İp Atlamanın Faydaları

İp Atlamanın Faydaları
Temmuz 08 09:09 2016

İp Atlamanın Faydaları. Zaman, uygulama ve ekipman bakımından minimum şey gerektiren ve eğlenceli olan ip atlamayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmek oldukça kolaydır. Günde 25-30 dakika ip atlamanın faydalarını kısa süre içinde fark edebilirsiniz.

Profesyonel boksörler antrenmanlarında ip atlarlar. Bunu yapmalarının nedeni ise, ip atlama sadece koordinasyonu değil dayanıklılığı da arttırır. Ve artık ip atlama sadece profesyonel sporcular için değil fit kalmak isteyen kişiler arasında da yaygınlaşmıştır. Günde yarım saat atlanan ip, kalori yakmaya ve vücudunuz da bulunan birçok kasın çalışmasına yardımcı olur.

Basit olsa da ip atlamanın egzersizinin pek çok faydası vardır. Bu yüzden spor yapmayı seven meraklılar arasında gittikçe popülerleşmiştir. Koordinasyon, dayanıklılık ve çeviklik seviyelerini arttırmak için yardımcıdır. Bu özellikler genellikle atletler ve sporcularla ilişkilendirilir. Ancak bu çok da mantıklı değildir. Televizyon başında geğirmiş olduğumuz zaman göz önüne alınır ise bu özelliklerini asıl geliştirmesi gerekenler bizizdir. Bisiklet, koşu ve ip atlama özellikle bacak kaslarını hedef alan sporlar yalnızca vücudun alt yarımı için değildir.

İpi sabit bir hızla atlamak bir saatte yaklaşık olarak 800-1000 kalori yakar ve zayıflamanıza da yardımcı olur. İp atladığınız zaman kalbinizin atış hızı koşu yaparken atan kalbinizin hızına ulaşır. Aksine kolların, baldırların, omuzların ve hatta karın kaslarınızın bile güçlenmesine yardımcı olur. Kardiyovasküler olan bu egzersiz metabolizmanızın seviyelerini arttırır. Uzun bir süre de bu seviyeyi korumanıza yardımcı olur. Toplardamarları, atar damarları ve kalbi kapsayan düğer damarların sağlığını korur. Böylece kalp hastalıklarından da sizi korumuş olur. İp atlama egzersizi kemikleriniz için de faydalıdır. Kemik yoğunluğunu arttırır ve osteoporozdan yani kemik erimesinden korur. Ayrıca vücuttaki toksinleri ve atıkları ortadan kaldırmak için kasların büzülme ve genleşmesine dayanan lenfatik sistem için de faydaları vardır.

  Keratokonus Hastalığı Nedir ?

İp atlamak, ip atlayarak kardiyo egzersizi yapmak ilk günlerde zor gelebilir özellikle uzun bir süredir fiziksel bir aktivite yapmadıysanız. Ancak zamanla buna alışabilirsiniz.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.