Hiç Kimse Okumasa Yine De Yazar Mısınız?

Mayıs 07 01:48 2020

Bu soruyu kendime bazen soruyorum, bugün size de sorayım dedim. Hiç kimse yazdıklarınızı okumasa yine de yazar mısınız ? Benim cevabım; Elbette yazarım! Neden yazmayayım siz hiç tek başınıza sessiz sessiz veya bağıra çağıra şarkı söylemediniz mi ? Siz şarkı söylemeyi seviyorsunuzdur ben yazmayı.

Teknobilim’i açalı 14 sene olmuş, geçenlerde Wayback Machine‘de eski haline baktım. Ne kadar anlamsız bir görüntü gibi görünse de aslında benim için her bir harfi anılarla dolu. Beni lise yıllarıma götürüyor.

WordPress veya Joomla kelimesini ilk duyduğum sohbetler, HTML kodları, web tasarım kitapları, resim düzenleme programları, çeşit çeşit irili ufaklı anılar.

2006‘da eklediğim içerikler kabaca; Şöförsüz otomobil çalışmaları, Google kelimesi sözlüğe girdi, Şoför sözleri, komik cümleler, komik fıkralar.. Yani Allah ne verdiyse blogcuyum ben web sitem var diyerek aklıma geleni eklemişim. Tabi o zamanlar clickbait henüz keşfedilmemiş, içeriği girince başlık 2-3 kelime oluyordu. “Unutkanlık Ve Çaresi” gibi.

O yıllarda blogculuk ile habercilik arasındaki farkı tam oturtamamıştım, teknobilim bir blog muydu yoksa haber sitesi mi ? İkisi arasındaki fark neydi ? Emin değildim. Hatta umursamıyordum bile tabiri caizse “her telden” aklıma geleni ekliyordum siteme.

Şimdilerde ise yani 14 yıl sonra teknobilim’in bir blog olduğundan eminim. Eskiden diğer teknoloji siteleri gibi yabancı internet sitelerinden haberleri takip eder siteme eklerdim. Sonraları ise bana uymayan bir şeyler olduğunu geç de olsa fark ettim.

Ben haberci değilim, teknobilim de haber sitesi değil. Haber akışını takip et, beğendiklerini araştır tercüme et, ekle, paylaş. İyi de şuan herkes aynı şeyi yapıyor zaten ? Tek yabancı dil bilen ben değilim, tek haber yayınlayan da ben olmayacağım. Kaldı ki, büyük gazetelerin artık internet haberciliğinde ne kadar büyük yatırımlarla var olduğunu herkes biliyor.

Yüzlerce muhabiri olan haber sitesi ile neden yarışayım ? Bence blogcu özgürce düşünmeli, dilediğini yazmalı, en kötü ihtimalde bir haberi sırf önemli olduğu için veya paylaşmak için kaleme alıyorsa bile mutlaka kendi yorumlarını eklemeli.

Apple iPhone 99 Çıktı! İşte Fiyatı” diye başlık atıp, her yerde yazılmış bilgileri meclisten haber sunan muhabir ciddiyeti ile okutup, iki paragraf sonra da reklam yerleştirince blogcu mu oluyoruz ? Hayır.

Bazen forumlarda yeni başlayanlara yardımcı olmak için açılmış soru başlıklarına cevaplar yazıyorum. Sık gördüğüm bir mesele var. Özgünlük üzerine yüzlerce soru soruluyor. Acaba ben mi anlayamadım yoksa anlaşılması mı çok zor, aynı haberi farklı kelimelerle tekrar yayınlayınca özgün içerik mi üretmiş oluyoruz? Yine hayır.

Şu firma şu ürünü çıkarmış bitti gitti diye yazmaktan çok, o ürün ve haber üzerine araştırma yaparak yazılmalı. Yani okur her yerde o haberi görebilirken, sizin blogunuzda o haber ile alakalı bir araştırma veya daha fazla bilgi edinebileceğini bilmeli. Herkesin bir kaç cümle ile anlattığını boş laflarla süsleyin demiyorum, herkesin bilmediği en azından bir kaç bilgi daha ekleyerek zenginleştirmelisiniz.

Diğer yandan haber niteliğindeki yazılar paylaşmayan genelde kendi görüşlerini ,araştırmalarını, hobilerini, mesleki bilgilerini, tecrübelerini yazanlar var. Bu kategorilere giren blogları daha çok beğeniyorum, traj kaygısı yaşamadan keyifle okunacak içerikler üretiyorlar.

Ne kadar özverili ve emek vererek içerik üretirseniz, okurlar da size o kadar değer verir düşünüyorum ve buna inanmak istiyorum. Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum, kimse okumasa da yazar mıydınız? Yorumlara yazabilirsiniz.

  Etiketler:
  Kategoriler:
write a comment

2 Yorum

 1. Cemil
  Mayıs 12, 19:11 #1 Cemil

  Tabiki yazardım neden yazmayayım

  Bu yoruma cevap ver
 2. Mavera Blog
  Eylül 04, 23:36 #2 Mavera Blog

  14 yıllık tekamülü aktaran bir yazıda daha fazla yorum görmeyi umuyordum.

  Hani derler ya bir kitap okudum hayatım değişti diye. Ben bin kitap okudum hayatım değişmedi. Tabi okuduğum bin kitabın hayatımın değişmediğini gösterdiğini saymazsak.

  Okumak ve yazmak iyilik gibidir. İnsan iyilik olsun diye iyilik yapmaz. İnsan iyi olduğu için iyilik yapar.

  İçerisinde yazma kaabiliyeti olanlar okunsun diyeden ziyade yazmak, içindekileri aktarmak için yazar.

  Yazı hayatında başarılar dilerim. Selamlar..

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Yap!

Bilgileriniz, güvende! İletişim bilgileriniz yayınlanmayacak. E posta adresiniz diğer kullanıcılarla veya başkalarıyla paylaşılmaz. * işaretli bölümler mutlaka doldurulmalıdır.