Hosting veya Server’ın SEO’ya Etkisi Var Mıdır ?

Hosting veya Server’ın SEO’ya Etkisi Var Mıdır ?
Haziran 06 22:24 2016

Bildiğiniz gibi Google aramalarında üst sıralara gelmek isteyen yüzbinlerce web sitesi sahibi var. Bu  kadar insan birinciliği paylaşamayacağından rekabet de ölesiye oluyor ve herkes tüm kriterleri yerine getirip bir adım daha önce geçmek için elinden geleni yapıyor. SEO üzerine genelde yazmam fakat insanların birşey gözden kaçırdığını gördüğüm için bazı şeyler paylaşmak istedim.

Terim olarak SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelse de gerçek anlamı daha iyi olmak için verilen çabadır. Bu gayeyi gerçekleştirmek için önce klasik metotları uygulayıp ardından hayal gücünüz ve kendi aklınız ile bir adım daha ileriye nasıl gidebileceğinizi düşünmelisiniz. Düşünsenize SEO nasıl yapılır ? Diye arama yapıp söylenenleri yaptıktan sonra aslında herkesin yapmış olduğu şeyin aynısını yapmış oluyorsunuz. Anlatabiliyor muyum ?

SEO sırları hakkında binlerce arama yapmışsınızdır fakat sırrın sizde olduğunuzu açıkca söylemeliyim. Öncelikle hakkınızı teslim etmeliyim, doğru yoldasınız. Önce internette yayılmış olan klasik seo tekniklerini uygulayarak doğru adımlar atıyorsunuz. Asıl iş ise burada başlıyor. Herkesin yaptıklarını yaptınız peki şimdi ne yapacaksınız ?

Bu yazıyı yazmamdaki asıl sebep Hosting veya Server’ların SEO üzerindeki etkisinden bahsetmek. Pek çok kişi bloglar veya web siteleri açıp milyonlarca kişiye ulaşacağını hayal eder. Aylık hit 1000, 5000,100000 diye yükselecektir fakat nereye kadar ? Yahut bu rakamları gerçekten görebilecek misiniz ? Hayallerinizin gerçek olması için gerekenleri de yerine getirmelisiniz. Başlıktaki sorunun cevabını vererek sebebini yazacağım. Cevap, Evet. Peki neden ?

Google milyonlarca trafiğin yönetildiği bir switch görevini üstlenmektedir. Bu görevi sorunsuz bir şekilde yerine getirmek için ne yapmak gerekir ? Öyle üniversiteler bitirmeye gerek yok sorunun cevabını birazcık düşünerek verebilirsiniz. Trafiğin nereden geldiğini, nereye gitmek istediğini bilirseniz ve bu trafiğe ulaşmak isteyen web sitelerini iyi analiz etmişseniz. Bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Şimdi basit bir varsayım yapacağız ve anlaşılması güç olmayan bir noktaya ulaşacağız.

  Paypal Son Kullanıcıya Kart Okuyucu Sunuyor

Milyonlarca kişi X kelimesini aramakta ve X kelimesi üzerine SEO uygulamış 500 adet web sitesi var ve bu 500 sitenin rank değerleri neredeyse aynı. Siz olsanız trafiği hangi siteye yönlendirirdiniz ? Ben olsam, en hızlı çalışan, yüzlerce online kişiye aynı anda hizmet verebileni seçerdim. Eğer sürekli her 50 kişide 150 kişide bir veritabanı çöken, 2 saat kapalı kalan ne zaman açılacağı belli olmayan bir siteye yönlendirirsem insanlar geri gelip aynı aramayı tekrar yapıp başka siteleri deneyecekler ve görevimi başarılı bir şekilde yerine getirmemiş olacağım.

Gördüğünüz gibi Google’ın ne yaptığını tahmin etmek o kadar da zor değil. Hosting üzerinde çalışıyorsanız uygun fiyatlı ve iyi optimize edilmiş bir VPS ‘e geçebilirsiniz. Yahu Server makinanız yeterli değil ise daha gelişmiş olana geçebilirsiniz. Web sitenizin anlık online ziyaretçi sayısı arttığında veri tabanı hataları vermediğinden ve kasılmadığından emin olun. Eğer bunun farkında değilseniz hemen kontrol etmeye başlayın çünkü siz en kaliteli içeriği üretirken sırf kasılmıyor ve kapanmayan bir site olduğu için trafik ve reklam gelirleri sizden başkasına aktarılabilir. Aklınıza takılan olursa aşağıdaki yorumlardan bana ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.