Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Püf Noktaları Nelerdir ?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Püf Noktaları Nelerdir ?
Ekim 28 13:04 2019

Ortalama gelir düzeyi düşük olan ülkemizde insanların birinci öncelikleri başlarını sokabilecekleri bir ev satın almaktır. Bir kenarda biriktirdikleri üç beş kuruşun üzerine aldıkları emekli ikramiyelerini veya kullandıkları banka kredilerini ekleyerek bir ev almanın hayali ile yaşayan insanların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Ev almak için bu kadar zor iken alacağımız evi araştırmadan almak çok büyük hata olacaktır. Alacağımız evi öncelikle yatırım amaçlı mı yoksa konut olarak mı kullanacağımız konusunda karar vermeliyiz. Vereceğimiz karar doğrultusunda araştırmalarımıza başlamalıyız.

Yatırım Amaçlı Ev satın Almak

Eğer yatırım amaçlı ev satın alacak isek, alacağımız evlerin deprem yönetmeliğine, ısı yalıtım yönetmeliğine, yangın yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir. Bu yönetmeliklere uygun olmayan evi satın almak yatırım açısından risk oluşturacaktır. Bu nedenle alacağımız ev yeni yapılmış da olsa eski de olsa bu yönetmeliklere mutlaka uygun olmalıdır. Bu yönetmeliklere uygun olmayan bir ev satın alıp kiraya verdiğimizde olası bir felaketin sonuçlarından ev sahibi olarak biz sorumlu oluruz. Bu ağır sorumluluğu almamak için çok titiz davranmalıyız.

Alacağımız evin maliyet-getiri oranı olabildiğince düşük olmalıdır. Yani düşük maliyetle yüksek kira getiri olan evleri satın almalıyız. Bu oranın düşük olması için şehir merkezlerinde yer alan 1+1 evler ya da stüdyo daireler bu konuda biçilmiş kaftandır. Bu tür evler şehir merkezlerinde, alış veriş merkezlerine yakın olduklarından, iyi bir sosyal yaşantısı olduğundan küçük metre kare alanlara sahip olsalar da iyi bir kira getirisine sahiplerdir. Aynı zamanda küçük olduklarından fiyatları daha uygundur. Maliyet-getiri oranını düşürmenin bir diğer yolu ise büyük şehir sitelerinde 3+1, 2+1 evler satın alıp kiralamaktır. Bu sitelerin yaşamsal olanakları üst düzey olduğu için yüksek kira bedelleri ile kiralanabilirler. Böylece kira getiri yüksek olan bir ev satın almış olup yatırımımızı yapmış oluruz. Yatırım amaçlı satın alacağımız evlerin iç mimariler de kullanışlı ve fonksiyonel olmaz zorundadır. Yatırım amaçlı satın aldığımız için hemen bir kiracı bulmak ve kiraya vermek zorundayızdır. İç mimarileri kullanışlı olmayan ve yaşam kolaylığı sağlamayan evler için kiracı bulmak çok zor olacaktır. Bu nedenle evi satın almadan önce mutlaka gidip görmeli, kendimizi kiralayan kişi yerine koyarak evi incelemeliyiz. Bu şekilde empati yaparak incelemez isek ilerleyen zamanlarda kiraya vermekte sorun yaşar ve yatırım amacıyla aldığımız evi yatırıma çeviremeyiz.

  Canım Sıkılıyor ise Yaptığım 39 Şey

Konut Olarak Kullanacağımız Evi Satın Almak

Eğer evi konut olarak kullanacaksak araştırmamız gereken çok önemli noktalar bulunmaktadır. Burada öncelikle yani yapılmış bir ev mi yoksa ikinci el bir ev mi alacağımıza karar vermeliyiz. Vereceğimiz karar doğrultusunda harekete geçmeliyiz.

Yeni Yapılmış Binalar

Yeni bir ev alacak isek öncelikle projesinden incelemeye başlamalıyız. Çizilen proje deprem yönetmeliğine uygun mu, depreme dayanaklı mı, iyi bir statik projeye sahip mi, proje de evlerimiz için ne gibi yenilikler düşünülmüş, sosyal imkânları neler, projenin uygulanacağı zeminin etüdleri, etüd raporları, projenin ısı yalıtımı, projeler de yer alan evlerin mimari dekorasyonları, zeminin çeşidi(kum, balçık, kaya) titizlikle incelenmesi gereken noktalardır. Bunların yanında projenin uygulanacağı lokalizasyonun sağlık hizmetlerine, kargo ve posta hizmeti veren yerlere, çocuklarımızı göndereceğimiz okullara olan uzaklıklarına, iş yerimize olan uzaklığa, toplu taşıma araçlarına olan uzaklığa, Projenin çevresinde yer alan diğer konutların yerleşim durumlarına, güneş ışığına olan cephelerine, sosyal yaşantısı en ince noktalarına kadar araştırılmalı ve analiz edilmelidir. Ev almak, satmak kolay olmayan işlemlerdir. Bu nedenle aldığımız bir eve taşınmamız çok meşakkatli bir iştir. Araştırmadan aldığımız evi beğenmediğimiz durumlarda tekrar satıp tekrar bir ev almak ve taşınmak hem maddi anlamda hem de psikolojik anlamda bizleri zora sokacaktır. Bu nedenle sıfır ev alırken yukarıda yazdığımız noktalar detaylıca incelenmelidir. İnceleyeceğimiz bu noktalar içinde yaşayacağımız evimizin hayat damarlarıdır. Evlerimizin hayat damarlarının kaliteli ve üst seviyede olmasına özen göstermeliyiz.

 İkinci El Binalar

Eğer kullanılmış ikinci el ev satın alacak isek evlerin yapılış yıllarına göre yıpranma paylarına, evlerin şehir merkezlerine uzaklıklarına, elektrik – sıhhi tesisat yapılarına, okula, hastaneye, posta, kargo merkezlerine, hava limanı, otogar gibi toplu ulaşım merkezlerine, ev çevresine, muhitin temizliğine dikkat etmeli titizlikle araştırmalıyız. Bunların yanında alacağımız evin projesi varsa bu projeye ulaşmalı, proje detaylarını, zemin etüdlerini, statik hesaplarını uzmanlarına göstererek bilgi sahibi olmalıyız. Evin bulunduğu apartman veya sitede ısınma, iklimlendirme ve havalandırmanın nasıl yapıldığını öğrenerek yıllık ısınma ve iklimlendirme bedellerini hesaplayabiliriz. Böylece ısınma ve iklimlendirmeye harcayacağımız bütçeleri belirlemiş oluruz. Isınma sistemi hoşumuza gitmeyen evden vazgeçerek başka ev araştırmaya da başlayabiliriz. Evin tapusunun bir örneği ile tapu müdürlüğüne giderek ada parsel numaralarından ev ile ilgili bilgileri edinmeli, ilgili belediyeye giderek evin vergi borçlarını sorgulamalıyız. Yapacağımız araştırmalardan sonra evi almayı düşünüyor isek yine ilgili belediyeye giderek evin bulunduğu adanın belediye rayiç fiyatlarını öğrenmeliyiz. Evin çevresinde satılan veya yeni satılmış muadil evlerin fiyatlarını öğrenerek ortalama bir fiyat belirlemesi yapmalıyız. Bu şekilde satıcının evi değerinin çok üzerinde satmasını önlemiş olup, fazladan ödeyeceğimiz para cebimizde kalmış olur.

  Klima ayarı Güneşte mi olacak Kış Resminde Mi ?

Bütün bunların yanında yatırım olarak veya konut olarak alacağımız evin gelişen şehir fırsatlarına yakın olmasını sağlamalıyız. Sosyal yaşantısı gelişecek, yaşam merkezi olacak, imar ve altyapı olarak gelişecek bölgelerden ev satın almak gelecek yıllarda daha yaşanılabilir bir evimiz ve ev çevremiz olmasını sağlayacaktır.

Bir ev satın almadan önce bütün bu püf noktaları incelenmeli, titizlikle araştırılmalıdır. Yapılacak araştırmalar sonucunda bütçemize ve istediğimiz özelliklere uygun evleri gönül rahatlığıyla alabilir, uzun yıllar oturabiliriz. Aksi durumlarda her yıl içerisinde bir ev satma, yenisini alma ve taşınma problemleri ile uğraşmak zorunda kalabiliriz. Sizlere şimdiden hayırlı olsun.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.