İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri 1: Ekosistem

İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri 1: Ekosistem
Nisan 29 16:16 2018

Bu yazı serisi ile okurlara ihracat yaparken müşteri ağını genişletme imkanı sunacak bilgileri paylaşmayı amaçlıyorum. Diziyi takip ederek her birinde yeni bir metot öğrenebilir ve uygulamaya başlayabilirsiniz. 1. Yöntem ile başlayalım. Ben bunu ekosistem olarak adlandırıyorum çünkü bir an düşününce her şeyi tek kelime ile özetleyebildiğinizi görürsünüz. Direk ayrıntılara geçelim.

Sattığınız ürün alacak kişileri bulmak için paralel ürünleri tespit edin. Örneğin siz X makinası yedek parçası imalatı yapıyor iseniz. X makinası üreten kişiler ile mutlak suret ile iletişim halinde olmalısınız. Basit bir fikir ile şunu söyleyebiliriz, x makinası satın alan firmalar çok büyük ihtimalle x makinası yedek parçaları da alıyorlardır.

Bu örnek ile aslında üzerine sayfalarca anlatım yapılabilecek bir konuyu özetlemiş olduk. Ekosistemi oluşturan firmalar arasında bir ticaret gerçekleşiyor. X makinası üreticileri, x makinasının yedek parçasını üretenler, x makinası ithalatçıları, x makinası yedek parçalarını kullanan tüketiciler vs. bir ekosistem oluşturmuş durumda. Mevcut müşterilerinizin sadece x makinası yedek parçası tüketicileri olduğunu ve ihracatınızı arttırmak istediğinizi varsayarak, bu yöntemi uygulamak size büyük bir artı getirecektir.

 Ekosistemdeki yerinizi güçlendirin !

İhracatta müşteri bulma yöntemleri yazı dizisine, ekosistem yöntemiyle başladım çünkü gerçekten çok etkili. Bunu bir diğer avantajı ise, sağlam müşteri bulmaya yardımcı oluyor, dikkat edin -sağlam müşteri- . Ne olduğunu hiç bilmediğiniz bir şirkete ihracat yapmaktansa, paralel bir ürün satan firmanın Z kişisi ile iş yaptığını bilmek ve o kişiye ihracat yapmak daha sağlamdır.

Ekosistemde yerinizi güçlendirmek için, sizinle alakalı, rakip olmayan, makina-yedek parça ikilisi gibi, firmalara tanışmaya gidin. Durumu kısaca izah edin;

  • Siz makina alanlara benim yedek parçalarımı önerin, ben de makina soranlara sizi önereyim.

Mutualist, karşılıklı faydası olan bir ilişki. İlişki kurulduktan sonra, şunu da yapabilirsiniz. Makina satan firmaya ücretsiz yedek parça verip makinalarına takmalarını isteyin, reklama harcadığınız parayı bu şekilde değerlendirin. Hem müşteriler direk ürünlerinizi denemiş olacak, hem güven verecek, hem iletişim kurması kolay olacak. Çoğu müşteri yeni aldıkları makinalarda değişmesi gereken parçanın yenisini alırken, eski parçanın üreticisine başvurur.

  ERP Programları Gerçekten Faydalı Mı ?

Sürekli makinadan bahsediyorum ama bu her sektör için geçerlidir. Kapı kolu ihraç etmek istiyorsanız, kapı üreticileri ile kontak içinde olun. Çanta ihraç edecekseniz, cüzdan üreticileri ile kontak halinde olun. Sektörler ekosistemler içinde yaşarlar, ihracat yapmak ve ihracat satışlarını arttırmak isteyen şirketler bunu mutlaka göz önünde bulundurmalılar.

Mutualizm, farklı türlerden iki canlının karşılıklı yardımlaşarak her iki tarafa da yarar sağlamasına dayalı olan bir ortak yaşam biçimidir.

İhracatta Müşteri Bulma Teknikleri 2: Ataşelikler

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.