmanı olmak isteyen veya erp yani kurumsal kaynak planlama konusunda kendini geliştirmek isteyenlere yol gösterici nitelikte bilgiler paylaşacağım.

ERP öğrenmek isteyen bir kişi öncelikle kendine şu soruyu sormalı “Ben bir ERP programı kullanabilmeyi mi öğrenmek istiyorum yoksa kurumsal kaynak planlama yapabilen bir uzman mı olmak istiyorum.” Eğer sorunuzun cevaplarını kısaca anlatmak gerekirse;

1- Bir ERP Programını Kullanmayı Öğrenmek

Bugün piyasaya baktığımız zaman, çok büyük şirketlerin SAP, büyük şirketlerin yerli özel üretim yazılımlar, kobilerin  yabancı veya yerli hazır paket yazılımlar kullandığını görüyoruz. Yani ERP programları arasında bir çeşitlilik var. Siz herhangi bir yerli ERP programını kullanmayı öğrenirseniz, başka bir yerli yazılıma geçişte zorlanmazsınız fakat yerli yazılımlardan sonra SAP gibi bir dünya lideri yazılıma geçmek sizi zorlayabilir.

ERP programlarında üretilen malzemeler için kartlar açılır, teklif formları yaratılır, satın alma siparişleri oluşturulur, üretim iş emirleri oluşturulur, depolardan mal çıkışları olur, çıkan barkodların irsaliyeleri faturalaştırılır vs. bir çok aşama vardır.

Eğer sizden sadece belirli bir departmandan sorumlu olmanız ve sadece ilgili kısıma erişim yetkisi olan ERP kullanıcısı olmanız isteniyorsa, işe başlayacağınız şirketten küçük bir eğitim talep etmelisiniz keza zaten onlar bunu size sizden önce söylerler. Yine de işe başlamadan önce ERP’nin ne olduğunu ve çalışma mantığını erp-program.com sitemizi inceleyerek iyice öğrenebilirsiniz.

2- ERP uzmanı olacak kadar öğrenmek

Eğer gerçek bir ERP uzmanı olacaksanız, yani gideceğim şirkette SAP varsa bile her türlü şeyi yapabilmek istiyorum diyorsanız. SAP için özel yazılmış kitapları alabilirsiniz. Burada size vereceğim ekstra bilgi veritabanı meselesini iyice öğrenmeniz gerektiğidir. Yani hangi tip olursa olsun veritabanlarının ve sorguların nasıl çalıştığını küçük bir kitap alarak 1 ayda iyice öğrenebilirsiniz. SAP için yazılmış kitaplardan da herhangi birini alıp okumaya başlayabilirsiniz.

  FCL ve LCL Terimleri Ne Demektir ?

İhtiyacınız olan bazı anahtar kelimeler; “Oracle, sap, database, sap tutorial”

Ayrıntı şu, SAP veya herhangi bir ERP programını evde kullanma şansınız olmadığından, şansınız olsa bile örnek bir şirketin çalışma yapısı elinizde olmadığından, işleyiş senaryosunu tasarlayamayacak ve pratik yapamayacaksınız.

Genellikle piyasada size herkes “zaten işe başlarken sana öğretecekler” der. Doğrudur, ilgili kısımda çalışmak için yeterlidir. Eğer daha üst seviyelerde bu işe merakınız var ise, dediğim gibi veritabanı ve sorguları iyice öğrenin. Ardından bazı ücretsiz erp yazılımlarını (sitemizde bulabilirsiniz) indirip kurmayı deneyin, kurduktan sonra basit ürün kartları ve işleyişler tasarlayarak sistemi kavramaya çalışın.

Kurumsal Kaynak Planlama Neden Var?

ERP dediğimiz kısaltma zaten kurumsal kaynak planlama anlamına geliyor, bu ifade bilgisayar programları ile bütünleşse de aslında kaynak planlama bir şirketi tepeden tırnağa yönetmek anlamına geliyor. Yönetici olmaktan bile daha kapsamlı bir olgu. Dikkatinizi çekmek için şöyle anlatayım.

Yöneticiniz işle ilgili sürekli uğraşırken, bir yandan kiralanmış araçların tarihlerini, yakıt fişlerini-harcamalarını, işe gelip gelmeyenleri, depoda hırsızlık olup olmadığını anlamak için her gün sayım yapmayı, satışların hepsinin hangi aşamalarda olduğunu, aylık ofis harcamalarını, aylık gümrük komisyoncusu masraflarını, muhasebe departmanında bekleyen işleri, şöförün sipariş teslim ederken gereksiz yakıt yakıp yakmadığını vs vs vs eksiksiz ve sürekli kontrol edebilir mi ?

-Hayır kardeşim, bunların hepsinden sorumlu kişiler vardır yöneticiye hesap verirler.

– E peki, bu yönetici önüne iki telefon alıp her gün depocuyu, muhasebeciyi, ihracatçıyı, şöförü, sekreteri, pazarlamacıyı, getir-götürcüyü arayıp saat başı bilgi mi alacak ? Alsa da kafası mı yetecek ?

İşte bu örnekle birlikte bilişimin ne kadar kıymetli olduğunu idrak ettiğinizi umuyorum. Bilgisayar programları olarak tasarlanan ERP yazılımları tüm bu işleri, yüzlerce kişinin veri girişi ile senkronize hale getirir ve yönetici tek tıklama ile istediği tüm raporları elde edebilir. Geriye sadece gerekeni yapmak kalıyor !

  Bir Telefonda Depocu Diğerinde Müşteri
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.