ERP Programı Kullanmayan Kurumsal Firma Yok

erp-programı-kullanan

Bugün herhangi bir günümüzü geçirirken uğradığımız şirketleri ele alalım. Örneğin bir pizzacıya girdiniz ve pizza söylediniz. Kasiyer size ekrandan girişleri yaparak pos makinasını uzattı, tam da siparişinizin tutarı ekranda belirdi. Yani bir ERP programında müşteri olarak bilgiye dönüştünüz. Ardından kahve dükkanına girdiniz, kahve çeşitlerinden birini söylediniz ve kasiyer ekranından bir şeylere tıkladı. Yine ERP. Oradan bir avm’ye gittiniz kot pantolon aldınız ve kasaya gittiniz. Kasiyerin adınızı sorup barkodu okutmasıyla birlikte o şirketin erp programında bilgiye dönüştünüz. Gün daha uzayıp gider ve siz 1 gün içerisinde onlarca erp programında bilgi-veri girişine dönersiniz.

Kısacası, aklınızdan sayabileceğiniz ünlü markaların hemen hemen hepsi kurumsal kaynak planlama yapmaktadır. Bunu da en kolay yöntem olan bilgisayarlar, yazılımlar ve barkodlar ile birlikte yapıyorlar. Çevrenizden herhangi birine kurumsal kaynak planlama nedir diye sorsanız ağzını bile açamaz, halbuki yukarıda anlattım ya neredeyse hepimiz hergün bu programların içinde yaşıyoruz. Cep telefonu faturamızı öderken bile aynı sistemin içindeyiz.

Mesele nedir ?

Mesele, bu kadar çok içinde bulunmamıza rağmen kendi şirketlerimizde halen kurumsal kaynak planlama çalışmalarına başlamamış olmamız.

Oysa ERP uygulayarak dünya markasına gelebilecek binlerce yerli şirketimiz varken. Adeta bir uyku halindeyiz, ya biliyoruz ama yapamıyoruz yada bakar-kör olmuşuz.

Kurumsal kaynak planlama çalışmaları şirketlerin verimli çalışmasını sağlar, profesyonelliğe adım attırır, masrafı önler, hatayı anında tespit eder, şirketin geleceği için önemli kararlar verirken her zaman raporlarla yanımızda olur.

Konunun ciddiyetini bilen her iş sahibi, entegre edilmemiş bir ERP de olsa, basit bir CRM programı da olsa bir yerinden bilişime tutunmaya çalışır. Bilir ki bilginin veritabanında işlenmesi geçmişi aydınlatır geleceğe ışık tutar.

Kurumsal kaynak planlama bilgisayarları veya bilgisayarsız nasıl yapılır ? Bu blogu takip ederek her şeyi öğrenebilirsiniz. Sık kullanılanlara eklemeyi unutmayın.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments