İhracat Nasıl Yapılır ? Örnek’li Açıklama

İhracat Nasıl Yapılır ? Örnek’li Açıklama
Mayıs 07 16:56 2016

İhracat nasıl yapılır ? İhracat yapmak için yerine getirmeniz gereken şartlar ve birlikte çalışmanız gereken yetkililer vardır. İhracat yapmaya karar verdiyseniz, işleyişin nasıl olacağını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda sırasıyla neler yaparak örnek bir senaryo ile ihracat nasıl yapılır öğreneceksiniz.

ihracat nasıl yapılır 2

İhracat yapmak için öncelikle sektörünüz ile ilgili olan ihracat birliğine üye olunuz. Ardından ürününüzü yurtdışı pazarlarda pazarlamak için önce web sitelerini kullanın ardından pazarlama ekibinizin seyehat etmesi için onları teşvik edin. Ayrıca ücret karşılığı araştırma şirketlerinden sektörünüzden müşteriniz olabilecek yabancı şirketleri de öğrenebilirsiniz. Şimdi bakalım ne yaptık;

 • Uygun ihracat birliğine üye olduk,
 • Ürünümüzü pazarlamaya başladık,

Bu işlemlerin ardından bir müşteri bulduğumuzu varsayalım. Bu müşteriye fiyat teklif etmek için bir proforma hazırlayıp göndermeliyiz. Proformalar işinizin ciddiyetini yansıtırlar ayrıca müşteriniz proforma yardımıyla şirketinize ödeme yapabilirler.

Müşteriniz proformanızı inceledikten sonra sizden indirim talep edebilir, bu durumda aynı proformayı revize etmeniz yeterlidir. Karşı tarafa proformalarınızı PDF olarak gönderiniz. İş dünyası sürekli PDF kullanır bunu unutmayın. Ödeme yönteminde ve fiyatlar konusunda anlaştıysanız artık ürünlerinizi ihraç etmelisiniz. Ben bu yazımda peşin veya mal mükabili anlaştığınızı varsayıyorum.

Müşterinizin cari bilgilerini tam olarak öğrenip bu cariye satış yaptığınız ürünler için bir irsaliye ve bir fatura kesin, fatura’da KDV ile ilgili bilgiler yer almasın çünkü ihracat’da kdv tahsil edilmez. Net tutar ne ise fatura tutarı da odur. Faturanızı müşterinize göndermeyeceksiniz. Fatura gümrüğe gidip orada kalacak bu yüzden faturanız ile birlikte bir çeki listesi hazırlayıp bu iki evrakı gümrük müşavirinize iletin.

Çeki listesi, ürünlerinizin kalem kalem kodunu, adını, net-brüt ağırlığını ve kap sayılarını içeren listedir.

İhracat yapabilmek için bir gümrük müşavirliği ile çalışmak zorundasınız. Beyanname başı ücrette anlaştıktan sonra noterden vekalet vereceksiniz. Burada şuna dikkat edin vekaletiniz süreli olmalı yoksa gümrük müşavirliği ile yollarınızı ayırdığınızda yaklaşık 100 ayrı kişiye azilname göndermek zorunda kalırsınız ve her bir azilname yaklaşık 100 TL civarıdır. Şimdi bir bakalım neler yaptık.

  Proforma Fatura Nedir ve Nasıl Hazırlanır ?

Gümrük müşavirinizin sizden isteyebileceği evraklar:

 • Vekaletname (Noter Tasdikli) 
 • Ticaret Sicil Gazetesi (E-imzalı)
 • İmza Sirküleri (Noter Tasdikli)
 • Ticaret Odası Faaliyet Belgesi(Asıl)
 • Vergi Mükellefiyet Yazısı  (İnternet çıktısı)
 • Vekâleti Veren Kişinin Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Noter Tasdikli) veya muhtarlıktan alınan nüfus cüzdanı sureti aslı
 • Kaşe

Hangi aşamadayız şuan ?

 1. Uygun ihracat birliğine üye olduk,
 2. Ürünümüzü pazarlamaya başladık,
 3. Müşteri bulup proforma gönderdik, anlaştık,
 4. Normal Türkçe İrsaliye ve Faturamızı Kestik,
 5. Çeki listesi hazırladık.
 6. Bir gümrük müşavirliği firması ile anlaştık.
 7. Faturamızı ve çeki listemizi gümrük müşavirimize gönderdik.

Evet çok az işimiz kaldı, devam edelim. Bazı notlar düşmeliyim. Fatura’nızı gümrük müşavirinize kargo etmelisiniz fakat öncesinde tarama yapıp görüntüsünü excel halinde çeki listesi ile gönderirseniz işlem yapmaya başlayabilirler bunu not edin. Bu evraklardan sonra nakliye şirketinin gümrükteki kutusuna iletmek üzere yine gümrük müşavirinize bir commercial invoice ve bir de packing list hazırlamalısınız.

Mantıken commercial invoice faturanızın ve packing list de çeki listenizin İngilizce’sidir. Bu evraklar karşı tarafta malın ithalatı sırasında gereklidir. Eğer mallar tır ile gidiyor ise müşaviriniz commercial invoice ve packing listi kendi adamları aracılığı ile nakliye şirketinin çalıştığı müşavirliğin posta kutusuna bırakır, gümrükten çıkacak olan tıra orada beyanname ve bu evraklar verilir ki gümrük kapılarından çıkış yapabilsinler.

Commercial invoice‘u antetli kağıda basınız üzerinde herşey İngilizce olmalı aslında proformadan farkı yoktur. Proformanızın başlığını Commercial Invoice olarak değiştirip sağ üst köşesine Commercial İnvoce No ve Commercial İnvoice Date ibarelerini koyup numara ve tarih yazın. En alt kısımda ödeme ve sevkiyat ile bilgileri yazdıktan sonra kaşelerseniz siz de tırcıya teslim edebilirsiniz ya da excel halinde gümrük müşavirinize gönderiniz. Bakalım neler yaptık;

 • Uygun ihracat birliğine üye olduk,
 • Ürünümüzü pazarlamaya başladık,
 • Müşteri bulup proforma gönderdik, anlaştık,
 • Normal Türkçe İrsaliye ve Faturamızı Kestik,
 • Çeki listesi hazırladık.
 • Bir gümrük müşavirliği firması ile anlaştık.
 • Faturamızı ve çeki listemizi gümrük müşavirimize gönderdik,
 • Commercial Invoice ve Packing List hazırlayıp gümrük müşavirimize gönderdik,
  Şifreli Kanal Çözen Uydu Alıcıları

Fatura, çeki listesi, commercial invoice ve packing listi müşavire gönderirken mailinize nakliye şirketinin bilgilerini de yazmayı unutmayın. Bu bilgiyi eklemeniz işinizi kolaylaştıracaktır çünkü müşavir nakliyeciden, hangi gümrüğe gideceğini hangi kapıdan çıkacağını posta kutusu numarası gibi bazı bilgiler isteyecektir.

ihracat nasıl yapılır 1

Nakliyeci ibaresinden bahsettik fark ettiniz değil mi ? Nakliye şirketini genelde müşteri seçer yahut navlun yanı taşıma ücretini siz ödeyeceksiniz siz de seçebilirsiniz. Bir Tır veya Konteyner rezervasyonu yaptıktan sonra ihracat işlemlerine başlayabilirsiniz fakat size tavsiyem ihracat işlemlerinin en başına yani fatura kesmeye bile taşıyıcı araç şirket gelip mallarınız tamamen yüklendikten sonra başlayın.

Pratikte işler şöyler yürür nakliye şirketi aranır ve konşimento talimatı gönderilerek araç istenir. Araç geldiğinde yüklemenin bitmesi beklenir. Depo yüklemenin bittiğini haber verince aracın şöföründen ruhsat ve ehliyet istenip fotokopi istenir. İrsaliye kesilip kendisine imzalatılır . Ardından şöför gümrüğüne veya limana gidebilir diğer işlemler için sizin şirkette beklemesine gerek yoktur.

Siz irsaliye kestikten sonra fatura kesiniz ve sırasıyla diğer işlemlere devam edin. Genel şekli ile bir ihracat bu şekilde yapılır. Eğer ödeme yöntemi evrak mükabili veya akreditif seçilmiş olsa idi bu işlemlere ek olarak bir de bu yöntemlerin istediği evrakları hazırlayacaktık. Diğer yazılarımızda bu ödeme şekillerinde de bahsedeceğiz. Aklınıza takılan soru olursa lütfen yorumlar üzerinden sorun.

GÜNCELLEME: Artık ihracatlar E ihracat olarak yapılıyor. Firmalar e-fatura kesip, bu faturayı pdf olarak gümrükçülerine gönderiyor. Kargo ile orjinal faturayı gümrükçüye göndermeye gerek kalmıyor. Sadece fatura kesme şekli değişti diğer aşamalar aynı.

Yorum Yap

1 Yorum

 1. mehmet çetin
  Nisan 21, 14:35 #1 mehmet çetin

  merhaba yapılan bu ihracat peşin ödeme sistemi ile mi yapıldı acaba?

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.