İş Yerinde Bilgisayarların İzlenmesi Yasal Mı ?

İş Yerinde Bilgisayarların İzlenmesi Yasal Mı ?
Kasım 01 16:16 2019

Çalışanların bilgisayarlarını izlemek, personelin bilgisayarını takip etmek, çalışanların monitörlerini uzaktan izlemek, tüm bunlar hakkında merak edilen önemli bir mesele var; çalışanları izlemek yasal mı ?

Şirketinizde çalışanların bilgisayarda ne yaptıklarını merak mı ediyorsunuz ? Merakınızı gidermek amacıyla bu yola koyuldu iseniz yanlış yoldasınız. Bu tür izleme uygulamalarının amacı performans arttırmak, insan kaynaklarını verimli hale getirmek ve israf edilen zaman ve emeği geri kazanmak olmalıdır.

İş yerlerinde bilgisayarları izlemek amacıyla kullanılan bir çok bilgisayar yazılımı bulunmaktadır. Bazıları uzaktan ekranı izlemeye imkan sunarken bazıları hangi programın kaç saat kullanıldığını, hangi web sitelerine giriş yapıldığı gibi log bilgilerini tutar ve yöneticiye iletir.

Çalışanları izlemek yasal mı ?

Asıl konumuza dönecek olursak, yasal boyutundan bahsedelim. Bir çalışanınızın bilgisayarda ne yaptığını izlemek veya kamera ile odasını izlemek, ona haber verilmeden yapılıyor ise yasal değildir. İş veren, personelini işe alırken sözleşmede sizi kamera ile izliyor olacağız diye bilgi veriyor ise kamera ile izlemek yasal olur fakat bilgisayarda ne yaptığını izlemek olmaz. Bu sebeple sözleşmelerde her şey açıkça belirtilmeli ve personelin bundan haberdar olduğundan resmi bir şekilde emin olunmalı.

Personel iseniz, işe girerken hangi kayıt cihazları ile nerelerde izlendiğinizi, kullanacağınız bilgisayarınızda ne gibi kayıtlar tutulabildiğini mutlaka öğrenin.

İş veren iseniz kesinlikle ne tür izleme cihazları ve sistemleri ile hangi oda ve alanları kamera ile izleyeceğinizi ve bilgisayarlar için ise hangi detayların takip altına alındığını açıkça ifade edin.

Konu ile alakalı meşhur bir örnek var, hemen anlatayım. Yurt dışında bir iş yerinde iki personel iş yerinde cinsel ilişkiye giriyor. İş veren ise işten atmak için bu kamera görüntüleri ile dava açıyor. Kazanacağından 100% emin olmasına karşın iki personel ayrı ayrı bu işverene karşı yeni davalar açıyorlar ve dava konusu ne biliyor musunuz ? İzinsiz bir şekilde kamera ile izlenmeleri ve bu görüntüleri 3. kişiler ile paylaşılması. Tabiki personeller davayı kazanıyor ve yüklü tazminat alıyorlar.

  Selfie Yüzüğü Nasıl Kullanılır ?

Sadece bilgisayarların izlendiğini belirtmek yeterli mi ?

Hayır değil, bilgisayar ekranlarının ve log kayıtlarının takip edildiğini belirtmenin yanında bu kayıtlara kimlerin erişebileceğini, ne kadar süre ile saklanacağını ve bu kayıtların gerektiğinde kimler ile paylaşılabileceğini de mutlaka belirtin.

Yazıyı bitirirken son olarak şunu eklemek istiyorum. Tüm bu meseleler iş yerine ait ortam, bilgisayar ve cihazlar için geçerlidir. Personelin kendi kişisel bilgisayarında kesinlikle bir işlem yapamazsınız. Özel bir sözleşme var ise örneğin cihazlar personele ait fakat izleme ve takip izni iş verene verilmiş ise istisnai bir durumdur.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.