FCL ve LCL Terimleri Ne Demektir ?

FCL ve LCL Terimleri Ne Demektir ?
Eylül 28 09:09 2015

FCL ve LCL terimleri konşimentolarda kullanılır. Dikkatli bakarsanız bu terimin şu şekillerden biri halinde kullanıldığını görürsünüz; FCL/LCL – FCL/FCL – LCL/FCL – LCL/LCL. Bu terimler konteynera yüklenen yükün ihracatçıları ve ithalatçıları hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Bu terimlere bakan firmalar ve acenteler duruma göre yükleme şekillerini değiştirebilirler. Bazen izin verilen yükleme tipini kontrol etmemek büyük problemlere yol açabilir.

Neden kullanılmaktadır ? Bazı kaptanlar veya armatörler bazı durumdaki yükü kabul etmemekteler. Bu nedenle acentelerine örneğin bu sefer için LCL/LCL yük taşımayacağız diye bildirir. Akabinde acenteler müşterilerini buna göre düzenler. Peki neden bu durumu istemez ? Öncelikle bu terimlerin anlamlarına bakalım. Sizin için kısa öz cümleler kurdum.

FCL/LCL: Bir ihracatçının yükü tek bir konteynera yüklenir ve ithalatçı birden fazladır.

LCL/FCL: Birden çok  ihracatçı tarafından yüklenen konteynerın bir ithalatçısı vardır.

FCL/FCL: Komple konteyner yükünün bir ihracatçısı ve bir ithalatçısı olduğu durumdur.

LCL/LCL: Konteyner yükünün birden fazla ihracatçısı ve birden fazla ithalatçısı olduğu durumdur.

Kelime Anlamları;

FCL – Full Container Load – Tam Konteyner Yükleme
LCL – Less Container Load – Tam Konteynerdan Az Yükleme

Bonus: Dış ticarette en sevilen yük FCL/FCL dir.

Size bir tüyo vereyim FCL’yi “TEK” LCL’yi ise “ÇOK” kelimesi olarak aklınızda tutabilirsiniz. Sıra geldi LCL/LCL durumu neden istenmeze. Konteyner indirildiğinde ithalatçılara haber gönderilir gel malını al diye. Mesele şu ki konteynerın kapı kısmına yakın olan yükün sahibi gelmeyince, bir arkadaki veya en arkadaki malın sahibi daha erken gelince büyük sorunlar tatsız olaylar yaşanabiliyor. Çözülmeyecek şeyler mi ? Tabiki değil . En arkadaki malın sahibi malını yükletip götüremez mi ? Tabi ki, ama iş hayatı hız ve pratiklik gerektirdiğinden buna pek yanaşılmaz. Pratikte işler böyle.

  Şirkette Lider Olmanın 4 Altın Kuralı
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.