İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor Çözümü

Imzali-giris-isteginiz-sunucuya-iletiliyor

Bugün bir tedarikçimiz arayıp bize yanlış bir e arşiv faturası kestiğini söyledi. Kendisi sistemden iptal başvurusu yapmış. Benim de e arşiv portalına girip iptali kabul etmem gerekiyordu. Hemen google’a e arşiv portal giriş yazdım, çıkan sonuca tıklayınca e imzanızı yani mali mührünüzü takın diyordu.

E arşiv portala girebilmek için mali mühürü taktım driver’ları kurdum, 32 bit java kurdum, javanın socket ayarını yaptım. Kısacası giriş klavuzunda ne diyorsa harfiyen yaptım ama bir türlü “İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor” aşamasını geçemedim. Defalarca denedim olmadı.

E arşiv portala nasıl gireceğim ?

Mali mühürü sistem görüyor localhost ekranı açılıyor, aşağıdan devam ete tıklıyorum. Seçenekler geliyor e arşiv portala giriyorum ama açılmıyor. Sürekli İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor aşamasında kalıyor. Aklıma diğerlerini denemek geldi ne hikmetse açılıyorlar. Diğer uygulamalara girince “İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor” aşaması geçiliyor ve uygulama açılıyor ama e arşiv açılmıyor.

Sonunda farklı bir şey denedim ve başardım. Google’da e arşiv portal giriş yazdığımızda aslında en üstte e-imza yani mali mühür ile giriş sayfası çıktığı için sadece bu şekilde girilebiliyor zannediyoruz. Aslında şifre ve kullanıcı adı ile de giriş yapılabiliyor. Yani e-imza veya mali mühüre gerek yok.

Boşu boşuna imzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor sorunu ile uğraşıp durdum. Programları baştan sildim yükledim, zaman kaybettim.

E-Arşiv Portalına Şifre İle Giriş

E-Arşiv Portal Giriş Ekranı’na şu linkten, https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html veya google’da “e arşiv portal şifreli giriş” diye aratıp çıkan sonuca tıklayarak, kullanıcı kodu ve şifre ile girin. Bu kadar basit.

E-Arşiv Portal Kullanıcı Kodu Nedir ?

Kullanıcı kodunuzu interaktif vergi dairesine (https://ivd.gib.gov.tr/) girerek sicil bilgilerinizden öğrenebilirsiniz.

E-Arşiv Portal Şifresi Nedir ?

E-Arşiv portal giriş şifreniz, interaktif vergi dairesi şifresi ile aynı. Eğer o şifreyi de bilmiyorsanız, interaktif vergi dairesine e-devlet ile girin şifreyi yenileyin. Şifreyi not alın, interaktif vergi dairesi sicil sayfasından kullanıcı kodunuzu da not alın. İşte artık hazırsınız. Bu bilgilerle e arşiv portala giriş yapabilirsiniz.

İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor

Tüm bu çabam İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor yazısını geçmek içindi ve gördüğünüz gibi şifre ile de rahatça portala yani uygulamaya girebiliyormuşuz. Eğer siz de giriş yaparken İmzalı giriş isteğiniz sunucuya iletiliyor kısmında takılı kalıyorsanız hiç uğraşmayın. Mali mührünüzü çıkarın, e arşiv portala şifreli giriş sayfasından girin.

Girdikten sonra bana gelen e arşiv iptal başvurusunu kolayca buldum ve kabul ettim. En başta bunu bilseydim işimi 5 dakikada çözmüş olacaktım. Sizinle de paylaşmak istedim bu bilgileri. Kolay gelsin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.