İnternette Unuttuğumuz 10 Şey

İnternette Unuttuğumuz 10 Şey
Mart 14 00:29 2014

İnternet kullanmaya başladığımız günden bu yana yaşadıklarımızdan neleri unuttuk ? Neler bize uçuk geliyordu ve şimdi doğal görünüyor? Çevir sesini dinlediğimiz günlerden fiber internet reklamlarının döndüğü bu günlere kadar neler unutmuşuz neler neler. İşte size İnternette unuttuğumuz 10  şey listesi. Hadi başlayalım;

1. Modemden gelen çevir sesi

Bilgisayarın kasasından gelen o garip ses bizi nasıl da şaşırtıyordu. O ses uzun bir süre akıllarda teknoloji kelimesi ile ilişkilendirildi. Öyleki televizyon programlarında bilgisayar üzerine bir şey yayınlandı mı hemen bu sesi eklerlerdi.  İşte analogdan dijitale veri çevirme sırasında modemden duyulan o ses;

2. İlk internet bağlantısı kopması

Hatırlayın, eskiden biri evde telefonla bir yeri aradığında modemdeki internet bağlantısı kopardı. Evde sürekli tetikteydik anne/baba/kardeş telefonu kaldırmasın diye kontrol ederdik. Dosya indirmek bizi gererdi, her an emekler boşa gidecek diye tedirgindik.

3.  Web siteleri biraz çirkindi

Google dahil olmak üzere bütün web siteleri, 90’lı yılların modası diye tabir edelim şöyleydi: Çerçeve eklenmiş resimler, kalın mavi linkler, input fonksiyonunun standart butonları ve radio fonksiyonunun kutucukları ile doluydu. Hesaplama yapan web siteleri keşfettikce heyecanlanırdık.

4.  Chat odalarına ilk defa girdik

Sohbet siteleri keşfettiniz ve ilk defa sana dünyada gerçek ve tanımadığınız biriyle konuştunuz. Anlık gelip giden mesajlarla bu deneyimi ilk defa yaşadınız.

5. Online yalanlar söyledik

Medeniyet ilk defa sanallaşan dünyada hiç olmadığı biri oldu, yalan söyledi, adını, yaşını, cinsiyetini kısacası tüm hayatını değiştirip bambaşka biri oldu ve karşısındaki ile öyle iletişim kurdu.

6. İlk defa web cam kullandık

İnternet yavaş, hızlanıyor, hızlandı, hızlanacak derken kameralar türedi, usb kabloları bağladık, driver cdleri ile boğuştuk, kameralar kurduk ve o an bilgisayar ekranında kendimizi gördük, karşımızdaki insana kendimizi gösterdik.

  iOS'da Resim Üzerini İşaretleyip Mail Atma Özelliği

7. MSN Messenger

İletişim denince bilişim denince akla ilk gelen program. Msn messenger, kısaca;” messencırın var mı ?”. Messencıra gelsene, messencırda yoktun, messenır açsana dediğimiz dönem. Google’da da şunları arardık,  messenger şifre kırma, hotmail patlatma, messenger çok oturum açma, messenger avatar, messenger hareketli avatar.”

8.  Müzik indirdik, korsanlık peşindeydik

Müzik sitelerinin patlama yaşadığı dönemi hatırlayın, ilk hangi mp3’ü indirdiniz. Öyle rast gele de seçmemişsinizdir. Yaklaşık 12 dakika sürecek bir yükleme için iyi bir seçim yapmak gerekirdi.

9. Youtube yoktu

İnternetten ilk izlediğimiz video, çok yavaş yüklendi, media player taradından yürütüldü ve ileri geri almak bir ölümdü, her gün yeni bir codec peşinde koşardık. Video siteleri ilk açıldığında, internetin hızlanacağınız hiç düşünmedik, şimdi ise IP Televizyonlar izliyoruz.

10. Kullancı adı çılgınlığı

Hotmail’de, gmail’de, youtube’da blogger’da ekolay’da mynet’de .com’lu domainlerde hep adımızı almaya çalıştık. İlk alan biz olmalıydık. Ben dahil olmak üzere kullanıcıların çoğu isimlerini ilk alan olmak için birbiriyle yarıştı.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.