ERP Programları Gerçekten Faydalı Mı ?

Genellikle yaşlı iş sahiplerinin ERP programlarından haberi bile yoktur. Sadece muhasebe programlarını bilirler. Yani koskoca bir şirkette kullanılan tek yazılım genellikle muhasebe programıdır. Onun da tüm özellikleri kullanılmaz çünkü genellikle muhasebeciler cari kart açarken müşterinin bilgisini illere ve ülkelere göre kategorilendirmeye bile üşenirler. Sonuç ? Bazen koskoca ve kurumsallaşırsa dünya markası olacak şirketlerin ufku dar insanlar sebebiyle kendi yağında kavrulması.

Bu anlattığım durum şuanda Türkiye’deki binlerce şirket için geçerli. Günümüzde faliyetine devam eden şirketlere şöylece bir bakarsak eski kuşak genellikle ilkokul veya ortaokul mezunu olup, bilgisayarın avantajını anlamış fakat tam olarak bilişimin gücünü göremediklerini anlayabiliriz.

 Şirketlerde koltuğa yapışıp kalan ofis çalışanları da ERP ile kendilerine iş çıkacağını düşünerek, ne zaman erp yazılımından bahsedilse korkutmaya çalışırlar. Bunu neden yaptıklarını anlamak zor değil, ERP yazılımı olan bir şirkette önemli olan iş ve işleyiştir. Olayları kimin gerçekleştirdiğinin bir önemi yoktur. Sistemli çalıştığı için ani bir kararla muhasebeci, ihracatçı veya pazarlamacı işten çıkarılıp yenisi işe alınsa ERP programına giriş yaptığı gibi tıkır tıkır çalışmaya devam edebilir. Nasıl mı ?

ERP programları sayesinde kurumsal şirketlerde neyin, nerde, nasıl, neden ve ne amaçla yapıldğı aşama aşama kayıt altına alınır. Tamamlanmamış işler kolayca takip edilebilir. Bu sebeple oyuncu değişikliği olsa da maç kaldığı yerden devam eder. Bu anlattığım mesele ERP programlarının en büyük avantajıdır ! Unutmayın şov devam etmeli !

  Açık Kaynak Kodlu ERP Yazılımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.