İkinci El Araba Alırken Kandırılmayın! Bunlara Dikkat Edin

İkinci El Araba Alırken Kandırılmayın! Bunlara Dikkat Edin
Ekim 28 13:09 2019

İnsanlar kendilerine ait bir araçlarının olmasını her şeyden çok isteyebiliyor. Konut ve taşıt kredilerinde yaşanan düşüşlerden dolayı insanlar internette ikinci el araba fiyatlarına bakarak o hayallerindeki arabayı satın almak isteyebiliyor. İnternetle içli dışlı olmayanlar ya da ben internete güvenmem, gidip arabayı görerek bakarak satın almayı istiyorum diyen kişiler ise bulundukları yerlere en yakın araba pazarlarına gidiyor. Nitekim bu insanlar haksız da değiller.

Konu ikinci el araç alım satımı olduğunda internette ve araba pazarlarında dikkatli olmakta fayda var. Sizi kandırarak bozuk ve kazalı arabaları satmak isteyenlere karşı nasıl dikkatli olmalısınız? O çok beğendiğiniz, hayallerinizin arabasını internette kısa bir ikinci el araç aramasıyla buldunuz veya araba pazarında gezerken gördünüz ve o an vuruldunuz. Araç sahibine gittiniz konuştunuz. Ortalıkta “Bir kaç bin lira daha yüksek fiyata arabamı satayım, arabamın hasarını söylersem değeri düşük satılır.” Diye düşünen insanların olduğunu düşününce ister istemez insan alıcı konumunda tereddütte olabiliyor.

Şimdi araç sahiplerinin arabalarını satarken uydurdukları en yaratıcı yalanları sizler için topladık. Kırmızı Böceğim, Otoban Farem, Oğluşum Gibi Lakaplar Kullananlar Arabalarına lakaplar takan insanları görmüş olmalısınız. Eğer görmediyseniz, internette bunlardan bol bol mevcut. Bu kişiler arabalarına bağlıymış, zorla ve üzüntüyle satıyormuş gibi bir görünüm veriliyor olabilir. Böyle kavramlar kullanan herkes için sizi yanıltmaya çalışıyor diyemeyiz ama siz yine de dikkatli olun bizden demesi, sonra üzülen taraf siz olmayın. Askerden, Polisten, Doktordan ve Bayandan Satılık Araç Araç satış ilanlarını gezerken rastlayabilirsiniz. Askerden araba ya da polisten ya da doktor, öğretmen, mühendis, bayandan vesaire. Mesleği belirterek araç satışlarına dikkatle yaklaşın. O insanın doktor ya da öğretmen olması aracın maalesef temiz ve sorunsuz olmasını sağlamıyor.

  Çekilen Araçlar Nereye Gider ?

Güneş Yanığı Sebebiyle Araç Komple Boyalı İlanları Güneş boyalı da olsa bir aracın tamamen boyanması sizin için makul sebep olmadıkça altında sebep aranmalıdır. Sadece tavanda boya olsa aracın yaşına da bakarak mantıklı karar verebilirsiniz ama çok ta yaşlı olmayan güneş yanığı sebebiyle boyandı denilen arabalara yaklaşmanızı önermiyoruz. Belki aracımız kazaya karıştı ve takla attı, bilemezsiniz. Temkinli olun. Bunun farklı bir hali de aracın tavanı dolu sebebiyle boyandı ve araç keyfe keder boyandı bahanesi olabilir.

En iyi cevabı ekspertiz söyler. Efektli Fotoğraflar ve Uzaktan Çekilen Araba Fotoğrafları Uzaktan ve efektli fotoğrafları olan ilanlara hiç mi hiç yaklaşmayın, bu fotoğraflarla aracı tanıyamazsınız ve çizikler, aracın kaportası gibi durumları göremezsiniz. Hatasız Düzgün ama Yüksek Hasar Kayıtlı Araçlar Bu ilanlarda satıcılar genellikle şu yalanı söylerler. “Abi araç için sigortadan çok para alabilmek için yüksek rakam çıkarttık ama araçta sorun yok.” Yanından bile geçmeyin bu arabanın. İçinde Sigara Bile İçilmeyen Araba İçinde sigara dahi içilmedi cümlesi bir yerlerden tanıdık gelebilir. Böyle bir araba yoktur. Araç sahibi sigara içmiyor olabilir ama araca binen akrabalar ya da arkadaşlar sigara içmiş olabilir. Bu arabalarda genellikle sigara kokusu yoğun olur. Döşemeler ve araç tavanı sigara kokabilir. Bunu da yoğun parfüm kokusuyla bastırmaya çalışabilirler. Araçta sigara içilip içilmediğini bir nebze de olsa anlamanın en kolay yolu araç tavanı is kaplı mı diye bakabilir ve araç koltuk döşemeleri sigara yanığına sahip mi diye kontrol yapabilirsiniz.

Tramer Düşük Kayıtlı ya da Kayıtlı Değil ama Araçta Büyük Hasar Mevcut Tramer kaydı olmaması aracın kazasız olmasını göstermez. Kaza yapmış bir araba kaskodan onarım sağlanırsa tramer kaydı oluşur. Anlayacağınız araç sahibi kaza yaptı ise kasko aracılığıyla arabasına onarım yaptırmamış olabilir. Bunu anlama yolu ise iyi bir ekspertizden geçiyor. Ekspertiz reddeden ya da abi şurada yakında ekspertiz var diyen satıcının istediği yere gitmeyin. Satıcının sizi götürmek istediği eksper belki onun arkadaşı olabilir ve yalan bilgiler beyan edebilir. En iyisi mi aracı almaya niyetiniz var ise, bildiğiniz ve güvendiğiniz bir ekspertize aracı sokun ve çıkan sonuca göre kararınızı verin. Safa Yatan Satıcılar Araba satıcısı bu yolla kendisinin çakal olmadığını ve araçtan anlamadığını beyan eder ve sorduğunuz sorularla da kendisini destekler.

  Fiat Linea Baskı Balata Değişimi

Alım satım işlerinde araç hakkında sizin daha fazla bilgili olduğunuzu lanse ederler. Araç satıcısının tavırlarına göre safa yatıp yatmadığını anlayabilirseniz ne mutlu. Her ihtimale karşı araç sahibi gerçekten araç konularına hakim de olmayabilir. En iyisi mi siz güvendiğiniz bir ekspertizin yolunu tutun.

Kandırılmamak İçin Ne Yapmalı? Maalesef piyasa çakal dolu. Kandırılmamak için ya araç bakmaya yalnız gitmemeniz gerek ya da uyanık olmak gerekli. Herkes siz gibi iyi niyetli olarak ticarete yaklaşmayabilir. Her ihtimale karşı almak istediğiniz aracı güvenilir bir eksper aracılıyla muayene ettirin. Aracın sağında solunda, dışında içinde ne var ne yok size söylesin. Sonra üzülen taraf siz olursunuz bizden söylemesi.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.