iPhone Resim Küçültme (Programsız)

ios iphone fotoğraf boyutu değiştirme

iPhone fotoğraf boyutu küçültme nasıl yapılır? Hem de uygulamasız, programsız, app’siz . iPhone’da iOS’un kendi özelliği ile fotoğraf ve resimlerin boyutunu ayarlama nasıl yapılır ? iPhone’da resim boyutu değiştirme nasıl yapılır ? Resim boyutunu piksel olarak değiştirme nasıl yapılır ? Bu yazımda buna değineceğim.

iPhone’larda genellikle fotoğraf boyutu değiştirmek için App Store’dan uygulama indirilir oysa ki buna gerek yoktur. iOS’a gelen “Kestirmeler” özelliği ile fotoğraf veya herhangi bir resmin piksel cinsinden boyutunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz üstelik bunu otomatik olarak bile yapabilirsiniz. Ayrıca bu teknik tamamen ücretsiz ve reklamsızdır. Aşağıda sizi kestirmeyi nasıl yapacağınız hakkında bilgilendireceğim.

Sonuca vardığınızda, iPhone’da istediğiniz resmi açıp seçeneklere girip tek dokunuşla otomatik olarak resmi yeniden boyutlandırabileceksiniz.

iPhone Fotoğraf Boyutu Küçültme

Hazırsanız başlayalım. Aşağıdaki adımları takip ederek “OtoBoyutlandır” adında bir kestirme oluşturacağız.

 • Adım 1: Ana ekranda Kestirmeler’e girin.
 • Adım 2: Sağ üstteki + işaretine dokunarak yeni bir kestirme oluşturun.
 • Adım 3: Kestirme adına dokunun. Şimdi bir isim verelim. Ben OtoBoyutlandır yazmayı tercih ettim.
 • Adım 4: Şimdi ayarlar butonuna dokunarak kestirme hakkındaki ayarlar sekmesine girin.
 • Adım 5: OtoBoyutlandır kestirmesi ayarlarında “Paylaşma Sayfası’nda Göster” seçeneğini aktif edin. Daha sonra Bitti’ye dokunarak kestirmeye dönün.
 • Adım 6: Şuanda kestirmenin içindeyiz ve kestirmenin ne yapması gerektiğini belirleyeceğiz. İşlem ekle butonuna dokunun ve aşağıda yaptığım gibi bir arama yapıp “Görüntüyü Yeniden Boyutlandır” komutuna dokunun.
 • Adım 7: Tekrar işlem ekleyin. Bu sefer aşağıdaki gibi “Fotoğraf Albümüne Kaydet” komutuna dokunun.
 • Adım 8: Bu adıma kadar doğru geldiyseniz karşınızda tam olarak aşağıdaki görüntü olacak. Daire içine aldığım 750’yi ben yazdım çünkü genişliğin 750 px olmasını yüksekliğin orantısal olarak otomatik hesaplanmasını istedim. Siz isterseniz farklı boyutlar belirtebilirsiniz. Son olarak sağ üstteki çarpıya basıp çıkıyoruz. Kestirmemiz hazır !
 • Adım 9: Şimdi hep birlikte bir örnek yapalım. Fotoğraflarınıza gidin ve birini seçin. Sol alttaki seçeneklere dokunun.
 • Adım 10: Gördüğünüz gibi en altta yeni oluşturduğumuz seçenek belirdi. OtoBoyutlandır’a dokunun.
 • Adım 11: Şimdi fotoğraflarınıza tekrar girin göreceksiniz ki aynı fotoğraftan bir tane daha oluşmuş. Yeni olan bizim ayarladığımız şekilde boyutlandırılmıştır. Fotoğrafın üzerinde yukarı doğru sürükleme yaparak detaylarını görebilirsiniz. Örneğin alttaki fotoğrafta genişliğin gerçekten 750 px olduğunu görebilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Takıldığınız yer olursa yorumlardan yazın lütfen. Bu işlemler uzun gibi görünse de aslında çok kolay ve sadece 1 kez yapıyorsunuz. Daha sonra iPhone’da istediğiniz fotoğrafı tek dokunuşla otomatik olarak boyutlandıracaksınız.

App Store‘dan ücretli veya ücretsiz bir uygulamaya ihtiyacınız olmadığını kendiniz görmüş oldunuz. Son olarak bu yöntemi iOS yüklü diğer cihazlarda da yapabilirsiniz.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments