Hamilelik İzni, Doğum İzni Nedir?

Hamilelik İzni, Doğum İzni Nedir?
Ağustos 18 18:00 2016

Hamilelik İzniDoğum İzni Nedir? Doğum izni çalışan ve doğumu yaklaşan hamile bayanlara bir süreliğine devlet tarafından verilen izindir. Doktorun verdiği rapor çerçevesinde, uygun gördüğü zamanda ve bir süreliğine tanınan bir haktır. Bu süre zarfında çalışan haklarından yararlanmaya devam eder. Devletin verdiği süre bitiminde çalışanın işine dönmesi gerekir. 

Doğum İzni İçin Gerekli Belgeler

Doğum iznine çıkmak için öncelikle hamilelikte belli bir zamanı doldurmak gerekir. Zaten doktor da buna göre rapor verecektir. Doktordan aldığınız raporu yani hamile olduğunuza dair belgeyi çalıştığınız iş yerinin muhasebe ya da insan kaynakları bölümüne bildirmeniz gerekir. Doğum izni belgesini devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alabilirsiniz.

Hamilelik  İzni Ne Zaman Başlar Ve Ne Kadar Sürer?

Doğum izni doğuma 8 hafta kala başlar. Hamilelik izni süresi doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır ama çalışanın isteği ve doktorun onayıyla doğuma 3 hafta kala da izne çıkılabilir. Bu sadece anne ve doktorun talebi dahilinde gerçekleştirilir yani işveren müdahale edemez. Ayrıca hamilelik izni süresi uzatılamaz ama annenin isterse ücretli izne ayrılabilir.

Doğum İzni Süresince Ve Sonrasında Anneye Verilen Yasal Haklar

Çalışan anne doğum izni süresince çalışamaz raporu bulunduğu için maaşını SGK kurumu tarafından kesintisiz alır. Ayrıca sigortası da yine aynı şekilde yatmaya devam eder. Bunun yanında bir defalığına mahsus olmak üzere anne süt parası yani emzirme ödeneği alır. Anne sigortalı çalışan olmasa bile baba bu ödeneği alabilir. Bu süreç sonunda yani izin bitiminde anne işe dönse bile bazı hakları vardır. Mesela süt hakkı ile anne her gün bebeğini emzirmek için 1,5 saatliğine işten ayrılabilir. Baba da doğum sırasında 5 gün izin hakkına sahiptir.

 

  Keratokonus Hastalığı Nedir ?
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.