Fiat Linea Balata Fiyatları ve Değişim Fiyatları’nı İnceledim

Fiat Linea Balata Fiyatları ve Değişim Fiyatları’nı İnceledim
Mayıs 02 11:29 2016

Fiat linea aracımın balatalarını eskiden yetkili serviste değiştirirdim. Artık sanayide değiştiriyorum. Bu yazımda Fiat Linea aracının balatasını değiştirmek isteyenlere yardımım olsun diye bilgilerimi paylaşacağım. Daha uygun maliyetle balatanızı değiştirebilirsiniz.

Yetkili servise balatayı dışarda değiştirsem garanti bozulur mu diye sordum. Önce kaçamak cevaplar aldım, daha sonra FIAT’ın çağrı merkezini aradım bana hayır bozmaz dediler. Müthiş bir fırsat ! Hemen kullanmalıyım dedim !

Yetkili serviste balata ve değişim ücreti olarak toplam yaklaşık 145 TL alıyorlar. Bunun yerine sanayide değiştirseniz, daha ucuza halledersiniz. Herhangi bir sanayi sitesine gidin, üzerinde FIAT logosuda olan bir yedek parçacı bulun ve içeri girin. Hemen sorabilirsiniz; Linea ön balata var mı?

Sıra geldi hassas bir konuya balatanın iki türlüsü vardır. Biri orjinal opar diğeri ise yan sanayi herhangi bir marka. Orjinal olanı yaklaşık 70 TL’ye yan sanayileri ise yaklaşık 35 TL’ye satın alabilirsiniz. Kesinlikle orjinal alın. Yan sanayi balatalar hem sürekli siyah toz bırakarak jantları berbat ediyor hemde hafif bir su değdiğinde ıslık çalmaya başlıyor. Orjinalden şaşmayın onu alın.

Ne yaptık yaklaşık 70 TL’ye orjinal balata altık. Şimdi yedek parçayı aldığınız adama tanıdığın usta var mı kime taktırayım deyin, hemen size kendine yakın birini tavsiye edecektir. Ustaya da yaklaşık 20 TL verirseniz hemen işinizi halleder. Toplam 90 Tl’ye mal etmiş olursunuz. Yaklaşık 55 Tl’kar eder deponuza yakıt koyarsınız.

Balatayı değiştirmek için lastikler sökülür ve kaliperler açılır içlerinden eski balatalar çıkarılır yeni aldıklarınız takılır. Burada sizi uyarmam gereken bir konu var, ustalar ki sadece sanayidekiler değil yetkili servisin ustaları da bunu hep yapıyor ! Balatanın sensörünü koparıp atıyorlar siz mutlaka takmasını isteyin. Bu sensörler balata az kaldığında iletken hale gelip aracın beynine sinyal gönderiyor siz de ekranda uyarı alıyorsunuz.

  Fiat Linea Motor Kulağı Değiştirdim

Balataları aldığınızda içinden 4 tane çıkar şaşırmayın hepsi öne takılacak her diske iki tane denk geliyor sağına ve soluna olacak şekilde.

Yorum Yap

3 Yorum

  1. Mahir Seyhan
    Kasım 02, 18:49 #1 Mahir Seyhan

    Çok faydalı bilgiler. Fren balatası değiştirme arefesindeydim. Teşekkür ederim.

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.