Etkili Ders Çalışmanızı ve Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 Yol

Etkili Ders Çalışmanızı ve Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 Yol
Ekim 25 13:40 2019

Bugün sizlerle etkili ders çalışma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ama verdiğimiz tavsiyeler sadece ders çalışmak için değil, bir işi verimli yapmak, planlı çalışmak gibi hususları da bünyesinde barındırıyor. Bu tavsiyelerimizi yerine getirerek, derslerinizde ya da işlerinizde veriminiz en yüksek seviyede olacak! Öyleyse başlayalım.

1-Hedef Belirlemelisiniz

Öncelikle bir işte başarılı olmak istiyorsanız, kesinlikle bir hedef seçmelisiniz! Ama seçtiğiniz hedef absürt bir hedef veya ulaşılması çok zaman alacak uzak hedefler olmamalı. Bu hem zamanla motivasyonunuzun düşmesine, hem de hedefinize ulaşamadığınız için hayal kırıklığına neden olabilir. Tabi ki en üst seviyede bir ana hedefimiz olacak, ama esas iş bunu mikro amaçlara bölmek. Bunu bir örnekle açıklayalım.

Lise sona geldiniz veya gelmek üzeresiniz. Bir şeyler başarmak istiyorsunuz ve ileriye dönük planlar yapmanın zamanı da geldi. Diyelim ki gelecekte çalışmak istediğiniz meslek olarak Yazılımcı olmak istiyorsunuz. Bu sizin uzun vadede ana hedefiniz, önce iyi bir üniversite ve bu alana yönelik bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi bölümlerden birini kazanmak sizin ilk alt hedefiniz olabilir. Bölüme karar verdiniz, şehir ve yaşam koşullarını da düşünerek bu sefer okumak istediğiniz üniversiteyi belirlemeniz sizin ikinci alt hedefiniz olacaktır. Üniversite sınavından ne kadar puan almanız gerektiğini de az çok kestirince, bu sefer bu puan için hangi derslerin sizin adınıza daha önemli olduğunu bilirsiniz. Sayısal alanda bir hedefiniz var ve bu alanlarda çalışmak sizi mutlu edecekse gayet güzel (seveceğiniz işte çalışmak, yaşam kalitenizi çok artıracaktır). O zaman matematik başta olmak üzere sayısal derslerde başarı oranınızı artırmanız üçüncü alt hedefiniz olacaktır. Önümüzdeki hafta sınavlarınız var ve bunlardan biri de matematik. Şu an önünüzde açmış test çözüyorsunuz. Bu sınavda elinizden gelenin en iyisini etmeye çalışmanız, sizin dördüncü alt hedefiniz olacaktır. Bunu hayatınızın her evresinde kullanabilirsiniz. Hedefiniz net olursa sağlam adımlarla ilerlersiniz. Her zaman istediklerimiz olmaz, bu gerçeğin de farkında olup, amacınız için azimli olmalısınız.

  Su Soğutma Kuleleri Nerelerde Kullanılır ?

2-Moralinizi Bozacak Şeyleri Ortadan Kaldırmanız Gerekli

Moralinizi, hedefinizi yaptıklarınızı küçümseyecek olan kişileri, sizi rahatsız eden eşyaları falan ortadan kaldırın. Masanız daima temiz olsun size engel olacak tüm materyalleri kaldırın. Bir şey canınızı sıkıyor, ders çalışmanıza engel oluyorsa, ondan uzaklaşmayı deneyin veya onu unutmanızı sağlayacak şeyler yapın. Yarım saat sevdiğiniz bir şeyler izleyin veya dışarı çıkın biraz hava alın. Ama ders sırasında odak noktanız sınavınız – hedefleriniz olmalı.

3- Evet, Ders Notu Tutmalısınız

Ders çalışırken, ya da bir iş yaparken önemli yerlerin altını çizmek yerine, not tutun. Bir araştırmada olan, aslında notların altını çizmenin hiçbir işe yaramadığı kanıtlandı, onun yerine paragraftaki önemli gördüğünüz, aklınızda kalanı bir deftere özet olarak geçmeniz, o dersten ya da işten daha çok verim almanızı sağlar. Kendi emeğinizle hazırladığınız bir sınav çalışma notunuz, size hem tekrar sırasında zaman kazandırır hem de verdiğiniz emek için sizi çalışmaya teşvik eder.

4- Düzenli İlerleyin ve Ders Tekrarı Yapmaya Çalışın

Gerek ders çalışırken, gerek spor yaparken hayatın her anında, devamlılık önemlidir! Bizim varsaydığımız ders olsun, ders çalışırken düzenli olarak yapacağınız tekrarlar, sizin o dersi daha kolay öğrenmenize neden olur ve de aklınızdan kolay kolay çıkmaz. 1 ay hiç derslere bakmayıp 1 gün bakmanız belki sizi o sınavdan geçirir ama hedeflerinize ulaşırken düzenli ve disiplinli olmazsanız bu sizi zamanla tembelliğe itebilir.

5- Zamanı Verimli Kullanmalısınız

Bu hayattaki en önemli şey olan zamanı çok iyi kullanmak gerekir, bir kitaba 10 saat bakıp hiç bir şey anlamamak da var, 1 saatte o kitabı yalayıp yutmakta var! Programlarınızı doğru yapıp zamanınızı çok iyi bir şekilde yönetmeniz gerekiyor. Bunun içinde çok iyi bir program çıkartmanız gerekiyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya etkisiyle, ders çalışırken çok kolay sıkılıyor ama telefonda Instagram, Twitter ve Facebook ‘ta uzun süreler geçiriyorsanız, bu hem vaktinizi su gibi tüketir, hem de zamanla motivasyonunuzun azalmasına neden olabilir. Tabi sürekli ders çalışmak da bir süre sonra sizi yoracağı ve algınızın da düşmesine neden olacağından, 1 saat ders 10 dk. mola veya 2 saat ders 30 dk. mola gibi bir program edebilirsiniz kendinize.

  LOVOO Uygulaması Nedir ? Neden Kullanılır ?

Bonus: İş hayatında olsun, üniversitede olsun, lisede olsun, birçok insan müzikle daha iyi çalıştığını hatta müziksiz hemen sıkılıp çalışmaktan daha hızlı sıkıldıklarını belirtiyor. Dikkati çok kolay dağılan biri değilseniz, siz de bunu deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.