Excel’de, Hücrelerdeki Metinleri Başka Hücrede Birleştirme

Excel’de, Hücrelerdeki Metinleri Başka Hücrede Birleştirme
Mayıs 15 01:54 2016

Excel programında iki ayrı hücrenin içeriğini başka bir hücre içerisinde dinamik olarak birleştirebiliriz. Bu yazımda bunu nasıl pratik olarak yapabileceğinizi anlatacağım ve yazının sonuna örnek bir dosya ekleyeceğim. Böylelikle beceremezseniz bile ekteki dosyayı kullanarak işinizi kolayca halledebilirsiniz. Diyelim ki elinizde bir liste var, yüzlerce hatta binlerce kelimeden oluşuyor ve siz bu kelimelerin başına “Bay” veya “Bayan” yada yanlarına “Adet” yazacaksınız. Bunu tek tek yapmak saatlerinizi alır. Excelde basit bir formül hazırlayarak iki hatta daha fazla hücrenin içeriğini birleştirebilir yeni bir hücre oluşturabiliriz. Şimdi sıra nasıl yapıldığında.

excel iki hücre metni birleştirme

 1. Microsoft Excel programını açın.
 2. A1 hücresine Mehmet yazın.
 3. B1 hücresine Arslan yazın.
 4. C1 hücresine =A1&” “&B1 yazın.

Bu işlemin ardından C1 hücresinin içinde Mehmet Arslan yazmış olacak. Burada & işlecini formülde kullanmış olduk. Araya boşluk eklemek için de ” ” şeklinde tırnak işareti kullandık. Eğer buraya “X” yazsaydık sonuç MehmetXArslan olacaktı.Ben aşağıda eklediğim dosyada farklı isimleri Arslan soyadı ile birleştirdim. Her satırın yanına Arslan yazmak yerine sadece bir kere de yazabilirdim. Bunun için sadece B1 hücresine Arslan yazıp C1’i şu şekle getirebiliriz =A1&” “&B$1 sonucun aynı olduğu göreceksiniz. Dolar işaretini kullanarak hücreyi sabitledik. Otomatik çoğaltma köşesinden tutup aşağı satırlara da aynı formülü çoğaltın. Dosyayı bu şekliyle de farklı kaydettim iki versiyonu da aşağıdan indirebilirsiniz.

İki-Hücre-İçeriğini-Birleştirme-Formülü-v2

İki-Hücre-İçeriğini-Birleştirme-Formülü

  Hiç Bilinmeyen On Para Kazanma Yolu
  Kategori:
Yorum Yap

1 Yorum

 1. Teknobilim
  Mayıs 15, 12:29 #1 Teknobilim

  Yardım için yorum yazabilirsiniz.

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.