Google Backup and Sync Aşırı CPU ve RAM Kullanıyor

Google Backup and Sync Aşırı CPU ve RAM Kullanıyor
Nisan 23 00:56 2020

Google’ın Drive hizmeti ile bilgisayarınızı senkronize eden “Google Yedekleme Ve Senkronizasyon” adlı programı kullanıyorum ve bilgisayarı aşırı yavaşlattığını fark etmem fazla zaman almadı. İngilizce Adı “Google Backup and Sync” olan yazılımı herkes gibi buradan indirdim ve kullanmaya başladım. Sonraki günlerde bilgisayarın özellikle açılırken kendine geç gelmesi beni iyice huzursuz etti. Türkçe kaynaklarda olaydan bahseden yok ama yabancı sitelerde bu konu oldukça fazla konuşulmuş, peki ya sonuç ?

Google Drive, bildiğiniz üzere kullanıcılara sınırlı bir depolama alanını ücretsiz olarak sunan bir hizmet. Bu hizmeti kullananlar genelde Chrome üzerinden bağlanıp dosyalarını yükler. Bunu yapmak yerine yine Google’ın Backup And Sync adlı yazılımı ile istediğiniz klasörleri seçip Drive’daki alanınıza her an senkronize olmasını sağlayabilirsiniz.

Ne avantajı var ? Bigisayarınızdaki dosyanızı açtınız ve değişiklik yaptınız diyelim. Daha sonra bilgisayarı bırakıp, başka yerden cep telefonunuz ile veya başka bir cihaz ile yine aynı dosyanın son haline ulaşabiliyorsunuz. En büyük artısı, olası bir hırsızlık durumunda dosyalarınızın en son sürümünün Drive’ınızda halihazırda yedeklenmiş olduğunu bilmek.

Kısaca yazılımdan bahsettiğime göre artık asıl meseleye gelelim. Yedekleme yazılımı büyük avantajlar sağlasa da kimsenin dikkat etmediği bir yanı var. Yedekleme yaparken ciddi seviyede CPU ve RAM kullanıyor. Öyle ki iyi düzeyde özelliklere sahip olan bilgisayarım ilk açtığım zaman resmen can çekişiyor.

Canlandırmak gerekirse, kapalı olana bilgisayarımı açıp internete bağlanmam gerektiğini varsayalım. Böyle basit ve hızlı gerçekleşmesini beklediğim bu işlem ne yazık ki hemen gerçekleşmiyor. Bilgisayarı açmam ile internet tarayıcısına ulaşıp adres çubuğuna bir şeyler yazmam arasında geçen zaman beni delirtmeye yetiyor. İlk zamanlar neden olduğunu anlayamadığımdan beklemek zorunda kalıyordum, peki şimdi ne yapıyorum ?

  Letgo'da Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

Google yedekleme yazılımının bilgisayarı yavaşlattığını anladıktan sonra, ki bunu sizde görev yöneticisinde “googledrivesync.exe” adlı işlemin ne kadar kaynak tükettiğini görerek anlayabilirsiniz, bu sorunu çözmem gerektiğine karar verdim. Araştırmalarıma rağmen, bu kaynak tüketim değerlerinin düşürülemediğini ve Google’ın bunu bilmesine karşın bir öneride bulunmadığını öğrendim.

Son olarak bilgisayarı nasıl hızlandırdığımı söyleyeyim, pek şaşırmayacaksınız. Google Backup and Sync’den vazgeçemediğim için, acelem olduğu zaman, bilgisayar açılır açılmaz Ctrl + Shit + ESC yapıp, googledrivesync.exe görevini sonlandırıyorum yani programı kapatıyorum.

Eğer yedeklenmesi gereken dosyalarımda bir değişiklik yapmayacaksam gönül rahatlığı ile yazılımı kapatıyorum, bilgisayar anında hızlanıyor.

Bilgisayarı yeniden başlattığınızda yazılımı yine kapatmazsanız Google Backup and Sync yine açılış hizmetleri ile birlikte açılır ve yedekleme yapmaya devam eder. İsterseniz başlattan da tekrar çalıştırabilirsiniz.

Not: Görselde gördüğünüz gibi uygulama en çok kaynak tüketen olduğu için en üstte duruyor, kaynak kullanım değerleri anlık olarak çok daha yüksek düzeylere çıkabilmektedir. Genellikle yüksek kullanımda bilgisayar fanının devir yükselttiğine şahit olursunuz.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.