Freedos Bilgisayar Alınca Yapılması Gerekenler

Freedos nedir, neden tercih edilir ve freedos bilgisayar alındığında yapılması gerekenler nelerdir ? Bu yazımda freedos şeklinde satılan bilgisayarlar hakkında bilgi vereceğim.

Freedos Nedir? Kelime DOS (Disk Operating System) kelimesine free kelimesi eklenerek oluşturulmuştur. DOS, disk işletim sistemidir ve başına free eklendiğinde Türkçe’ye “disk işletim sistemsiz” olarak çevrilebilir.

Normalde bilgisayarlar DOS’lu gelirler yani işletim sistemi yüklüdür. Windows en yaygın olan işletim sistemi olduğu için genelde yeni bilgisayarlar Windows’la satılırlar. Başka bir işletim sistemi tipi de olabilirdi, Linux gibi. Windows pazar payı en yüksek olan olduğu için yeni bilgisayarlar genelde Windows ile satılırlar ve lisans ücreti de dahil edilmiş şekilde satılırlar.

Freedos bilgisayar demek, Windows veya herhangi bir işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayar demektir. Freedos bilgisayar aldığınızda hemen açıp kullanmaya başlayamazsınız. Karşınızda siyah bir ekran belirir ve öyleyse kalır. Neden bilgisayar açılmadı diye şaşırmayın. Şu hali ile hiç bir şey yapamazsınız. İnternete giremezsiniz, oyun oynayamazsınız, program çalıştıramazsınız, film izleyemezsiniz. Windows kullanacaksınız Windows yüklemeniz ve kurulumu yapmanız gerekiyor.

Freedos bilgisayar alınca yapılması gerekenler nelerdir ?

  1. Adım: Aldığınız bilgisayara işletim sistemi (örneğin Windows) kurmalısınız.
  2. Adım: Aldığınız bilgisayara ait Driver’ları (Sürücüleri) kurmalısınız.
  3. Artık kullanmaya hazır halde!

Windows yükleyebilmek için bir Windows kurulum CD’si veya USB’si bulmalısınız. Eğer elinizde yok ise başka bir bilgisayar kullanarak Microsoft sitesinden Windows indirebilir ve yükleme CD/USB’si oluşturabilirsiniz. Şimdilik böyle bir imkan var.

Edindiğiniz ve bilgisayarınıza kurduğunuz Windows lisanssızdır, yani deneme süresi bittikten sonra lisans satın almalısınız. Freedos bilgisayarların ucuz olmasının sebebi işte bu lisans ücretidir.

Yeni bilgisayarınız driver’ları kurulu olmadığı için doğru şekilde çalışmaz. Kablosuz internete bağlanmayabilir, ekran görüntü kalitesi düşük olabilir, ses çıkmayabilir. Bu sorunları çözmek için mutlaka üreticinin belirttiği driver’ları yükleyip kurmalısınız. Genelde freedos bilgisayar satanlar bilgisayarın yanında bir USB bellek gönderir ve içerisinde tüm driver’lar bulunur.

Eğer size driver’lar gönderilmemişse, en kötü ihtimali düşünelim; bilgisayarınızı kablo kullanarak internete bağlayın ve internet tarayıcısını açıp arama motoruna bilgisayarınızın marka ve modelini yazıp sonuna driver veya sürücü kelimesini ekleyip aratın. Eğer yeni bir bilgisayar ise kolaylıkla istediğiniz sürücülere ulaşırsınız.

Kimler Freedos bilgisayar tercih eder ve neden ?

Herkes Windows kullanmıyor, kimisi ücretsiz olan Pardus işletim sistemini kullanıyor örneğin. Bu kullanıcı neden yeni bilgisayar alırken kullanmayacağı Windows’un lisans ücretini ödesin ? Ödemek istemiyor hali ile.

Blogumu beğendiyseniz yorum yapmayı ve abone olmayı unutmayın. Sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz. Kolay gelsin.


1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.