Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?

Ev Yapımı Manyetik Hamur Sağlığa Zararlı Mı ?
Mayıs 07 10:15 2018

Son günlerde sık sık manyetik hamuru üzerine yazılar yayınlanmakta fakat ortada yapılan bir yanlış var, ev yapımı manyetik hamurların zararlarını gözden kaçırıyoruz. Özellikle çocukların heves ederek, videolar izleyerek evde manyetik hamur hazırlamaya çalıştıklarını görüyoruz. Bu yazımda bu konudan bahsedeceğim. Nihai karar size bağlı fakat karar vermeden bazı hususları bilmenizde fayda var.

Manyetik hamur nasıl hazırlanır ?

Çocukların en çok kullandığı karışım; tutkal, borax, demir tozu.  Bu karışımı ölçekli olarak karıştırarak kolaylıkla manyetik hamur hazırlamak mümkün. Kıvamı ve kalitesi tabiki tartışılır ama ben asıl konumuza dönerek önce bu içeriklerin tanımını paylaşmak istiyorum.

Tutkal Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Piyasada beyaz tutkal olarak bilinen ve yaygın olan türü; vinil asetat homo polimer esaslı ve su bazlı olan bir yapıştırıcıdır.

Araştırma yaparken yaygın ürünlerin güvenlik bilgi formlarına göz attım, şimdi bu bilgilere bakalım. Güvenlik bilgi formlarında şu ifade yer alıyor, marka belirtmem etik olmadığından sadece ilgili kısımdan bir görsel yerleştiriyorum.

Güvenlik bilgi formu bizi belgenin başında bilgilendiriyor. Sağlığa zararlı sınıflandırılmamıştır. Buna karşın bu bilgi çocukların bu materyallerle gönül rahatlığı ile oynayabileceği anlamına gelmiyor zira aynı formda aşağıdaki kısım da belirtilmiştir.

Tutkalın cilt ve gözle teması açıkça tıbbi yardım gerektiren olaylar, çocuklar tutkalla manyetik hamur ve slime gibi eğlence ürünleri hazırlarken ister istemez cilde ve göze teması mümkündür. Bu konuda çok dikkattli olunmalı. Sanayide çalışanlar bu materyallerle çalışırken iş güvenliğie uygun hareket etmektedir. Çocuğunuzun illa tutkalla işi var ise, koruyucu ekipman kullanmasını isteyiniz.

Boraks Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Binlerce yıl önce keşfedilmiş bir mineral türüdür. Suda ve sıcakta çözünen, yoğunlaşmış bir borik asitten türeyen sodyum tuzudur. Su moleküllerini parçalayıcı etkisi vardır. Genellikle temizleyici ve aşındırıcılarda kullanılır. Gerçek adı: Sodium Tetraborate Decahydrate.

  Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları

Boraksın sağlığa zararlarını araştırırken şunları buldum;

  1. Boraks tamamen doğaldır ve doğal olarak zehirli bileşenler içermez. Kansere neden olmaz, vücutta veya doğada birikmez. (Kaynak: https://www.smallfootprintfamily.com/is-borax-toxic)
  2. Gözlemlenen olumsuz etki seviyesinde gözlenen etkiler, testis toksisitesini, erkeklerde spermiasyonun azaltılmasını ve kadınlarda ovulasyonun azalmasını içermektedir. (Kaynak: https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs+hsdb:@term+@DOCNO+328)

Ayrıca bir firmanın güvenlik bilgi formundan bir görüntü ekliyorum;

Sonuç olarak boraksın sağlığa zararlı olmadığı görüşü yaygın fakat yapılan bir araştırma laboratuar hayvanlarında sperm ve yumurta üretiminde olumsuz etki yaptığını gözlemlemiş.

Demir Tozu Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Toz metalurjisi için özel olarak belli boyutlu tanelerden oluşabildiği gibi talaşlardan da bulunabilmekte. Genellikle daha ucuz olduğu için talaş halindekilerin kullanıldığını görüyoruz. Zararı tartışmaya açık fakat ben zararlı olduğunu düşünenlerdenim zira bir miktar tozla oynayan çocuklar hazırladıkları hamurları sıkarken bu tozlar ciltlerine batmaktadır ve tıpkı bir iğne gibi cildin içinde ilerlemektedir. Bu materyallerin ciltte mikro yaralar açması enfeksiyonlara davet çıkarmaktadır. Çocukların bilinçsizce bu tozları savuracağını düşünürsek kesinlikle önlem alınmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca şu habere göz atmanızı rica ediyorum, İngilizce bilmeyenler için kısaca manyetik hamur oyuncağı içinde arsenik tespit edildiği için yasaklanmış; http://www.dailymail.co.uk/news/article-5315635/Magnetic-Putty-toy-banned-having-deadly-arsenic-it.html

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.