Hükümet Kadın Filminde Kullanılan Araba

hukumet-kadin-filmindeki-araba-3

Hükümet Kadın filmini izlerken belediye başkanının makam arabası dikkatimi çekti. Benim gibi başka merak edenler de varsa diye bir araştırayım dedim. Nereden aklına geldi bu diyenler olabilir, benim gibi bazı araba meraklıları konu araba olunca aklına her şey gelir.

2013’de vizyona giren Hükümet Kadın filmi hangi dönemden bahsediyor diye yola çıkalım. Filmde 27 Mayıs darbesinden bahsedildiğine göre tarih 27 Mayıs 1960. Öyleyse otomobil en kötü ihtimalle 1945 ve sonrası üretilmiş olabilir.

O dönemde kullanılan otomobillere bir göz attım. 1950’ler Türkiye’deki otomobiller, 1960’lar Türkiye’deki arabalar vs. diye arattım ama bulamadım.

Filmi tekrar izlersem bir kaç ipucu yakalarım dedim, kamera aslında çok zoom yapıyor arabanın önüne ama çözünürlükten dolayı okunmuyor. Sadece markanın 5 harfli olduğunu anlayabildim.

Evet farkettiğiniz gibi kafayı taktıysam tam takıyorum.

5 harfli markaları listeledim, 1940, 1950, 1955 model yazarak resimli arama yaptım.

Kaynak: Wiki

Sonunda Dodge’un arabalarını yıl yıl kontrol ettim ve buldum filmde kullanılan güzel otomobil 1946 Dodge 4 Door Sedan yani 1946 model 4 kapılı sedan bir Dodge. Motoru 102 Beygir ve şanzımanı 3 vites. Bir dahaki sefere Hükümet Kadın filmini izlerken yanınızdaki arkadaşınıza bak şu araba 1946 Dodge diye havanızı basarsınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.