iPad’de Neden Hesap Makinesi Yok ?

ipadde neden hesap makinesi yok

iPad’de neden hesap makinesi yok; iPad’de işlerimi hallederken küçük bir hesap kitap yapmak için hesap makinesini açmak istedim ama bulamadım. Acaba bizimkiler mi sildi yanlışlıkla diye arayıp durdum. Arama kısmını kullanıyorum hesap makinesi yazıyorum yok, tüm uygulamaların suratlarına tek tek bakıyorum gözlerim mi bozuldu diye şüphelenmeye başlayacakken internette bakınayım dedim.

Gerçekten iPad’lerde hesap makinesi yokmuş. Kaç yıldır iPad sahibi olmama rağmen bunu yeni farkettim. Bu konu dikkatimi çekti ve üzerine yazmaya karar verdim.

iPad’de Neden Hesap Makinesi Yok ?

Steve Jobs iPad’e yüklenen hesap makinesinin tasarımını beğenmeyip çıkarttırdığı için iPad’lerde hesap makinesi yoktur. 2010’da ilk iPad’in tanıtım hazırlıkları kontrol eden Steve Jobs şans eseri hesap makinesini açmış ve iPhone’daki hesap makinesinin büyütülüp olduğu gibi iPad’e yüklendiğini görmüş. Görüntüyü beğenmemiş ve hemen çıkartılmasını istemiş. İşte bu yüzden iPad’de hesap makinesinin olmadığı söyleniyor.

Aslında bu bir rivayetti ama yakın tarihte Apple Explained tarafından hazırlanan bir videoda buna benzer bir açıklama yapıldı.

Videoda anlatılana göre Steve jobs yazılım geliştirme ekibinin başındaki Scott Forstall‘a “Yeni hesap makinesi tasarımı nerede?” Diyor.

Forstall, “Ne tasarımı ? Bu şekilde yükleyeceğiz iPad’e.” diyor. Şaşıran Steve Jobs: “Bu dizayn iğrenç görünüyor ürüne bunu yükleyemeyiz çıkartın şunu.” deyip hesap makinesini çıkarttırıyor.

Tanıtıma neredeyse 1 ay kaldığı için de yeni bir hesap makinesi yüklenemeden iPad piyasaya sürülüyor.

Bu rivayet çoğu yabancı sitede aynı isimler zikredilerek paylaşılmış. Eğer bu doğruysa kaç nesildir yenisi çıkan bir ürüne onlarca yazılım güncellenmesi gelmesine rağmen hala hesap makinesi gelmediyse; bu tam bir fiyasko!

Bir diğer ihtimale bakalım…

Yaptığım araştırmalardan öne çıkan bir diğer konu da bunun bir pazarlama stratejisi olma ihtimali. Apple’ın kullanıcıları kendi habitatına çekmeye çalışmasının en bariz hamlesi iPad’e hesap makinesi koymaması olabilir. Apple’ın hayal ettiği müşteri profili tüm Apple ürünlerini kullanan bir tüketici olabilir. Çantasında laptop, kolunda saat, masasında tablet ve elinde cep telefonu olsun ve hepsi Apple olsun! Rüya gibi.

İdeal müşteri prototipinin hem iPad’i hem de iPhone’u olduğuna göre tabletinden slaytlarla iş yaparken bir zahmet iPhone’undaki hesap makinesini kullansın ne var bunda ?

Apple’ın iPad’lere hesap makinesi koymaması hakkındaki genel kanılar bunlardı. Şimdi biraz soru cevap yapalım.

iPad’e Hesap Makinesi Nasıl Yüklenir ?

Apple haricinde başka geliştiricilerin hazırladığı hesap makineleri App Store’dan indirilebilir. En güzelleri ücretlidir. En yaygın tercih edilenler ise orta kalite bir grafik arayüzüne ve reklamlı tasarıma sahip.

iPad Hesap Makinesi Yok Oldu !

Hayır yok olmadı, Apple iPad’e hiç bir zaman kendi geliştirdiği bir hesap makinesi yüklemedi. Çocuklar mı yanlışlıkla sildi ben mi yanlışlıkla sildim diye boşuna kendinizi yormayın. App Store’dan beğendiğiniz bir hesap makinesini indirebilirsiniz.

Son olarak…

Aslında minicik bir tane hesap makinesi var, Spotlight denen arama yerine bir işlem girerseniz sonucu size gösterir. Örneğin 20+5 yazarsanız hemen altında sonucu gösterir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Bu içeriği ipad’de neden hesap makinesi yok konusu üzerine derledim. Mutlaka yorum bekliyorum, blogumdaki diğer içeriklerine bakmayı unutmayın.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir