Findeks Kredi Notu Nerede Kullanılır Neden Önemlidir?

Findeks Kredi Notu Nerede Kullanılır Neden Önemlidir?
Ekim 22 22:18 2019

Öncelikle findeks kredi notu nerede kullanılır ve kim belirler şeklinde bakalım. Bankalar kredi verirken yani para verirken verdiği parayı sorunsuz şekilde geri almak ister. Bu nedenle kredi verdiği verirken kredi kullandırılan kişinin güvenilirliğini, borcunu düzenli ödeyip ödeyemeyeceği konusundan emin olmak ister.

Geçmişte yapılan tüm kredi işlemleri Merkez Bankası veri havuzunda toplanır, çekilen krediler, aksayan gecikmeye düşen, idari takibe alınan hatta icraya düşen tüm kredi işlemleri bu ticari kredileri de kapsayacak şekilde bankalar tarafından Merkez Bankası veri havuzuna gönderilir. Bir kredi başvurusu yapıldığında bankalar ilk olarak sizin kredi notunuza bakarlar.

Findeks kredi notu kredi kullanırken en asli belirleyicidir. Kredibilitenizin düşük olmasının, kredi kullanma konusunda size zorluk çıkartması pek ala mümkündür. Kredi notu bankalar için kredi verdiği kişinin ödeme performansını görmek adına oldukça önemli bir ölçüttür.

Neden Findeks Kredi Notu Önemlidir?

Bireysel olarak bizim için kredi notunun önemi oldukça fazladır. Bunun düşük olması kredi almanın zor olacağı anlamına gelir, hatta çok düşük olması, banka kara liste tabir edilen durum ise kredi kullanmak, kredi kartı olmak mümkün değildir. Kredi notu önemlidir çünkü tün bankacılık işlemleri krediler için en önemli kıstas kredi notudur, demektir, aklınıza takılan bir diğer husus ise Findeks, Findeks notu ve kredi notu aynı şeydir, aralarında fark yoktur, Findeks notu yüksek olup, kredi notu düşük olması imkansızdır. Çünkü ikisi aynı şeydir. Kredi notumuzun önemini ve kıymetini bilmek gerekir. Borçlarımızı düzenli ödeyelim, ödeyemeyeceğimiz kredileri çekmeyelim, kredi kartlarımızı düzenli ve yerinde kullanmaya çalışalım. Ancak şu da bir gerçektir kimse kasıtlı olarak borçlarını ödememe hatasına düşmez illaki bir sebep vardır ancak biz yine dikkatli ve temkinli olmaya gayret gösterelim çünkü kredi bataklarının telafisi oldukça zordur.

  Ücretsiz ERP Yazılımları
Bundan sonra bankalar ile yapılan tüm işlemlerimizde kredi notu hep karşımıza çıkacaktır. Orta vadede ise telefon, elektrik ve su gibi diğer tüm faturalarımız da bu sisteme dahil edilecektir.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.