Hamilelik Haftası Neden Hesaplanır?

Hamilelik Haftası Neden Hesaplanır?
Ağustos 17 16:10 2016

Hamilelik HaftasıHamilelik Haftası Neden Hesaplanır? Hamilelik döneminde ebeveynlerin merak ettikleri bir  konu ise bebeklerini ne zaman kucaklarına alacakları konusudur. Hatta bazı anne babalar çocuklarının burçlarını öğrenmek ve kendi istedikleri burçta olmasını arzu ederler. İşte bebeklerinin ne zaman doğacağını onlara bildiren hesaplama hamilelik haftası olarak adlandırılır. Bu sayede anne baba meraklarını gidermiş olurlar.  Bu günümüzde, uygulayan ebeveynlerin çoğunlukla hatalı hesapladıkları bir yöntemdir. Çünkü hangi tarihten itibaren hesaplanacağı konusundaki bilgileri yanlıştır. Bu nedenle hesaplama konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Ama tabi ki uzman doktorlar bunu genellikle doğru ve kolayca hesaplarlar. 

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle şu yanlış bilgiyi kafanızdan atın. Hamilelik haftası döllenme tarihinden itibaren değil, doktorların da bu şekilde hesapladığı son adet görme tarihinizden itibaren hesaplanır. Hesaplamalarda yapılan yanlışlardan bir diğeri ise her zaman söylerken bile yaptığımız bebeğin kaç aylık olduğu sorusudur. Bebeklerin gelişimi hamilelik haftası teriminden de anlayacağınız gibi aylık değil haftalık olarak gözlemlenir. Yani aslında soruyu “kaç haftalık ?” olarak sormak gerekir. Ama bu tabi daha çok tıpta kullanılır. Yalnız bu takvim kesin sonuç verebilir de vermeyebilir de. Çünkü bu tarihi adet gecikmeleri, ovulasyon süreci veya tüp bebek olması etkileyebilir. O yüzden çok fazla da güvenmemek gerekir. Hamilelik süreci 40 hafta olup bu süreç son adet tarihinden itibaren hesaplanmaya başlanır. Artık o günden itibaren gebeliğin birinci günüdür. Gebeliği adet gecikmesinden sonra anlayacağınız için siz en erken beşinci haftadan itibaren farkına varırsınız. Anne adayı bunu dikkate alarak 40 hafta sonrasını rahatlıkla hesaplayabilir ama şunu unutmamalıdır ki bu hesaplama sadece normal doğum için geçerli bir hesaplamadır. Sezaryenle doğum yapacak bayanlara bebeğin gelişimine göre doktoru tarafında doğum tarihi hesaplanır ve bildirilir.

  Çikolata Kisti Nedir? Neden Olur?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.